ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ադմինիստրատորի տեղակալ, Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչը մայիսի 5-ին 4-օրյա այցով ժամանել է Հայաստան։ Այս մասին հայտնում են ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակից։
Տիկին Ժիվկովիչի այցի նպատակն է քննարկել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Հայաստանի կառավարության հետ գործընկերությունը, տեղում ծանոթանալ ՄԱԶԾ-ի հիմնական միջամտություններին, ներառյալ փախստականների ճգնաժամին արձագանքելը, ինչպես նաև դիտարկել ՄԱԶԾ-ի զարգացման օրակարգը և հիմնական առաջնահերթությունները միջազգային և ազգային գործընկերների հետ:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի ընկերակցությամբ, նա կհանդիպի Ազգային ժողովի նախագահի հետ՝ մեկնարկելու Հայաստանում խորհրդարանական ժողովրդավարության վերաբերյալ նոր ծրագիրը, ինչպես նաև կհանդիպի ՀՀ փոխվարչապետի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի հետ։ Նա նաև քննարկումներ կունենա ՄԱԿ-ի երկրի թիմի, դիվանագիտական կորպուսի, զարգացման գործընկերների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Տիկին Ժիվկովիչը կայցելի ՄԱԶԾ-ի ծրագրեր Գեղարքունիքի, Տավուշի, Արարատի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում և կհանդիպի շահառուների հետ:
Իվանա Ժիվկովիչը ստանձնել է իր պարտականությունները 2022 թվականի սեպտեմբերին: Մինչև նշանակումը, նա աշխատել է Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարության Տնտեսական հարցերի և զարգացման համագործակցության գլխավոր տնօրեն:
Տիկին Ժիվկովիչը միջազգային տնտեսագիտության մագիստրոսի և տնտեսագիտության բակալավրի աստիճան է ստացել Զագրեբի համալսարանից:

Ivana Živković, UN Assistant Secretary-General, UNDP Assistant Administrator and Director of the Regional Bureau for Europe and the Commonwealth of Independent States (RBEC) on 5 May arrived on a four-day visit to Armenia.
The objective of Ms. Živković’s visit will be to review UNDP’s partnership with the Government of Armenia, familiarize herself on the ground with UNDP key interventions, including the response to refugee crisis, as well as discuss the UNDP development agenda and key priorities with international and national counterparts.
Together with UNDP Resident Representative in Armenia, Natia Natsvlishvili, she will meet with the President of the National Assembly to launch a new project on parliamentary democracy in Armenia, the Deputy Prime Minister, and the Deputy Foreign Minister. She will also hold discussions with the UN Country Team, members of the diplomatic corps and development partners, and civil society. Ms. Živković will visit UNDP project sites and meet with beneficiaries in Gegharkunik, Tavush, Ararat, Vayots Dzor, and Syunik regions.
Ivana Živković assumed her duties in September 2022. Prior to her appointment, she served as Director-General for Economic Affairs and Development Cooperation in the Ministry of Foreign and European Affairs of Croatia.
Ms. Živković holds a Master’s degree in International Economics and a Bachelor of Science in Economics from the University of Zagreb.