«Այս իշխանության ամեն մի օրը թանկ է արժենում մեր երկրի, մեր պետականության վրա»,- Կիրանցից Երևան քայլերթի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
Նա նշեց, որ այս իշխանությունը պատերազմ է բերել մեզ, հայրենազրկում, զոհեր։
«Այս ամբողջ պատասխանատվությունն իրենց ուսերին է, որևէ մեկին իրավունք չունեն մեղադրել։ Հայկական Կիրանցը բաժանվում է երկու մասի, որտեղ մի քանի օրից կկանգնի ադրբեջանցի զինվորը։ Ո՞վ է դրա պատասխանատուն։ Իշխանությունները»,- ասաց Գ.Դանիելյանը։
Նա նշեց, որ ժողովուրդն արթանում է, ոչ մեկ այլևս իշխանությանը չի լսում։
«Իրենք վախերից երեք տեղ ճանապահ են փակել, որ մարդիկ չգան, միանան քայլերթին։ Ժողովուրդը գալիս է տարբեր տեղերից ու ասում, որ ճանապարհ են փակել։ Սրանք վախերի ու սարսափի մեջ են»,- ասաց քայլերթի մասնակից պատգամավորը։
Նա նշեց, որ իրենց միանում են տարբեր շրջաններից, տարբեր քաղաքական կողմնորոշում ունեցող քաղաքացիներ՝ կանգնելով իրենց պետության, պետականության կողքին։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s government is “terrified” by the growing protest movement against the unilateral handover of four border villages in Tavush Province to Azerbaijan, opposition MP Garnik Danielyan stated on Monday.
“Every single day of the current government’s rule costs our country and statehood dearly,” he announced at a march from the border village of Kirants to Yerevan being held by the Tavush for the Homeland movement.
Danielyan, who represents the opposition Hayastan faction, held Pashinyan’s government responsible for the 2020 war with Azerbaijan, a large number of Armenian casualties and Azerbaijan’s takeover of Artsakh in 2023.
He denounced the ongoing border delimitation and demarcation dividing Kirants between Armenia and Azerbaijan.
The deputy stated the government no longer enjoyed popular support.
“They have blocked roads in three areas to prevent people from jointing the march. People from different regions who have joined us report road closures. The authorities are terrified,” Danielyan said, adding people with different political views have joined the march.