ՔԿ-ն հրապարակել է Կիրանց մեկնած զինծառայողների ուղերձը, դեպքի վերաբերյալ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունից ստացվել է հաղորդում այն մասին, որ 2024թ. ապրիլի 26-ին` ժամը 23:30-ի սահմաններում, համացանցում շրջանառված տեսագրությունների ուսումնասիրությունից պարզ է դարձել, որ նույն ժամի սահմաններում ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի մի խումբ զինծառայողներ միացել են Տավուշի մարզի Կիրանց-Ոսկեպար ավտոճանապարհին քաղաքական դրդապատճառներով խմբված ցուցարարներին՝ հայտարարելով, որ վայր են դրել զենքերը՝ ի նկատի ունենալով, որ հրաժարվում են կատարել զինվորական ծառայության առանձին պարտականությունները և տվյալ պահից, փաստացի դադարեցնելով դրանց կատարումը, միացել են ցուցարարներին: Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեից։
«Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 529-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի և 46-529-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2024թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ՝ սպա Ա.Չ.-ն և ենթասպա Ֆ.Բ.-ն, համացանցից տեղեկանալով Ոսկեպար-Կիրանց ավտոճանապարհին խմբված ցուցարարների և ոստիկանության միջև տեղի ունեցած միջադեպի մասին, առաջարկել են նույն զորամասի զինծառայողներ՝ ենթասպա Ա.Դ.-ին, շարքային կազմի պայմանագրային զինծառայողներ Ա.Ա.-ին, Ա.Բ.-ին, Գ.Ս.-ին, Ա.Բ.-ին, Կ.Ս.-ին, Է.Մ.-ին, Դ.Զ.-ին, Ս.Մ.-ին, Ա.Գ.-ին. Հ.Ղ.-ին, Ա.Հ.-ին և Գ.Թ.-ին մեկնել տվյալ տեղանք՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու համար, սակայն տեղ հասնելուն պես՝ անսպասելիորեն ցուցարարներից ոմանք հայտարարել են, թե իբր իրենք միացել են նրանց և վայր են դրել զենքերը, իսկ տեղում գտնվող լրագրողները սկսել են նկարահանել իրենց: Հասկանալով, որ տեղում որևէ արտառոց իրավիճակ չկա՝ կարճ ժամանակ անց հեռացել են խմբված ցուցարարների մոտից:
Քրեական վարույթով կազմվել է քննչական խումբ, իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և այլ վարութային գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները և դեպքին առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու նպատակով:
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարում է, որ ցուցաբերելու է հետևողականություն և զինվորական ծառայության կարգի դեմ ուղղված յուրաքանչյուր հանցագործության դեպքով կատարելու է ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված իր գործառույթները:
Միաժամանակ հորդորում ենք ՀՀ պաշտպանության նախարարության պայմանագրային և պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին՝ խստորեն պահպանել ՀՀ օրենսդրության, այդ թվում՝ զինվորական կանոնադրությունների պահանջները, բարեխղճորեն կատարել զինվորական ծառայության իրենց պարտականությունները, դրսևորել զսպվածություն և չտրվել առանձին անձանց սադրանքներին, մանիպուլյատիվ հայտարարություններին և քաղաքական կոչերին:
Ստորև ներկայացնում ենք զինծառայողներ Ա.Չ.-ի և Ֆ.Բ.-ի ուղերձները:
Տեսանյութը կարող եք դիտել՝ այցելելով այստեղ»,- հայտնում են ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին «Տավուշը հանուն հայրենիքի» նախաձեռնությունը հայտնել էր, որ տավուշցի շուրջ 20 պայմանագրային զինծառայող միացել է պայքարին` իրենց անհամաձայնությունն արտահայտելով միակողմանի զիջումների օրակարգին:

СК Армении опубликовал видео, на котором прибывшие накануне на место акции в Киранце военные выражают сожаление и просят не политизировать
Следcтвенный комитет Армении в субботу, 27 апреля, опубликовал видео, на котором накануне прибывшие на место акции протеста в Киранце Тавушской области Армении военнослужащие выражают сожаление в связи со своими действиями и просят не политизировать ситуацию.
Сообщение СК Армении приводим ниже:
«Из Военной полиции Минобороны РА поступило сообщение о том, что 26 апреля 2024 г., около 23:30, при изучении распространенных в Сети видеороликов стало ясно, что примерно в указанное время к демонстрантам, собравшимся по политическим мотивам на трассе Киранц-Воскепар в Тавушской области, присоединилась группа военнослужащих N-ской воинской части Минобороны РА, заявив, что сложили оружие, имея в виду, что отказываются от выполнения отдельных обязанностей воинской службы, и с этого момента, фактически, прекратив их выполнение, присоединились к протестующим.
В Управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления СК было инициировано уголовное производство по пп. 1 и 2 ч.2 ст.529 и пп.1 и 2 ч.2 ст.46-529 УК РА. В ходе предварительного расследования выяснилось, что 26 апреля 2024 г. военнослужащие N-ской воинской части Минобороны РА – офицер А.Ч. и прапорщик Ф.Б., узнав из интернета об инциденте между демонстрантами и полицией, предложили своим 13 сослуживцам – прапорщику А.Д., рядовым военным-контрактникам А.А., А.Б.,Г.С., А.Б., К.С., Э.М., Д.З., С.М., А.Г., А.Г., А.Г. и Г.Т. – отправиться туда для ознакомления с ситуацией на месте.
Однако на месте некоторые из участников акции неожиданно заявили, что они якобы присоединились к ним и сложили оружие, а находящиеся на месте журналисты начали их снимать. Убедившись, что там не происходит ничего необычного, они вскоре ушли от места скопления демонстрантов.
По уголовному производству сформирована следственная группа, проводятся неотложные следственные и другие процессуальные действия с целью выяснения обстоятельств инцидента и круга лиц, имеющих к нему отношение.
Следственный комитет РА заявляет, что будет проявлять последовательность и выполнять свои функции, предусмотренные законодательством РА, по каждому случаю преступления против порядка несения военной службы.
В то же время призываем военных-срочников и военных-контрактников Министерства обороны РА строго соблюдать требования законодательства РА, в том числе воинского устава, добросовестно выполнять свои обязанности по военной службе, проявлять сдержанность и не поддаваться на провокации, манипулятивные заявления и политические призывы отдельных лиц».
СК Армении приводит и послания двоих военнослужащих:
«Я, Асатур Чобанян, вместе с сослуживцами отправился в село Киранц, где нас встретили участники акции протеста и журналисты. Было заявлено, будто бы мы, военные, присоединились к участникам акции. Это ложь. Мы отправились туда под влиянием момента, о чем сожалею. И прошу не политизировать все это».
«Я – Феликс Багинян, служу в воинской части Иджевана. В связи со вчерашними инцидентами хочу сказать, что мы не имеем никакого отношения к этим демонстрантам, мы не придерживаемся каких-либо политических взглядов. Наше появление там было случайностью, мы сожалеем о своем поступке, приносим вам свои извинения, прошу все это не политизировать».
Напомним, что накануне инициатива «Тавуш во имя Родины» сообщила, что около 20 военных-контрактников присоединились к их борьбе, выражая свое несогласие с повесткой односторонних уступок.