AntiFake խմբագրության աշխատակիցները, մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց՝ պահանջելով չլռել և խոսքի ազատության իրավունքի վերականգնման ուղղությամբ գործուն քայլեր ձեռնարկել։
Խմբագրությունից հիշեցնում են, որ «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ ղեկավար, AntiFake.am կայքի հիմնադիր, «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ և վարող Նարեկ Սամսոնյանն ու հանրային գործիչ, նույն փոդքասթի համահեղինակ և վարող Վազգեն Սաղաթելյանը արդեն 47 օր է անազատության մեջ են «Իմնեմնիմի» փոդքասթի 83-րդ թողարկման ընթացքում Տավուշի գյուղերը հանձնելու կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանին սուր բառապաշարով քննադատության ենթարկելու համար:
«Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը կալանավորվել են միջազգային կառույցների ջանքերով և ճնշման ներքո ապաքրեականացված և այժմ գոյություն չունեցող տխրահռչակ «ծանր վիրավորանքի» հոդվածի հիման վրա, որն իշխանությունները «վերակենդանացրել են» խուլիգանության հանցակացմի ներքո։
Հատկանշական է, որ միջազգային այն կազմակերպությունները և կառույցները, որոնք նախկինում առիթը բաց չէին թողնում Հայաստանի ժողովրդավարության հետընթացի, խոսքի ազատության սահմանափակումների, քաղաքական բանտարկյալների, քաղաքական հետապնդումների մասին հայտարարություններ անելու համար, հրապարակային որևէ հայտարարություն չեն անում մեդիագործունեությամբ զբաղվող երկու հանրային դեմքերին քննադատության համար անազատության մեջ պահելու կապակցությամբ։
Այդ կառույցների թվում առաջամարտիկ Հայստանում ԱՄՆ դեսպանությունը նույնպես հրապարակայնորեն չի արձագանքում տեղի ունեցողին։ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը չի արձագանքել ՀՀ-ում քաղաքական հայացքների համար հետապնդվող Արմեն Աշոտյանի, Նարեկ Մալյանի, Մամիկոն Ասլանյանի անազատության մեջ պահվելու դեպքերին»,-նշում են խմբագրությունից։

Stop the silence: AntiFake holds protest outside U.S. Embassy in Yerevan
Staffers of AntiFake media outlet and their supporters on Tuesday staged a protest outside the U.S. Embassy in Yerevan, urging its employees to break their silence over the Armenian government crackdown on the right to freedom of speech and take practical measures to restore it.
They highlighted that opposition activists Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan, co-hosts of the Imnemnimi podcast aired on AntiFake TV, were given two-month pretrial detention on 22 March on charges of hooliganism after using slur language to criticize Prime Minister Nikol Pashinyan and his regime for their plans to make territorial concessions to Azerbaijan.
Narek Samsonyan, chair of Civic Consciousness NGO and founder of AntiFake, was arrested with excessive and unnecessary use of force by police.
"Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan were detained based on the infamous “grave insult” article which was decriminalized following pressure from the international community, but the government revived its content in the Penal Code as “hooliganism”,” the protesters underscored.
They stated that international organizations and structures, including the U.S. Embassy, which previously issued multiple statements on democracy setbacks, restrictions on frees speech, political prisoners and persecution in Armenia, have not publicly denounced the detention of the two bloggers for criticizing the authorities.
“The U.S. Embassy in Armenia has not reacted to the imprisonment of Armen Ashotyan, Narek Malyan and Mamikon Aslanyan, who are facing persecution for political reasons,” the staff said.