Մայիսի 9-ին Հանրապետության հրապարակում կլինի համազգային հանրահավաք
«Այսօր, 13:00-ին շարժվում ենք Չարենցավանից, ժամը 18:00 կլինենք Երևան գրությամբ կարմիր տուֆից հուշարձանի մոտ (Երևանի հյուսիսային մուտք)»։
Հիշեցնենք, որ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման անդամները Բագրատ Սրբազանի առաջնորդությամբ մայիսի 4-ին կեսօրից Կիրանցից երթով սկսել են շարժվել Երևան։ Նրանք Երևան կհասնեն մայիսի 9-ին։
«Միակողմանի զիջումների այս աղետալի ընթացքը վերջ ու սահման չունի. հյուսիսից հարավ մենք մեծ, անհասկանալի արյունահոսության գործընթացում ենք գտնվում։ Այս գործընթացը պետք է դադարեցվի»,- երթից առաջ հայտարարել էր Բագրատ Սրբազանը։
Երթին բացի տավուշցիներից, միացել են Հայաստանի այլ շրջաններից քաղաքացիներ, արվեստագետներ, զոհված զինծառայողների հարազատները։ Երթի մասնակիցները շարքերն անընդհատ համալրում են նոր քաղաքացիներ։

The Tavush for the Homeland protest movement has announced a nationwide rally in Yerevan’s central Republic Square on Thursday 9 May.
The rally is scheduled to start at 4pm, blogger Tovmas Arakelyan, the youth bearer of the Tavush Diocese, said in a social media post on Wednesday.
Participants of the march towards Yerevan led by Archbishop Bagrat Galstanyan, Primate of the Tavush Diocese, continue their journey from Charentsavan today and aim to reach Yerevan on May 9.
The march began in the border village of Kirants on 4 May following non-stop protests against the unilateral handover of territories in Tavush Province to Azerbaijan announced by Prime Minister Nikol Pashinyan’s government on 19 April.
In recent days, numerous art workers, media personalities and locals from along the route have joined the march.