Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցություններում Աստանան միջնորդ չի լինի
Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների առաջիկա բանակցությունները կանցկացվեն բացառապես կողմերի միջև, Աստանայի միջնորդության մասին խոսք չկա։ Sputnik Ղազախստանի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Այբեկ Սմադյարովը։
«Իրոք, նման բանակցություններ են նախատեսվում Ալմաթիում։ Մենք այժմ կապի մեջ ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի մեր գործընկերների հետ։ Առաջիկա բանակցությունները կանցկացվեն բացառապես կողմերի միջև։ Աստանայի միջնորդության մասին խոսք չկա։ Մենք տրամադրում ենք միայն բարի կամքի ծառայություններ՝ այսպես կոչված՝ «good office»,- Աստանայում կայացած ճեպազրույցում ասել է Այբեկ Սմեդյարովը ։
Արտաքին գործերի նախարարությունն ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կտրամադրի ավելի ուշ։ Բանակցությունների ժամկետը դեռ հայտնի չէ։
«Եթե այս երկու կողմերը համաձայնության գան, և դա ստորագրվի այստեղ, ապա դրական էֆեկտը կազդի ոչ միայն Ղազախստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի վրա»,-հավելել է Սմադիարովը։

Астана не будет посредником на переговорах глав МИД Армении и Азербайджана в Алматы
Предстоящие переговоры глав МИД Армении и Азербайджана будут проведены исключительно между сторонами, речь о посредничестве Астаны не идет. Как передает Sputnik Казахстан, об этом сообщил официальный представитель МИД Казахстана Айбек Смадияров.
«Действительно, такие переговоры планируются у нас в Алматы. Мы сейчас на связи с нашими коллегами в Азербайджане и в Армении. Предстоящие переговоры будут проведены исключительно между сторонами. Речь о посредничестве Астаны не идет. Мы лишь оказываем услуги доброй воли - так называемый good office», - сказал Айбек Смадияров на брифинге в Астане.
Более детальную информацию МИД сообщит дополнительно. Дата переговоров пока неизвестна.
«Если эти две стороны придут к миру и это будет подписано у нас, положительный эффект скажется не только на Казахстане, но и на всем регионе», - добавил Смадияров.