Ռուբեն Մելքոնյան. ԱԳՆ-ում մնացել են տուն պահող, համակերպվող «դիվանագետները»
«Այժմ Հայաստանը գտնվում է դիվանագիտական պատերազմի մեջ։ 2020-ից հետո թեժ պատերազմն ավարտվել է, սկսկել է դիվանագիտական ճակատամարտը»,-իր ելույթում ասաց ԵՊՀ արևելագետության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը։
Նա մասնակցում էր «Դիվանագետների համահայկական խորհուրդ» ՀԿ-ի կազմակերպած «Հայաստանի արդի մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման այլընտրանքային ուղիները» կլոր սեղան-քննարկմանը։
Մելքոնյանի խոսքով, մենք այդ ճակատամարում պարտվում ենք, քանի որ իրական դիվանագետներն այդ նախարարությունից դուրս են, և ովքեր պետք է դրսում լինեին, այդ նախարարության ներսում են։
«Արտոգրծնախարարությունում ոչ թե ստեղծագործ դիվանգետներ են, այլ մեծ մասը տուն պահող, ընտանիք պահող, համակերպվող «դիվանագետներ» են»,-ասաց նա։

Armenia is currently engaged in a diplomatic war, claims Ruben Melkonyan, Dean of the Faculty of Eastern Studies at Yerevan State University.
“After 2020, the hot phase of the war is over but a diplomatic battle has started," he told a discussion hosted by the All-Armenian Council of Diplomats NGO in Yerevan on Monday.
Melkonyan criticized Armenian Foreign Ministry officials, stating “real diplomats” are not employed by it.
"We are losing this battle because genuine diplomats are not part of the ministry," the expert stated.
"There are no creative diplomats in the Foreign Ministry, most of the “diplomats” there are just adapting to everything,” he said.