Պեսկովը մեկնաբանություն է տվել ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցության հնարավոր կասեցման վերաբերյալ
Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) պետությունների ինտեգրումն ապահովում է մասնակից երկրների արագացված զարգացումը, և համագործակցության շարունակությունը բխում է նրանց շահերից։ Այդ մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի մասնակցությունը կասեցնելու հավանականության մասին հարցը։
«Ի պատասխան՝ կարող եմ միայն մեկ բան ասել. ընդհանուր առմամբ, ինտեգրացիոն գործընթացն ինքնին շատ հաջող է ընթանում և ապահովում է մասնակից երկրների արագ զարգացում, և այն գիտեն մասնակից երկրները։
Եվ, Իհարկե, երկրների ՀՆԱ-ի տարեկան աճի տեմպերում այս ինտեգրացիոն գործընթացի մասնաբաժինը շատ ու շատ նկատելի է։ Ուստի բոլոր մասնակից երկրների շահերից է բխում շարունակել զարգացնել ԵԱՏՄ-ն»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։

Интеграция стран в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) обеспечивает опережающее развитие стран-участниц, и ее продолжение - в их интересах, прокомментировал пресс-секретарь президента РФ дмитрий Песков возможность приостановки участия Армении в ЕАЭС.
«В ответ я вам могу только констатировать одно, что в целом сам по себе интеграционный процесс весьма успешен, обеспечивает опережающее развитие странам-участницам. И страны-участницы это знают.
И наверняка в темпах роста ВВП стран в ежегодных доля вот этого интеграционного процесса весьма и весьма заметна. Поэтому в интересах всех стран-участниц продолжать развивать ЕАЭС», - сказал Песков журналистам.