Նիկոլ Փաշինյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու մասին հաղորդումը դատախազությունն ուղարկել է ԱԱԾ
16:04 03/05/2024
Նիկոլ Փաշինյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու՝ փաստաբան Արա Զոհրաբյանի հաղորդումը ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ԱԱԾ է ուղարկել։
Ազգային ժողովում պատասխանելով պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հարցին, թե ձեզ է ուղարկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ և 421-րդ հոդվածներով հանցագործության մասին հաղորդում ` Նիկոլ Փաշինյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով՝ Տավուշում ՀՀ ինքնիշխան տարածքները և բնակավայրերը Ադրբեջանին հանձնելու գործընթաց սկսելու կապակցությամբ, Անն Վարդապետյանն ասաց. «Դրանում կային որոշակի փաստաթղթեր, այդ թվում սեփականության վկայականների պատճեներ, որոնց  իսկությունը ստուգելու անհրաժեշտություն կար։ Ուղակել ենք ԱԱԾ՝ խնդրելով օպերատիվ ստուգման արդյունքներով մեզ ներկայացնեն փաստաթղթերը, որպեսզի վարույթ նախաձեռնել- չնախաձեռնելու հարցը քննարկվի»։
Ի դեպ, նախքան հարցը, Թագուհի Թովմասյանը հաճոյախոսեց Աննա Վարդապետյանին։
«Նախ, չեմ կարող չասել, որ ձեզ դատախազի հանդերձանքը շատ սազում է»։
«Շնորհակալ եմ գնահատականի համար հագուստի մասով»,- արձագանքեց Վարդապետյանը։

The Armenian Prosecutor General's Office has forwarded a request to bring criminal charges against Prime Minister Nikol Pashinyan to the National Security Service (NSS), Prosecutor General Anna Vardapetyan said on Friday.
"The report has been sent to the NSS to verify the documents, including a number of property certificates attached to it. After the verification, the issue of launching criminal proceedings will be discussed," she said at a parliament session, responding to MP Taguhi Tovmasyan.
The crime report, filed by lawyer Ara Zohrabyan and retired army colonel Hayk Nahapetyan, accused Pashinyan of treason and violation of Armenia’s territorial integrity under Articles 418 and 421 of the Penal Code following his government’s decision to cede four border villages to Baku as part of a delimitation deal.