Ֆրանսիայի դեսպանը վերադարձել է Ադրբեջան՝ Մակրոնի կողմից խորհրդակցությունների հրավիրվելուց հետո
Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բուայոննն իր երկրի ղեկավարության կողմից խորհրդակցությունների հրավիրվելուց հետո վերադարձել է Ադրբեջան և շարունակում է իր դիվանագիտական գործունեությունը։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ հղում կատարելով դիվանագիտական աղբյուրին։
Նշենք, որ ապրիլի 16-ին Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի տարածած  հաղորդագրության մեջ ասվում էր. «Ֆրանսիան որոշել է հետ կանչել Ադրբեջանում իր դեսպանին խորհրդակցությունների համար՝ կապված վերջին ամիսներին Ադրբեջանի կողմից մեր երկու երկրների հարաբերություններին վնաս հասցնող միակողմանի գործողությունների շարունակման հետ»։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ընդունելով դեսպան Անն Բուայոնին, ափսոսանք է հայտնել Ադրբեջանի գործողությունների համար և ադրբեջանական կողմին մաղթել է հստակեցնել իր մտադրությունները։

Посол Франции вернулась в Азербайджан после вызова Макроном для консультаций
Посол Франции Анн Буайон вернулась в Азербайджан после вызова руководством страны для консультаций и продолжает свою дипломатическую деятельность. Об этом сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на дипломатический источник.
Отметим, 16 апреля МИД Франции в коммюнике сообщил: «Франция приняла решение отозвать своего посла в Азербайджане для консультаций в связи с продолжением в последние месяцы со стороны Азербайджана односторонних действий, наносящих ущерб отношениям между нашими двумя странами».
В сообщении французского внешнеполитического ведомства говорилось, что президент Франции Эммануэль Макрон, принимая посла Анн Буайон, выразил сожаление в связи с действиями Азербайджана и пожелал, чтобы азербайджанская сторона разъяснила свои намерения.