Հնդկաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստանին զենք մատակարարելու կապակցությամբ Ադրբեջանի քննադատությանը
Հնդկաստանը լավ հարաբերություններ ունի Բաքվի և Երևանի հետ, բայց Նյու Դելին նաև շահագրգռված է ռազմաարդյունաբերական արտադրանքի արտահանմամբ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ճեպազրույցում ասել է Հնդկաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռանդհիր Ջեյսվալը՝ պատասխանելով Հնդկաստանի կողմից Հայաստանին զենք մատակարարելու պատճառով Ադրբեջանի քննադատության մասին հարցին։
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի հետ, բայց բացի սրանից, մենք նաև իրականացնում ենք ռազմաարդյունաբերական արտահանման խթանման Հնդկաստանի քաղաքականությունը», - ասաց նա։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ իր երկիրը չի կարող ձեռքերը ծալած նստել, մինչև Ֆրանսիան, Հնդկաստանը և Հունաստանը կզինեն Հայաստանին։ Նրա խոսքով, թվարկված երկրները «դա անում են բացահայտ և ցուցադրաբար և նույնիսկ փորձում են այդ կերպ Բաքվին ինչ-որ բան ապացուցել»։
Ըստ հնդկական ANI գործակալության՝ Հայաստանը 600 մլն դոլար ընդհանուր գումարով Հնդկաստանից գնել է 15 «Ակաշ» հակաօդային պաշտպանության համակարգ։

МИД Индии ответил на критику президента Азербайджана из-за поставок вооружения Армении
Индия связана с Баку и Ереваном хорошими отношениями, но Нью-Дели также заботится о продвижении экспорта своей оборонно-промышленной продукции. Об этом заявил на брифинге официальный представитель индийского внешнеполитического ведомства Рандхир Джайсвал, отвечая на вопрос о критике со стороны Азербайджана из-за поставок Индией вооружения Армении. Его слова приводит ТАСС.
«У нас очень хорошие отношения как с Азербайджаном, так и с Арменией, но помимо этого мы также проводим политику Индии по продвижению оборонного экспорта», - сказал он.
По данным индийского агентства ANI, Армения приобрела у Индии 15 ЗРК «Акаш» на общую сумму $600 млн.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что его страна не может сложа руки ждать, пока Франция, Индия и Греция вооружают Армению.