AntiFake խմբագրության աշխատակիցները, մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց՝ պահանջելով չլռել և խոսքի ազատության իրավունքի վերականգնման ուղղությամբ գործուն քայլեր ձեռնարկել։
Խմբագրությունից հիշեցնում են, որ «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ ղեկավար, AntiFake.am կայքի հիմնադիր, «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ և վարող Նարեկ Սամսոնյանն ու հանրային գործիչ, նույն փոդքասթի համահեղինակ և վարող Վազգեն Սաղաթելյանը արդեն 47 օր է անազատության մեջ են «Իմնեմնիմի» փոդքասթի 83-րդ թողարկման ընթացքում Տավուշի գյուղերը հանձնելու կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանին սուր բառապաշարով քննադատության ենթարկելու համար:
«Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը կալանավորվել են միջազգային կառույցների ջանքերով և ճնշման ներքո ապաքրեականացված և այժմ գոյություն չունեցող տխրահռչակ «ծանր վիրավորանքի» հոդվածի հիման վրա, որն իշխանությունները «վերակենդանացրել են» խուլիգանության հանցակացմի ներքո։
Հատկանշական է, որ միջազգային այն կազմակերպությունները և կառույցները, որոնք նախկինում առիթը բաց չէին թողնում Հայաստանի ժողովրդավարության հետընթացի, խոսքի ազատության սահմանափակումների, քաղաքական բանտարկյալների, քաղաքական հետապնդումների մասին հայտարարություններ անելու համար, հրապարակային որևէ հայտարարություն չեն անում մեդիագործունեությամբ զբաղվող երկու հանրային դեմքերին քննադատության համար անազատության մեջ պահելու կապակցությամբ։
Այդ կառույցների թվում առաջամարտիկ Հայստանում ԱՄՆ դեսպանությունը նույնպես հրապարակայնորեն չի արձագանքում տեղի ունեցողին։ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը չի արձագանքել ՀՀ-ում քաղաքական հայացքների համար հետապնդվող Արմեն Աշոտյանի, Նարեկ Մալյանի, Մամիկոն Ասլանյանի անազատության մեջ պահվելու դեպքերին»,-նշում են խմբագրությունից։

Сотрудники редакции медиаресруса AntiFake.am, группа граждан проводят акцию протеста перед посольством США, требуя перестать хранить молчание и предпринять действенные шаги по восстановлению права на свободу слова.
Из редакции напоминают, что оппозиционные деятели, соавторы и ведущие подкаста «Imnemnimi» Нарек Самсонян и Вазген Сагателян уже 47 дней заключены под стражу после того, как в своем авторском подкасте «Imnemnimi» с использованием жесткой лексики обсуждали заявления главы правительства Армении о намерении сдать армянские территории Тавуша азербайджанской стороне.
«Нарек Самсонян и Вазген Сагателян были арестованы на основании печально известной статьи «о тяжком оскорблении», декриминализированной усилиями и под давлением международных структур и ныне несуществующей. Эту статью власти «реанимировали» под прикрытием состава преступления «хулиганство».
Примечательно, что международные организации и структуры, которые в прошлом не упускали возможности сделать заявления о регрессе демократии в Армении, ограничениях свободы слова, политзаключенных, политических преследованиях, не делают никаких публичных заявлений по поводу ареста двух общественных деятелей, занимающихся медиа-деятельностью.
Являющееся пионером среди этих структур – посольство США в Армении – также публично не реагирует на происходящее. Посольство США в Армении не отреагировало на случаи содержания под стражей преследуемых за свои политические взгляды зампреда РПА Армена Ашотяна, писателя и публициста Нарека Маляна, избранного мэра Ванадзора Мамикона Асланяна», – указывают в редакции.