Վենետիկի 60-րդ հոբելյանական բիենալեի հայկական տաղավարի պաշտոնական աջակիցն է ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակը
16:34 26/04/2024
Օրերս Վենետիկում մեկնարկեց ժամանակակից արվեստի ամենակարևոր մշակութային իրադարձություններից մեկը՝ Վենետիկի 60-րդ արվեստի բիենալեն, որտեղ ARARAT հայկական կոնյակը հանդես եկավ որպես Հայաստանը ներկայացնող տաղավարի բացման արարողության աջակից։
Հայաստանը Վենետիկի` արվեստի 60-րդ հոբելյանական բիենալեում ներկայանում է փարիզաբնակ հայ արվեստագետ Նինա Խեմչյանի «Արձագանք» մուլտիմեդիա նախագծով: Տաղավարում ամփոփված են ինչպես համամարդկային, այնպես էլ հայկական միջնադարյան մշակութային ժառանգությունից վերցված հոգևոր արժեքներ պատկերող դրվագներ՝ ժամանակակից մեկնաբանությամբ։ «Արձագանք» նախագիծը կազմված է երկու հիմնական ինստալյացիաներից՝ «Արձագանք» և «Յոթ մահացու մեղքեր»:
Տաղավարի կոմիսարն է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։ Տաղավարի համակազմակերպիչն ու գլխավոր հովանավորն է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը (ԳԱԿ)։ Ազգային տաղավարի համադրողն է ԳԱԿ ցուցադրությունների գծով տնօրեն Արմեն Եսայանցը։
«Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի համար մեծ պատիվ է, որ 2024 թվականի Վենետիկի արվեստի բիենալեում Հայաստանի ազգային տաղավարի համադրումն ու կազմակերպումը մեզ է վստահվել։ Ցուցադրությունը, որ կառուցված է երկու հիմնական առանցքների շուրջ, անսպասելի ամփոփում ունի, որը ընդհանուր տաղավարը տեղափոխում է հայկական մշակութային ժառանգությունից և հայկական ինքնության սահմաններից անդին։ Մագազինո դել Սալե 3 տարածքում Վենետիկի Գեղարվեստի ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ նման տաղավարի կազմակերպումն աննախադեպ է Հայաստանի համար։ Այս առիթով նաև ուրախ ենք, որ տաղավարի հանդիսավոր բացման արարողությունն աջակցություն ստացավ ARARAT հայկական կոնյակի կողմից», - ասում է Ազգային տաղավարի համադրող,  ԳԱԿ ցուցադրությունների գծով տնօրեն Արմեն Եսայանցը։
«Այս նախագիծը յոթ տարիների էմոցիաների, յոթ տարիների մտորումների և յոթ տարիների աշխատանքի արդյունք է։ Ես շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր աջակցեցին «Արձագանք» նախագծի կայացմանը Վենետիկի բիեանելի շրջանակում», - նշեց Նինա Խեմչյանը։
«Իր հիմնադրումից ի վեր Վենետիկյան բիենալեն հանդիսացել է ոչ միայն նկարիչների, արվեստի տարբեր բնագավառների, գաղափարների, այլև ժամանակների խաչմերուկ։ Այստեղ ներկայացվածը միշտ բազմիմաստ է, նորարար, երբեմն ըմբոստ և իրարամերժ, բայց միշտ ժամանակից այն կողմ, ինչն էլ բերում է անվերջ մտորումների և թողնում երկարատև հետհամ։ Նինա Խեմչյանի լայնակտավ աշխատանքը մի ճամփորդություն է, աղոթք և մարդկայինը բացահայտող երկխոսության հրավեր։ Անչափ ուրախ ենք, որ լեգենդար հայկական կոնյակը համագործակցեց մշակութային այս բացառիկ նախագծի հետ` ներկայացնելով աշխարհին հավերժականն ու նորարարականը, համամարդկայիննը ու հայկականը»,- նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
Հայկական տաղավարի բացումն ուղեկցվեց ARARAT հայկական կոնյակով, որի շուրջ
արվեստասեր հյուրերն ու մասնակիցները  միմյանց հետ քննարկեցին և մտքեր փոխանակեցին  ցուցադրության վերաբերյալ, ինչպես նաև կիսվեցին ստացված տպավորություններով։

ARARAT Armenian Brandy is official partner of Armenian pavilion at 60th Venice Biennale
One of the most significant contemporary art cultural events, the 60th Venice Art Biennale, is taking place in Venice. During the event, ARARAT Armenian Brandy is proud to be a partner of the Armenian pavilion.
This year, for the 60th Venice Biennale, the Republic of Armenia presents “Echo”, a multi-dimensional multi-media installation project by Paris-based Armenian artist Nina Khemchyan. The pavilion showcases concepts from the medieval Armenian cultural heritage, depicting universal spiritual values through a modern lens. The "Echo" features two primary installations: "Echo" and " Seven Deadly Sins."
The pavilion is commissioned by the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports. The Cafesjian Center for the Arts (CCA) acts as the co-organizer and patron. Armen Yesayants, the Director of  Exhibitions at CCA, curates the Armenian pavilion.
“It is a great honor for us that the organization and creative execution of Armenian pavilion of Venice Biennale is trusted to Cafesjian Center for the Arts. The exhibition is built on two pillars, the idea of which takes the viewer to the other side of Armenian heritage and cultural identity. To have a pavilion at Magazzino del Sale 3 featuring the Academy of Fine Arts is unprecedented for Armenia. We are glad to share this exceptional moment with ARARAT Armenian Brandy which stands with us at the official opening ceremony,” says Armen Yesayants.
“This project is a result of seven years of dedication, seven years of emotions and seven years of reflections. I am grateful to all those who support the “Echo” project in the frames of the Venice Biennale,” notes Nina Khemchyan.
"Since its foundation, the Venice Biennale has served not only as a confluence of artists, arts, ideas, but also a crossroad of epochs. The exhibits here are invariably multifaceted, innovative, often provocative, yet they always transcend time, prompting endless contemplation and leaving a long aftertaste. Nina Khemchyan's extensive work is an exploration, a prayer, and an invitation for a dialogue to reveal find the answer for the question “what it means to be human”. We are extremely delighted that the legendary Armenian brandy has collaborated with this unique cultural project, showcasing to the world the eternal and innovative, the universal and distinctly Armenian," states Zaruhi Saribekyan, Communications Manager of Yerevan Brandy Company.
The Armenian pavilion's opening was celebrated with ARARAT Armenian Brandy, around which art connoisseurs and guests engaged in discussions and shared their thoughts and impressions on the exhibition.