Ռուբեն Մելքոնյան. ԱԳՆ-ում մնացել են տուն պահող, համակերպվող «դիվանագետները»
«Այժմ Հայաստանը գտնվում է դիվանագիտական պատերազմի մեջ։ 2020-ից հետո թեժ պատերազմն ավարտվել է, սկսկել է դիվանագիտական ճակատամարտը»,-իր ելույթում ասաց ԵՊՀ արևելագետության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը։
Նա մասնակցում էր «Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ» ՀԿ-ի կազմակերպած «Հայաստանի արդի մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման այլընտրանքային ուղիները» կլոր սեղան-քննարկմանը։
Մելքոնյանի խոսքով, մենք այդ ճակատամարում պարտվում ենք, քանի որ իրական դիվանագետներն այդ նախարարությունից դուրս են, և ովքեր պետք է դրսում լինեին, այդ նախարարության ներսում են։
«Արտոգրծնախարարությունում ոչ թե ստեղծագործ դիվանգետներ են, այլ մեծ մասը տուն պահող, ընտանիք պահող, համակերպվող «դիվանագետներ» են»,-ասաց նա։

Рубен Мелконян: В МИД остаются содержащие дом, адаптирующиеся ко всему «дипломаты»
«В настоящее время Армения находится в дипломатической войне. После 2020 года горячая фаза войны закончилась, началась дипломатическая битва», – сказал в своем выступлении декан факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян.
Он принимает участие в организованном общественной организацией «Всеармянский совет дипломатов» круглом столе-обсуждении на тему «Актуальные вызовы Армении и альтернативные пути для их преодоления».
По словам Мелконяна, на этом фронте мы терпим поражение, потому что настоящие дипломаты находятся за пределами министерства.
«В министерстве иностранных дел не творческие дипломаты, большинство из них – содержащие дом, адаптирующиеся ко всему "дипломаты"», – сказал он.