RSF. Հայաստանի իշխանությունների հռետորաբանության հետևանքով լրագրողների նկատմամբ անհանդուրժողականության մթնոլորտ է
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը` RSF Մամուլի ազատության միջազգային օրվա առթիվ հրապարակել է տարեկան զեկույց։
Կազմակերպությունն ահազանգում է՝ մամուլի ազատության հետ կապված իրավիճակը շարունակաբար վատանում է, լրագրողների վրա հարձակումներն ավելանում են, ավելանում է նաև այն երկրների թիվը, որտեղ լրագրողների աշխատանքային պայմանները համարվում են «ծայրահեղ»։ Ըստ զեկույցի, աշխարհում կա 36 երկիր, որտեղ անհնար է անկախ լրագրությունը։
Սա ռեկորդային թիվ է վերջին տասնամյակի ընթացքում։ ԶԼՄ-ների համար ամենաբարենպաստ պայմաններն են ստեղծված Նորվեգիայում, դրան հաջորդում են Սկանդինավյան մյուս երկրները, ապա Նիդերլանդները։ Ցանկը եզրափակում են Սիրիան, Աֆղանստանը, որտեղ վերջին մեկ տարում սպանվել է երեք լրագրող, առնվազն 25 լրագրողներ հայտնվել են բանտում։ Նախկին ԽՍՀՄ երկրներում նույն բացասական դինամիկան է։
Նշվում է, որ Ռուսաստանը իր դիրքերը բարելավել է երկու հորիզոնականով, սակայն դա բարեփոխումների արդյունքում չէ։ 8 ԶԼՄ Ռուսաստանում հայտարարվել է անցանկալի, 70 ԶԼՄ և 300 լրագրող օտարարեկրյա գործակալ, բազմաթիվ լրագրողներ լքել են երկրի տարածքը։
Վրաստանի դիրքերը նվազել են 26 հորիզոնականով։ Զեկույցի հեղինակները հետընթացը պայմանավորում են օտարերկրյա գործակալների մասին օրենqի ընդունմամբ, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների նկատմամբ վերահսկողությունը մեծացնելու վերաբերյալ իշխանությունների հայտարարություններով։
Հայաստանը վարկանշային աղյուսակում բարելավվել է դիրքերը՝ 49-րդ հորիզոնականից հայտնվելով 43-ում։ Կազմակերպությունը նշում է, որ չնայած բազմակարծության միջավայրին, լրատվամիջոցները շարունակում են բևեռացված մնալ: Հայաստանը բախվում է ապատեղեկատվության և ատելության խոսքի աննախադեպ մակարդակի, հատկապես՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության և Ադրբեջանի հետ պատերազմի շարունակվող սպառնալիքի հետ։
«Լրատվամիջոցների մեծ մասը վերահսկվում է այն մարդկանց կողմից, որոնք մոտ են կանգնած քաղաքական շարժումներին կամ ազդեցիկ հասարակական գործիչներին: Քիչ լրատվամիջոցներ են ընդունել վճարովի բաժանորդագրության մոդելը, իսկ գովազդի շուկան մնում է թերզարգացած՝ սահմանափակելով մասնավոր լրատվամիջոցների ֆինանսական անկախությունը: Պետական լրատվամիջոցները զերծ են մնում կառավարության հասցեին ցանկացած քննադատությունից։
Քաղաքական էլիտաների մեդիաների դեմ հռետորաբանությունը, որով մեղադրում են լրագրողներին «կոռումպացված» լինելու և իրենց ընդդիմախոսներին ծառայելու մեջ, ստեղծում է անհանդուրժողականության մթնոլորտ, որը դժվարացնում է լրագրողների աշխատանքը: Նրանց մշտապես վիրավորվում են, ենթարկվում են հարձակումների, վիրավորական զրպարտությունների, ինչը մեծացնում է ինքնագրաքննությունը»,- ասված է զեկույցում։
Ադրբեջանը վատացրել է իր դիրքերը՝ 151-րդ հորիզոնականից հանգրվանելով 164-ում։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը նշում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ոչնչացրել է բազմակարծության ցանկացած երևույթ, 2014 թվականից ի վեր նա անխնա պատերազմ է վարում բոլոր քննադատների դեմ։ Ադրբեջանի իշխանություններն օգտագործում են կառավարության մոտ կանգնած լրատվամիջոցները՝ քննադատողներին սպառնալու համար։ Լրագրողներին, ովքեր դիմադրում են ոտնձգություններին, բանտ են նետում անհեթեթ պատրվակներով։ Վերջին 20 տարիների ընթացքում Ադրբեջանում ոչ մի պաշտոնյա կամ ոստիկան չի պատժվել լրագրողին ծեծի ենթարկելու կամ վիրավորելու համար։

Рейтинг свободы СМИ: Армения сталкивается с беспрецедентным уровнем дезинформации
Международная правозащитная организация «Репортеры без границ»(RSF) опубликовала в пятницу, 3 мая, во Всемирный день свободы печати, ежегодный всемирный рейтинг свободы прессы.
Как отмечает организация, ситуация со свободой СМИ во всем мире продолжает стремительно ухудшаться - число нападений на журналистов растет, как и число стран, в которых условия работы для сотрудников массмедиа описываются как «катастрофические».
Как следует из ежегодного рейтинга организации, в прошлом году 36 стран мира оказались в категории тех, где независимая журналистика практически невозможна. Это рекорд последних десяти лет. В том, что касается лидеров рейтинга - стран, где самая благоприятная ситуация для СМИ, - изменений нет. На первом месте вот уже восемь лет подряд идет Норвегия, за которой следуют все страны Скандинавии и Нидерланды.
В хвосте рейтинга: Сирия, Эритрея и Афганистан, где за последний год были убиты три журналиста, а, как минимум, 25 оказались в тюрьме.
В странах бывшего Советского Союза - тоже отрицательная динамика. Россия хотя и поднялась на две позиции, по сравнению в прошлым годом (со 164-й на 162-ю), но лишь формально, а не за счет каких-либо улучшений ситуации в сфере свободы прессы. Как сказано в отчете «Репортеров без границ», восемь СМИ объявлены в РФ «нежелательными организациям», 70 СМИ и 300 журналистов – «иностранными агентами». Более полутора тысяч журналистов уехали из страны, но некоторые не успели и подверглись репрессиям.
А худшую динамику по итогам года продемонстрировала Грузия, упавшая в рейтинге свободы прессы на целых 26 пунктов. Виной тому, по мнению составителей рейтинга, политики правящей партии»Грузинская мечта», которая инициировала законопроект об «иностранных агентах» по российскому образцу. Кроме этого, партия предлагает усиление государственного контроля за СМИ.
Армения в рейтинге улучшила свои позиции, поднявшись с 49-го на 43-е место. Однако «RSF» отмечает, что, несмотря на плюралистическую среду, СМИ остаются поляризованными. Как указывается, Армения сталкивается с беспрецедентным уровнем дезинформации и разжигания ненависти, особенно в связи с карабахским конфликтом и продолжающейся угрозой войны с Азербайджаном.
«Большинство СМИ контролируются людьми, близкими к политическим движениям, или пользуются поддержкой влиятельных общественных деятелей. Лишь немногие средства массовой информации переняли модель платной подписки, а рекламный рынок остается недостаточно развитым, что ограничивает финансовую независимость частных СМИ. Между тем государственные СМИ воздерживаются от любой критики правительства», – указывает организация.
«Антимедийная риторика политических элит, которые обвиняют журналистов в «коррупции» и в том, что они служат их противникам, создает атмосферу нетерпимости, которая затрудняет работу репортеров. Их постоянно оскорбляют, подвергают нападкам и подвергают оскорбительным разбирательствам о клевете, что усиливает самоцензуру», – говорится в докладе.
Азербайджан ухудшил свои позиции, переместившись с 151-го на 164-е место. Как следует из ежегодного рейтинга организации, хотя президент Азербайджана Ильхам Алиев уничтожил любое подобие плюрализма, с 2014 года он ведёт беспощадную войну против всех оставшихся критиков. Власти Азербайджана используют проправительственные СМИ, чтобы угрожать критикам публикацией компрометирующей личной информации.
Журналистов, сопротивляющихся преследованиям, шантажу или попыткам взяточничества, бросают в тюрьму под абсурдными предлогами. За последние 20 лет в Азербайджане ни один чиновник или полицейский ни разу не был наказан за избиение или оскорбление журналиста, указывает организация.
Пытаясь подчинить себе журналистов, покинувших страну, бакинский режим преследует их родственников и друзей, оставшихся в Азербайджане, сказано в отчете «Репортеров без границ».