«Պիլոտային սահմանազատումը» իրականում Հայաստանը մաս-մաս կտրտելով թշնամուն տալու գործընթաց է. Արթուր Խաչատրյան
«Այն ինչ կատարվում է Հայաստանում և կոչվում է «պիլոտային սահմանազատում», իրականում Հայաստանը մաս-մաս կտրտելով թշնամուն տալու գործընթաց է»,- գրանցված 65 պատգամավորի ներկայությամբ մեկնարկած ԱԺ 8-րդ գումարման 7-րդ նստաշրջանի նիստում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ ներկայացնելով «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ-ի և ադրբեջանական հանրապետության միջև սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ» հայտարարության նախագիծը։
Խաչատրյանը հայտնեց, որ գործընթացն առանց որևէ իրավական հիմանվորման սկվեց Շուռնուխից, ինչի հետևանով բարդացել է տեղի բնակչության անվտանգությունը, դժվարացել կապը Իրանի հետ և նույնն այսօր կատարվում է Տավուշում
Ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով՝ «Հայաստան» խմբակցությունը հանդես էր եկել առաջարկով, որ այդ գործընթացը կանոնակարգվի և իրավական բազայի վրա ամեն ինչն իրականացնվի, բայց իշխանությունները չգնացին դրան, դրժեցին իրենց խոստումը և գործընթացի համար օրենքի նախագիծ չներկայացրեցին, ավելին՝ այսօր սահմանազատումից բացի գնում է սահմանագծման աշխատանք։
Նախագծի վերաբերյալ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կարծիքը ներկայացնելիս ՔՊ-ական պատգամավոր Մարիա Կարապետյանն ասաց.« Հանձնաժողովը քննարկել է Դաշնակցության և կայսրության համտեղ հայտարարության նախագիծը և մերժել այն, քանի որ ՀՀ-ն 29743 ք/կմ է և Դաշնակցության անկեղծ ցանկությունն՝ ունենալ ավելի մեծ Հայաստան, ցավոք, օգտագործվում է կայսրության կողմից՝ հանգեցնելու ավելի փոքր Հայաստանի, կամ առհասարակ Հայաստանի պետականության վերացման»։

Артур Хачатрян: Т.н. «пилотная делимитация» – в действительности не что иное, как процесс сдачи Армении врагу по частям
Происходящее в Армении и называемое «пилотной делимитацией» – в действительности не что иное, как процесс сдачи Армении врагу по частям. Об этом заявил депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Артур Хачатрян 30 апреля на заседании седьмой сессии НС восьмого созыва.
На заседании, на котором зарегистрировались 65 депутатов, Хачатрян представлял подготовленный фракцией «Армения» Национального Собрания проект заявления «О делимитации и демаркации границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой».
Хачатрян сообщил, что процесс этот без какого бы то ни было правового обоснования начался с Шурнуха Сюникской области Армении, в результате чего возникли вызовы безопасности местного населения, затруднилась связь с Ираном и т.д., то же самое сегодня происходит в Тавушской области Армении.
По словам оппозиционного депутата, фракция «Армения» предложила, чтобы процесс делимитации проводился на основе международных документов, таких как Устав ООН, Венская конвенция, Хельсинкский Заключительный акт, с ориентиром на документ о делимитации и демаркации, разработанный секретариатом ОБСЕ.
Но, как он отметил, власти не пошли на это, нарушили свое обещание и не представили законопроект для процесса, более того, сегодня, помимо делимитации, ведутся демаркационные работы.
С ответным докладом выступила депутат от фракции «Гражданский договор» Мария Карапетян. «Комиссия по внешним связям обсудила совместный проект заявления "Дашнакцутюн" и империи и отклонила его, так как площадь Армении составляет 29,743 кв. км. Стремление АРФД к намного более крупной по площади Армении, к сожалению, используется империей для того, чтобы уменьшить площадь Армению или лишить ее государственности», – отметила Карапетян.