«Եկել են դոշ են ծեծում, ո՞վ է ՀՀ տարածքից հող հանձնում, ո՞վ է հանձնում, ո՞վ։ Դուք եք հանձնում։ Որ հանձնեինք, այսքան կռիվ չէր լինի, այսքանի միջով չէինք անցնի»,- ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը՝ ելույթ ունենալով Գլխավոր դատախազի տարեկան զեկույցի քննարկման ժամանակ։
Սիմոնյանի ելույթի ժամանակ ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները լքեցին նիստերի դահլիճը։
«Կտոր-կտոր փորձում ենք Հայաստանի Հանրապետությունն աշխարհի քարտեոզի վրա ամրագրել, որպես անկախ պետություն։ Ասում են՝ ճանաչել եք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Այո, որովհետև այդ տարածքային ամբողջականությունը մեր տարածքային ամբողջականության հետ է կապված»,- ասաց Սիմոնյանը։
Նա ներողություն խնդրեց գլխավոր դատախազից, քանի որ իր ելույթը քաղաքական ստացվեց և անդրադարձ չկատարվեց զեկույցին։
«Մի անդրադարձ ունեմ, թե ինչու Վինի Թուխը և իր փուչիկները մինչև հիմա բանտում չեն, բայց վստահ եմ, որ դա էլ է ժամանակի հարց»,- ասաց նա։
ԱԺ նախագահի խոսքով, ԱԺ-ում պատգամավորներ են նստում, որոնց կեսից ավելին երկքաղաքացի են, ՌԴ-ի քաղաքացի։
«Արա , էս ինչ հայրենասեր եք դուք։ էդ էր ձեր հայրենասիրությունը, հիմա մեկն էլ Կանադայի քաղաքացի է։ ՀՀ քաղաքացուն բան չունենք առաջարկելու, դուք սնանկ եք»,-հայտարարեց ԱԺ նախագահը և հավելեց. «Եթե արտահերթ ընտրություններ եք ուզում, հարց չկա՝ դրեք ձեր մանդատները, տենամ կարողանո՞ւմ եք դնել։ Դուք ձեր պարտավորությունները ձեր ընտրողների առաջ կատարել ե՞ք»։

Во время выступления Алена Симоняна оппозиция покинула зал заседаний парламента Армении
«Пришли, бьют себя в грудь! Кто сдает земли с территории Армении, кто сдает, кто? Это вы сдаете. Если бы мы сдали, не было бы столько боевых действий, нам бы не пришлось пройти через все это», – заявил с трибуны НС Ален Симонян, выступая во время обсуждения годового отчета Генпрокурора.
Во время выступления Симоняна депутаты оппозиционных фракций НС Армении покинули зал заседаний.
«Буквально по кусочкам мы пытаемся закрепить Республику Армения на карте мира как независимое государство. Говорят, мол, вы признали территориальную целостность Азербайджана. Да, потому что эта территориальная целостность связана с нашей территориальной целостностью», – сказал Симонян.
Он извинился перед генеральным прокурором, поскольку его речь получилась политической, а отчет затронут не был.
По словам спикера Национального Собрания, среди депутатов от оппозиции есть имеющие двойное гражданство, они – граждане Российской Федерации.
«Какие же вы патриоты! Вам нечего предложить гражданам РА, вы банкроты», – заявил спикер НС и добавил: «Если вы хотите досрочных выборов, нет проблем: сложите свои мандаты. Посмотрим,  сможете ли вы их сложить? Выполнили ли вы свои обязательства перед своими избирателями?» – сказал Симонян.