Արևմուտքի գործողությունների պատճառով Բելառուսի արևմտյան սահմանին իրավիճակը գնալով սրվում և պայթյունավտանգ է դառնում։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Պավել Մուրավեյկոն՝ անվտանգության հարցերով միջազգային հանդիպման շրջանակներում։
«Օբյեկտիվորեն կարելի է այդպես գնահատել»,-ասել է նա՝ ի պատասխան այն հարցին, թե արդյոք լարվածությունը մեծանում է Բելառուսի արևմտյան սահմանին, այդ թվում նաև բալթյան երկրներում վարժանքների համատեքստում։
«Այն ոչ միայն աճում է, այլ այսօր հասել է այն գագաթնակետին, երբ ամենափոքր անհավասարակշռությունը կարող է հանգեցնել կա՛մ լուրջ, ռեզոնանսային, լայնածավալ սադրանքի, կա՛մ ինչ-որ, ես նույնիսկ չեմ վարանում դա ասել, կոնֆլիկտի»,-հայտարարել Մուրավեյկոն:

Senior security official warns of rising tensions on Belarus' western border
The situation on Belarus’ western border is getting increasingly tense and explosive due to the West’s actions, Pavel Muraveiko, First Deputy State Secretary of the Belarusian Security Council Pavel Muraveiko told TASS.
When asked if tensions were rising on the western border of Belarus, particularly due to military drills in the Baltic countries, he noted: "This can be said objectively."
"Tensions are not just rising; they have reached a peak where the slightest imbalance can lead either to a serious, high-profile and large-scale provocation or a conflict - I won’t even hesitate to use this word," Muraveiko pointed out on the sidelines of an international meeting on security.