Ահազանգ. Բնապահպանական խնդիրներ լուսաբանող լրագրողների հետապնդումներն ու նրանց նկատմամբ բռնության դեպքերն ավելացել են
10:57 03/05/2024
Բնապահպանական խնդիրներ լուսաբանող լրագրողների 70 տոկոսը ենթարկվում է  բռնությունների։  Մայիսի 3-ին՝ Մամուլի ազատության օրվա առթիվ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նոր զեկույց է հրապարակել՝ ահազանգելով, որ կլիմայի փոփոխության հարցեր ու բնապահպանական խնդիրներ լուսաբանող լրագրողների նկատմամբ հետապնդումները, բռնություններն ավելացել են։ Վերջին 15 տարիների ընթացքում այս հարձակումների թիրախ է դարձել 749 լրագրող կամ ԶԼՄ ներկայացուցիչ։
«Մամուլն ու մոլորակը վտանգի տակ են. բնապահպան լրագրողների անվտանգությունը. միտումներ, մարտահրավերներ և առաջարկություններ» խորագրով զեկույցը կոչ է անում ուժեղացնել բնապահպանական խնդիրներ լուսաբանող լրագրողների պաշտպանությունը։
«Շարունակվող էկոլոգիական ճգնաժամի մասին առանց հավաստի տեղեկատվության մենք երբեք չենք կարող այն կախարգելել։ Սակայն լրագրողները, որոնք այդ թեմաներով հետաքննություն են իրականացնում ու մատչելի տեղեկատվություն տրամադրում, ամբողջ աշխարհում բախվում են անընդունելի մեծ ռիսկերի, իսկ սոցիալական ցանցերում ակտիվորեն տարածվում  ապատեղեկատվության կլիմայի մասին։ Մամուլի ազատության միջազգային օրը մենք պետք է հաստատենք մեր հանձնառությունը մամուլի ազատությանն ու լրագրողների պաշտպանությանը ողջ աշխարհում»,-կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Օդրե Ազուլը։
Զեկույցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ 2009-2023 թվականներին առնվազն 749 լրագրողներ և ԶԼՄ աշխատակիցներ ենթարկվել են դատական հետապնդումների, ֆիզիկական բռնությունների, ձերբակալվել կամ կալանավորվել են,  առնչվել են կիբերհարձակումների կամ սպանվել են։ 2019-2024 թվականների  ընթացքում տեղի է ունեցել ավելի քան 300 հարձակում, ինչը 42 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ հնգամյակում։ Զեկույցն ընդգծում է, որ խնդիրը գլոբալ է, հարձակումներ են տեղի ունենում աշխարհի բոլոր տարածաշրջանների 89 երկրներում։
Կազմակերպության հետազոտությունը ցույց  է տվել, որ վերջին 15 տարիների ընթացքում բնապահապանական խնդիրներ հետաքննող լրագրողների սպանության 44 դեպք է գրանցվել, որից միայն 5 դեպքով են պատշաճ քննություն իրականացվել։ Անպատժելիության ցուցանիշը ցնցող է՝ 90 տոկոս։ Զեկույցում նշվում է ֆիզիկական բռնության 353 դեպքի մասին։
Այս տարվա  մարտին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հարցում է անցկացրել 129 երկրների ավելի քան 900 բնապահպանական խնդիրներ լուսաբանող լրագրողների շրջանում։ Լրագրողների 70%-ը հայտնել է, որ իրենց մասնագիտական աշխատանքի պատճառով ենթարկվել են հարձակման, սպառնալիքների կամ ճնշումների,  հինգից երկուսը ենթարկվել են ֆիզիկական բռնության։
Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ կին լրագրողներն ավելի հաճախ են ենթարկվում առցանց բռնության, քան տղամարդիկ, ինչը հաստատում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախորդ զեկույցը։
Ֆիզիկական հարձակումներից բացի, հարցված լրագրողների մեկ երրորդը նշել է, որ գրաքննության է ենթարկվել, իսկ գրեթե կեսը (45%) ասել է, որ ինքնագրաքննում է բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ իրենց հաղորդումները՝ վախենալով հարձակումներից, աղբյուրների բացահայտումից կամ այն ընկալումներից, որ իրենց հաղորդումները հակասում են շահագրգիռ կողմերի նպատակները:
Ֆիզիկական հարձակումների առավել հաճախ բախվում են այն լրագրողները, որոնք լուսաբանում են բնապահպանական բողոքի ցույցերը (196), հանքարդյունաբերության  ոլորտի խնդիրներ (142) և հողային հակամարտություններ, վեճեր (115),  ծառահատումներ և անտառահատումներ (83), եղանակային էքստրեմալ իրադարձություններ (56), աղտոտվածություն և շրջակա միջավայրի վնաս (54):
Նշենք, որ բնապահպանական խնդիրներ բարձրաձայնող ակտիվիստների, լրագրողների, փորձագետների նկատմամբ հետապնդումների դեպքեր առկա են նաև Հայաստանում։

70% of environmental journalists attacked for their work, UNESCO report reveals
A new report published by UNESCO on World Press Freedom Day, 3 May, warns of increasing violence against, and intimidation of journalists reporting on the environment and climate disruption. At least 749 journalists or news media reporting on environmental issues have been attacked in the last 15 years, and online disinformation has surged dramatically in this period. UNESCO is calling for stronger support for environmental journalists and better governance of digital platforms.
"Without reliable scientific information about the ongoing environmental crisis, we can never hope to overcome it. And yet the journalists we rely on to investigate this subject and ensure information is accessible face unacceptably high risks all over the world, and climate-related disinformation is running rampant on social media. On World Press Freedom Day, we must reaffirm our commitment to defending freedom of expression and protecting journalists worldwide," said UNESCO Director-General Audrey Azoulay.
In its new report Press and Planet in Danger, UNESCO analysis revealed instances in which at least 749 journalists and news media outlets reporting on environmental issues were targeted with murder, physical violence, detention and arrest, online harassment or legal attacks in the period 2009-2023. More than 300 attacks occurred between 2019-2023 – a 42% increase on the preceding five-year period (2014-2018).
The report, which will be launched at the 2024 World Press Freedom Day Global Conference in Santiago, Chile from 2-4 May 2024, stresses that the problem is global, with attacks taking place in 89 countries in all regions of the world.
A rise in physical attacks
UNESCO’s Observatory of Killed Journalists records the killing of at least 44 journalists investigating environmental issues over the last 15 years, of which only 5 have resulted in convictions – a shocking impunity rate of almost 90%. But the report found other forms of physical attack were also prevalent, with 353 incidents. It also found attacks had more than doubled in recent years, rising from 85 in 2014-2018 to 183 between 2019-2023.
In a consultation of over 900 environmental journalists from 129 countries carried out by UNESCO in March 2024, 70% reported experiencing attacks, threats or pressure linked to their reporting. Among these, two-in-five subsequently experienced physical violence.
The data shows that women journalists report being more exposed than men to online harassment, echoing the trend identified in the UNESCO's previous report The Chilling: global trends in online violence against women journalists.
In addition to physical attacks, a third of journalists surveyed said they had been censored, and almost half (45%) said they self-censored when covering the environment, due to fear of being attacked, having their sources exposed, or due to an awareness that their stories conflicted with the interests of concerned stakeholders.
A global roadmap against climate disinformation
One of the key outcomes of the World Press Freedom Day Global Conference will be a UNESCO Global Roadmap against Climate Disinformation, identifying the roles governments, the media, academia and researchers, civil society and digital platforms can play to support and protect environmental journalists and promote the integrity of information on the environment and climate change online.
UNESCO’s Director-General will open the Conference alongside Chilean President Gabriel Boric. She will announce the launch of a grants programme to provide legal and technical support to over 500 environmental journalists facing persecution, and new initiatives to promote critical thinking about climate disinformation and to improve the regulation of digital platforms, in line with UNESCO’s Guidelines for the Governance of Digital Platforms, launched in November last year.