Պեսկովը մեկնաբանություն է տվել ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցության հնարավոր կասեցման վերաբերյալ
Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) պետությունների ինտեգրումն ապահովում է մասնակից երկրների արագացված զարգացումը, և համագործակցության շարունակությունը բխում է նրանց շահերից։ Այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցությունը կասեցնելու հավանականության մասին հարցը։
«Ի պատասխան՝ կարող եմ միայն մեկ բան ասել. ընդհանուր առմամբ, ինտեգրացիոն գործընթացն ինքնին շատ հաջող է ընթանում և ապահովում է մասնակից երկրների արագ զարգացում, և այն գիտեն մասնակից երկրները։
Եվ, Իհարկե, երկրների ՀՆԱ-ի տարեկան աճի տեմպերում այս ինտեգրացիոն գործընթացի մասնաբաժինը շատ ու շատ նկատելի է։ Ուստի բոլոր մասնակից երկրների շահերից է բխում շարունակել զարգացնել ԵԱՏՄ-ն»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։

The participation in the Eurasian Economic Union (EAEU) provides a notable addition to GDP growth of its members, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told reporters when asked whether the Kremlin expects Armenia to suspend its EAEU membership, TASS reported.
"All member states are interested in continuing EAEU development," he stressed.
"Overall the integration process [within the Eurasian Economic Union] itself is quite successful, it ensures outstripping development of member states," Peskov said. "Member states are aware of that and the share of this integration process is surely massively notable in annual GDP growth rates of EAEU countries," he noted.
The Eurasian Economic Union is an international organization for economic integration that brings together Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan and Kyrgyzstan. Uzbekistan, Moldova and Cuba are observer countries.