Ոսկեպարի 7-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին հայտնվում է գրեթե սահմանագծին
«Թաթոյան» հիմնադրամը ներկայացրել է քարտեզային տեսանյութ՝ «ՀՀ կառավարության հայտարարած` Տավուշի հատվածում սահմանային փոփոխությունների հեռանկարում».
«• Կիրանց գյուղը նեղ թերակղզու նմանությամբ գրեթե ամբողջությամբ շրջափակված է լինելու ադրբեջանական զորքերով, ինչպես նաև արոտավայրերը, այգիները, այլ հողեր հայտնվելու են ադրբեջանական վերահսկողության կամ թիրախի ներքո
• Կիրանցը զրկվելու է իր հիմնական ճանապարհից, և գյուղի համար առաջարկվող այլընտրանքային ճանապարհը լինելու է ադրբեջանական զինված դիտարկման ներքո
• Աճարկուտ տանող ճանապարհը հայտնվում է ադրբեջանական զինված դիտարկման ներքո
• Ոսկեպարի ճանապարհի առանձին հատվածներ հայտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո
• Ոսկեպարի 7-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին հայտնվում է գրեթե սահմանագծին. ադրբեջանական անմիջական զինված թիրախի ներքո լինելու պատճառով մարդիկ չեն կարողանալու այցելել եկեղեցի
• Ոսկեպարում, Կիրանցում ու այլ գյուղերումքաղաքացիական տներ հայտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո
• Ադրբեջանական զինված ծառայողներն այս դիրքերից ժամանակ առ ժամանակ կրակում են միջպետական ճանապարհի Բաղանիսի հատվածում` քաղաքացիական մեքենաների ուղությամբ: ՀՀ կառավարության հայտարարած փոփոխությունների հեռանկարում նրանք ավելի են մոտենում ճանապարհին
• Ազատամուտ, Կայան, Այգեհովիտ և Վազաշեն գյուղերը զրկվելու են ճանապարհից՝ հայտնվելու են մեկուսացման մեջ
• Կայանը չի ունենա կենսական պայմաններ և այլընտրանքային ճանապարհ, ինչի պատճառով կդադարի, որպես բնակավայր, գոյություն ունենալուց
• Կայանով ընթացող ճանապարհի փակվելու պատճառով Այգեհովիտը և Վազաշենը տնտեսական և անվտանգության լուրջ մարտահրավերների առաջ են կանգնելու
• Այգեհովիտում սահմանային փոփոխություններից հետո գյուղը կզրկվի հողատարածքներից և արոտավայրերից։ Հետևաբար, մարդիկ այլևս չեն ունենա գյուղատնտեսական գործունեության այդ տեսակներով զբաղվելու հնարավորություն. այն կա՛մ կվերանա, կա՛մ էականորեն կնվազի
• Վազաշենի՝ Հայաստանի տարածք կազմող հողատարածքները շարունակում են մնալ ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո
• Առաջ է գալու Սաթլմիշ կոչվող բարձունքի հարց։ Եթե ադրբեջանական զինված ծառայողներ հայտնվեն այս բարձունքի վրա, ապա ուղիղ վերահսկողության տակ կվերցնեն ոչ միայն Ազատամուտ, Աչաջուր, Սևքար, Սարիգյուղ, Բերքաբեր, Ծաղկավան գյուղերը, այլև Երևան-Իջևան-ՀՀ պետական սահման միջպետական ճանապարհը։
• Ոսկեպարի հատվածում խնդիրը միայն ներկայում գործող ճանապահով չի սահմանափակվելու։
• Այս հատվածով են անցնում Հայաստանի համար ռազմավարական և կենսական նշանակության գազատարը, ինտերնետ կապի մալուխները և այլն
• Ոսկեպարում խմելու և ոռոգման ջրի ակնունքները նույնպես հայտնվելու են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո։ Բնակիչներից շատերը ստիպպված են լքելու իրենց տները, բնակավայրը։
• Ոսկեպարի սահմանային փոփոխությունները լուրջ սպառնալիք են ստեղծելու Հայաստանի այդ ամբողջ տարածաշրջանի բնակչության համար։ Վտանգվելու է միջպետական նշանակության ճամապարհն առհասարակ»։

Церковь Сурб Аствацацин VII века Воскепара оказывается практически на линии границы
Центр права и справедливости – Фонд «Татоян» представил видео с картами, озаглавив его как «В перспективе объявленных правительством Республики Армения приграничных изменений на участке Тавуша».
Описание к видео на русском языке приводим ниже:
«• Село Киранц словно узкий полуостров практически полностью будет окружено азербайджанскими войсками, а пастбища, сады и другие земельные участки окажутся под контролем Азербайджана или станут его мишенью.
• Киранц лишится своей основной дороги, а предлагаемая для села альтернативная дорога будет просматриваться азербайджанскими ВС.
• Под наблюдением азербайджанских ВС окажется и ведущая в Ачаркут дорога.
• Отдельные участки дороги Воскепара оказываются под контролем Азербайджана.
• Церковь Сурб Аствацацин (Святой Богородицы) VII века оказывается практически на линии границы: люди не смогут посещать храм из-за того, что он окажется под прямым прицелом вооруженных сил Азербайджана.
• В Воскепаре, Киранце и других селах дома граждан окажутся под азербайджанским контролем.
• Азербайджанские ВС с этих позиций время от времени стреляют по гражданским автомобилям на баганисском участке межгосударственной автомагистрали. В перспективе объявленных правительством РА изменений ВС Азербайджана окажутся еще ближе к дороге.
• Села Азатамут, Каян, Айгеовит и Вазашен будут отрезаны от дороги и окажутся в изоляции.
• У села Каян не будет жизненно необходимых условий и альтернативной дороги, из-за чего оно перестанет существовать как населенный пункт.
• Из-за закрытия пролегающей через Каян дороги Айгеовит и Вазашен столкнутся с серьезными экономическими проблемами и вызовами безопасности.
• После изменения границы в Айгеовите село лишится земельных угодий и пастбищ. Соответственно у людей больше не будет возможности заниматься этими видами сельскохозяйственной деятельности: эти виды сельского хозяйства здесь либо исчезнут, либо значительно сократятся.
• Составляющие территорию Армении земельные участки Вазашена продолжают оставаться под азербайджанской оккупацией.
• Встанет вопрос о высоте под названием Сатлмиш. Если азербайджанские ВС окажутся на этой высоте, то они возьмут под прямой контроль не только села Азатамут, Ачаджур, Севкар, Саригюх, Беркабер, Цахкаван, но и межгосударственную дорогу Ереван-Иджеван-госграница Армении.
• На участке Воскепара проблема не будет ограничиваться лишь ныне функционирующей дорогой.
• Через этот участок пролегают стратегически и жизненно важные для Армении газопровод, интернет-кабели и т.д.
• Источники питьевой воды и воды для орошения в Воскепаре также перейдут под контроль Азербайджана. Многие жители будут вынуждены покинуть свои дома, населенные пункты.
• Изменение границы на участке Воскепара создаст серьезную угрозу для всего населения данного региона Армении. Под угрозой окажется и межгосударственная дорога в целом».