Panorama.am-ի զրուցակիը Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքագիտության դոկտոր Արթուր Խաչիկյանն է։
Panorama.am-Պարոն Խաչիկյան, այս օրերին բոլորի հայացքն ուղղված է դեպի Տավուշ։ Այստեղ սահմանազատման գործընթացը է տեղի ունենում, հայկական կողմը հայտարարում է, որ դա խաղաղություն է բերելու Հայաստանին։ Դուք ի՞նչ եք կարծում դրա հետևանքների մասին։
Արթուր Խաչիկյան-Սահմանազատման ու դրա հետևանքների հարցի մասին խոսելը բացարձակ անիմաստ է, եթե չունենք մի քանի հարցերի պատասխաններ. ո՞ր քարտեզի կամ սկզբունքի համաձայն է կատարվում սահմանազատումը։ Երկրորդը, այդ երկու գյուղը հանձնելուց հետո պե՞տք է հանձնվի ևս չորս գյուղ՝ անկլաներ, հետո պետք է հանձնվի՞ Սյունիքում միջանցքներ, հետո ի՞նչ պետք է արվի։ Այդ պրոցեսն ի՞նչ պայմանավորվածության հիման վրա է իրականացվում, որտե՞ղ է գրված, թե մենք մինչև որտե՞ղ ենք զիջելու, որտե՞ղ է Ադրբեջանը կանգնելու։ Մենք դա գիտե՞նք, չգիտենք։ Խոսվում է Սյունիքում մի քանի միջանցք տրամադրելու մասին։ Մեր տարածքից ադրբեջանական զորքերը հետ չեն քաշվել։ Այսինքն, մենք զիջում ենք, նրանք չեն զիջում։ Հետևաբար սա սահմնազատում չէ, այս թիմը սուտ տերմիներ է օգտագործում, որպեսզի մեզ շփոթեցնի, սա սահմանազատում չէ, սա Հայաստանի տարածքի հանձնում է, մենք չգիտենք, թե ո՞րն է վերջին կետը։
Panorama.am-Այս օրերին սահմանազատման գործընթացն ակտիվորեն ողջունում են արևմտյան երկրները, եվրոպական կառույցների ղեկավարները։ Ռուսական կողմից լռություն է։ Ինչո՞վ եք բացատրում ռուսական կողմի արձագանքի բացակայությունը։
Արթուր Խաչիկյան-Արևմուտքը ողջունում է, քանի որ երկրորդ-երրորդ անգամ Հայաստանը կապիտուլյացիայի ենթարկվելով, Թուրքիայից ու Ադրբեջանից կախված կիսապետություն կամ ձախողված պետություն դառնալով, այն լուծում է իր խնդիրը, այն է՝ Հայաստանը ենթարկել թուրքերին, ապա ոչնչացնել, որպեսզի ռուսները Կովկասում այլևս ոտքի տեղ չունենան։ Դա հասկանալի է։
Ռուսաստանն ուզում է, որ մենք վերադառնանք 2020-ի նոյեմբերի 9-ի պայմանագրին, երբ Ղարաբաղի ապագայի համար հույս կար, ռուսական կողմի վերահկսողությամբ տրանսպորտային կապեր պետք է լինեին, հիմա դա էլ չի լինի։ Պարզ է, որ Ռուսաստանը կնախընտրեր իր ազդեցությունը պահպանել տարածաշրջանում։ Մենք տապալեցինք մեր արտաքին քաղաքականությունը, դրա համար եկանք այս հետևանքներին։ Ռուսաստանն ու Իրանն այն երկրներն էին, որոնք կարող էին մեզ սատարել Ադրբեջանի հետ մեր հարցերը լուծել։ Իսկ հիմա պարզ է, ոչ Իրանը, ոչ Ռուսաստանը չեն ողջունում այս գործընթաղը, քանի որ սա տանում է դեպի Արևմուտքի պարտադրած միջանցքը, որն անցնելու է Հայաստանի տարածքով և Իրանին ու Ռուսաստանին դուրս է մղելու ռեգիոնից, ինչպես մի քանի անգամ ասել է ԱՄՆ-ն։
Panorama.am-Երեկ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը հայտարարեց, որ իրենք նախընտրում են Հայաստանի հետ բանակցել ուղիղ։ Դա ի՞նչ ռիսկեր կարող է պարունակել Հայաստանի համար։
Արթուր Խաչիկյան-Ադրբեջանն ու Թուրքիան հիմա մեծ ուժ են։ Ունենալով ահռելի առավելություն՝ նրանք նախընտրում են Հայաստանի հետ խոսել ուժի դիրքերից, այդ պատճառով չեն ցանականում, որ գործընթացին մասնակցի որևէ այլ պետութուն ու ձգտի անվտանգության երաշխիքներ տրամադրի Հայաստանին։ Այսինքն մենք մենակ մնացինք Թուրքիայի ու Ադրբեջանի դիմաց, ինչպես 1920 թվականին։ Այդ պայմաններում նրանք կամաց-կամաց զավթելու են մեր տարածքն ու ոչնչացնելու են Հայաստանը։
Panorama.am-Այս իրավիճակում դրա դեմն առնելու ռեալ գործիք կա՞։
Արթուր Խաչիկյան-Ունենալով ոչ կոմպետենտ և արտաքին ուժերի ազդեցության տակ գտնվող ղեկավարություն, մենք նման գործիք չենք կարող ունենալ։ Եթե դժբախտություն դժբախտության հետևից բերած մարդիկ մնում են իշխանության, ապա պետք է պատրաստվել այն մտքին, որ շուտով Հայաստան չի լինելու։
Panorama.am-Տավուշում սկիզբ առած պայքարը հնարավո՞ր է դառնա իշխանափոխության պատճառ։
Արթուր Խաչիկյան-Այդ հարցը տվեք այն մարդկանց, որոնք երեկ գնացել, ջազ էին լսում Կասկադում։ Սա շատ ամոթալի է։ Մեր հսարակությունը ցույց տվեց, որ պատահական չէ, որ մենք հազարավոր տարիներ չենք ունեցել պետություն։ Մի երկրում, երբ գյուղացի բնակիչները լացելով դուրս են գալիս երկրի ղեկավարի հետ հանդիպումից, քանի որ կորցնում են իրենց տները, նույն օրը Երևանում ջազ համերգին հազարավոր մարդիկ են գնում։ Եթե սա է մեր հասարակությունը, ուրեմն գանգատվել պետք չէ, ուրեմն մեզ համար կարևոր չէ հայրենիք ունենալը։

Артур Хачикян: Задайте этот вопрос тем, кто вчера слушал джаз на Каскаде
Представляем перевод на русский язык интервью Panorama.am с доктором политологии Стэндфордского университета Артуром Хачикяном.
– Г-ин Хачикян, в эти дни всеобщее внимание сосредоточено на Тавуше. Здесь проводится процесс делимитации границы с Азербайджаном, армянская сторона заявляет, что это принесет мир Армении. Что вы думаете о последствиях данного процесса?
– Говорить о делимитации и ее последствиях абсолютно бессмысленно, если у нас нет ответов на ряд вопросов: по какой карте или по какому принципу проводится делимитация? Во-вторых: после сдачи этих двух сел нужно будет сдать еще четыре села – анклавы, затем у нас потребуют коридоры в Сюнике, что потом нужно делать? На основе какой договоренности осуществляется этот процесс, где написано, что и где мы уступаем, где остановится Азербайджан? Знаем мы это или нет? Есть разговоры о предоставлении нескольких коридоров в Сюнике. Азербайджанские войска остаются на нашей территории. Другими словами, мы уступаем, а они нет. Соответственно, происходящее сегодня не имеет никакого отношения к делимитации, находящаяся у власти команда использует ложные термины, чтобы запутать нас, это не делимитация, это сдача территорий Армении Азербайджану, и мы не знаем, где точка.
– В эти дни процесс делимитации границы активно приветствуют западные страны, главы европейских структур. С российской стороны – молчание. Чем вы объясните отсутствие реакции с российской стороны?
– Запад приветствует, потому что происходящее – капитуляция во второй-третий раз Армении и ее становление зависящим от Турции и Азербайджана полугосударством, или потерпевшим провал государством – решает поставленную им задачу: подчинить Армению туркам, а затем уничтожить, дабы русским больше не было места на Кавказе. Это понятно.
Россия хочет, чтобы Армения вернулась к трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, когда была надежда на будущее Карабаха, предусматривались транспортные коммуникации под контролем российской стороны. Сейчас и этого не будет. Понятно, что Россия предпочла бы сохранить свое влияние в регионе. Мы провалили нашу внешнюю политику, поэтому столкнулись с такими последствиями. Россия и Иран были странами, которые могли поддержать нас в решении наших проблем с Азербайджаном. Но теперь ясно, что ни Иран, ни Россия не приветствуют происходящий процесс, поскольку он ведет к навязанному Западом коридору, который будет проходить через территорию Армении и вытеснит Иран и Россию из региона, о чем США неоднократно заявляли.
– Азербайджанская сторона продолжает настаивать на прямых переговорах с Арменией, без посредников. Какие риски это может таить в себе для Армении?
– Азербайджан и Турция сейчас обладают большой силой. Имея огромное преимущество, они предпочитают говорить с Арменией с позиции силы, поэтому не хотят, чтобы какое-либо другое государство участвовало в процессе и попыталось предоставить Армении гарантии безопасности. Другими словами, мы остались одни перед Турцией и Азербайджаном, как в 1920 году. В этих условиях они постепенно захватят нашу территорию и уничтожат Армению.
– Есть ли в сложившейся ситуации реальный механизм, чтобы предотвратить такой сценарий?
– У нас не может быть такого механизма, когда у нас находящееся под влиянием внешних сил некомпетентное руководство. Если у власти остаются люди, приносящие несчастье за несчастьем, то следует готовиться к мысли, что Армении скоро не станет.
– Может ли начавшаяся в Тавуше борьба привести к смене власти?
– Задайте этот вопрос людям, которые вчера ходили слушать джаз на Каскаде. Это очень постыдно. Наше общество продемонстрировало – не случайно, что на протяжении тысячелетий не было государства. В стране, где сельские жители выходят со встречи с премьером в слезах, потому что теряют свои дома, тысячи людей в тот же день идут на джазовый концерт в Ереване. Если таково наше общество, то не нужно жаловаться, тогда для нас не важно, есть ли у нас Родина.