Սամսոնյանի և Սաղաթելյանի վրա ինչ հոդված էլ դրած լինեք, միևնույնն է՝ այն հայհոյանքի քրեականացում է. Արթուր Խաչատրյան
10:36 03/05/2024
«Ես հասկանում եմ, որ «Freedom House»-ից ոմանց մոտ կարող է ալերգիկ քոր սկսվի, բայց այդ կառույցը  Հայաստանին շատ հետաքրիր գնահատական է տվել 3.07»,- խորհրդարանում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ ՀՀ ՄԻՊ-ի զեկույցի քննարկման ժամանակ։
Հայտնելով, որ ըստ «Freedom House»-ի  գնահատման գործակցի 3 գնահատականը դիկտատուրա է և ընդամենը 0.7 միավորով  է Հայաստանը բարձր այդ շեմից՝ Խաչատրյանը նկատեց, որ 3 ցուցանիշի շեմը Հայաստանը հատել է, քանի որ 4.25 միավոր ստացել է հանրապետության քաղաքացիական հասարակությունը։
«Եթե 4.25-ը մի քիչ նվազեցնեք, ապա կտեսնեք, որ Հայաստանը, որը ոգևորությամբ իրեն հռչակել էր ժողովրդավարության բաստիոն, անցումնային դիկտատուրա է»,- հայտարարեց Խարատրյանը։
Նշելով, որ միջազգային իրավապաշտպան կառույցը հատկապես նշել է ազատ խոսքի իրավունքը՝ Արթուր Խաչատրյանն ասաց. «Դուք քրեականանցրեցիք այսպես կոչված «ծանր հայհոյանքը», հետո հետ բերցիք, հիմա դարձյալ քրեականացնում եք՝ տարբեր այլ անուններով։ Նարեկ Սամսոնյանի և Վաղգեն Սաղաթելյանի վրա ինչ հոդված էլ դրած լինեք, այն խորքի մեջ հայհոյանքի քրեականացում է։  Որպեսզի մյուսներին դաս լինի Նարեկ Սամսոնյանը բերման է ենթարկվել բռնի ուժ կիրառելով, ինչպես նաև՝ մեր այլ հայրենակիցները»։
Նա հայտնեց որ «Freedom House»-ը  և ԱՄՆ պետքարտուղարությունը  ուշադրություն են դարձրել բռնի ուժ կիրառելու հանգամանքին։
«Մարդուն ձերբակալել եք, ձեռնաշղթաները հագցրել եք, նա չի կարող այլևս  դիմադրություն ցույց տալ, բայց, սադիզմի ոգով տոգորված, ժողովրդական ոստիկանները մարդկանց ստորացնում են»,- ասաց պատգամավորը։
Նա նաև հայտնեց, որ ավտոբուսի միջադեպից հայտնի Սամվել Վարդանյանիերի հետ կատարվածն էլ սև խարան է  իշխանությունների վրա։

Депутат: Какую бы статью вы ни инкриминировали Самсоняну и Сагателяну, это все равно криминализация оскорбления
«Я понимаю, что при упоминании международной правозащитной организации Freedom House может начаться аллергический зуд, но эта структура дала Армении очень интересную оценку – 3.07», – заявил на заседании Национального Собрания 3 мая во время обсуждения отчета о деятельности офиса Защитника прав человека в 2023 году депутат от оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян.
Он напомнил: согласно шкале оценок Freedom House уровня свободы, 3 – это диктатура. «То есть, Армения находится выше этого порога всего на 0,7 пункта. Сейчас многие скажут, что 3,07 – это переходная демократия, но если разделить эти цифры на компоненты, то можно будет увидеть, что 4,25 получило гражданское общество республики. То есть, этот порог удалось преодолеть благодаря этому», – сказал Хачатрян.
«В государстве, провозгласившем себя "оплотом демократии", мы, по сути, имеем дело с переходной диктатурой», – отметил Хачатрян.
Он добавил, что практически все международные и местные правозащитные организации зафиксировали проблемы, касающиеся права на свободу слова. «Вы сперва криминализировали так называемое "тяжкое оскорбление", после чего под давлением международного сообщества декриминализировали. Но теперь, по сути, реанимировали, придумав другие названия.
Какую бы статью вы не инкриминировали соавторам и ведущим подкаста «Imnemnimi» Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну, в основе – криминализация тяжкого оскорбления. А чтобы другим неповадно было, Нарек Самонян был подвергнут приводу с применением грубой силы», – сказал депутат.
Между прочим, продолжил Хачатрян, на применение грубой силы обратили внимание как Freedom House, так и Госдеп США.
«Человека задержали, на него надели наручники, он не можетбольше оказывать сопротивления. Но нет, проникнувшись духом садизма, народная полиция унижает людей», – заявил депутат.
«Задержание за инцидент в общественном транспорте молодого человека (Самвела Варданяна. – Ред.) стало черным клеймом на нынешних властях Армении», – резюмировал парламентарий.