Վարդան Ոսկանյան. Սա նույնն է, թե գարաշահոտության պայմաններում փորձես ապրել մշտապես քիթդ փակելով
«Վերջին շրջանում «խոսույթ» կա այն մասին, թե, իբր, առաջնորդությունը Հայաստանը առկա իրողություններին «ադապտացնելն» է։
Ընդ որում,  հատուկ ընտրվել է «տպավորիչ» և մարդկանց մի մասի համար անհասկանալի եզրույթ, որպեսզի չօգտագործվի պարզ «հարմարվել» կամ «հարմարեցնել» տարբերակը՝ հանրային բացասական ընկալումից խուսափելու նպատակով։
Եթե նույն միտքը փորձենք ձևակերպել շատ ավելի հասկանալի տարբերակով, ապա ստացվում է, որ «առաջնորդություն» է կոչվում սեփական պետությունը, մեղմ ասած, ոչ ձեռնտու պայմաններին հարմարեցնելը։
Մինչդեռ սա դասական հարմարվողականություն է՝ կոմֆորմիզմ, այլ ոչ թե առաջնորդություն, քանի որ իրական առաջնորդությունը ենթադրում է ոչ թե հարմարվելուն, այլ ոչ ձեռնտու պայմանները փոխելուն միտված կամք և գործողություններ։
Սա նույնն է, թե գարաշահոտության պայմաններում փորձես ապրել մշտապես քիթդ փակելով, այլ ոչ թե ջանաս վերացնել գարաշահոտի աղբյուրը»։

Вардан Восканян:  Это то же самое, как если бы при зловонии пытаться жить с закрытым носом
В последнее время продвигается «дискурс» о том, лидерство – «адаптировать» Армению к существующим реалиям, написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
Более того, по словам Восканяна, специально выбран «впечатляющий» и непонятный для части людей термин, чтобы не использовать простой вариант – «мириться» или «приспосабливать» – во избежание негативного общественного восприятия.
«Если ту же мысль попытаться сформулировать гораздо более понятным образом, то получается, что «лидерством» называется адаптация собственного государства к, мягко говоря, невыгодным условиям.
Между тем, это классическое приспособленчество – конформизм, а не лидерство, поскольку реальное лидерство предполагает волю и действия, направленные не на адаптацию, а на изменение невыгодных условий.
Это то же самое, как если бы при зловонии пытаться жить с закрытым носом, а не стремиться устранить источник зловония», – отметил Восканян.