Ավետիք Չալաբյան. Մհեր Գրիգորյանի գլխավորած հանձնաժողովը սահմանազատման լիազորություն չունի
«Այն սահմանագծման ու սահմանազատման հանձնաժողովը, որ ստեղծված է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձի կողմից, ընդամենը  խորհրդատվական մարմին է»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաքվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը՝ ՀՀ դատախազություն փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորած` սահմանագծման հանձնաժողովի կողմից սեփական իրավասությունների վերազանցման վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացվելուց հետո։
Նա հայտարարեց, որ այդ հանձնաժողովը լիազորություն չունի Հայաստանի սահմանագծման ու սահմանազատման  հետ կապված որևէ վեջնական որոշում ընդունի, որը  պարտավորեցնող է Հայաստանի  համար։
«Ապրիլի 19-ին հանձնաժողովը, որն ընդամենը խորհրդատվական մարմնի կարգավիճակ ունի, ստորագրել է մի փաստաթուղթ, որն առերևութ Հայաստանի համար պարտավորեցնող է, մինչդեռ խորհրդատվական մարմին է, և իրավունք չունի մեր անունից  պարտավորություն ստանձնել։ Մենք այսօր համապատասխան հաղորդում ենք ներկայացել հանցագործության մասին, ըստ որի, Քրեական օրեսգրքի 441-րդ հոդվածով, պաշտոնատար անձինք գերազանցելով իրենց լիազորությունները՝ էական վնաս են հասցրել Հայաստանին։
Դատախազությունը պետք է ուսումնասիրի մեր ներկայացրած հաղորդումը, ընթացք տա։ Մենք հետամուտ ենք լինելու  բոլոր հնարավոր միջոցերով այս հանցագործության հիման վրա քրեական գործ հարուցվի, իսկ այն անձինք, որոնք դրա համար պատասխանտու են՝  վարչապետ, փոխվարչապետ, հանձնաժողովի  մյուս անդամներ, որոնք մասնակցել են դրան, համապատասխան քրեական պատասխանատվության ենթարկել»,- ասաց Ա.Չալաբյանը։
Նա նաև խոսքն ուղղեց Կիրանցի, Ոսկեպարի, Բերքաբերի, Բաղանիսի բնակիչներին, որոնց իրավունքները խախտվում են սահմանազատման գործընթացի հետևանքով, դիմեն իրենց։
«Դուք կարող եք արդյունքում տուժողի կարգավիճակ ստանալ, իսկ դա կարևորագույն երաշխիք է նրա, որ այս գործերը ծածկադմփոց չեն լինի. եթե կա տուժող, տուժողի կողմից տրված ցուցմունք, համապատասխան գործընթաց, մարդկանց պահանջատիրություն, լավագույն երաշխիքներն են, որ այս գործերը ոչ միայն  կհարուցվեն, այլևս հետո կամայական կերպով չեն կարճվի, որովհետև կունենան իրական, նյութեղեն  շահառուներ»,-ասաց նա։

Аветик Чалабян: У возглавляемой Мгером Григоряном комиссии нет права принимать обязательства от нашего имени
16:46 14/05/2024
Немногим ранее инициатива «АйаКве» представила в Генпрокуратуру Армении сообщение о преступлении, в частности, о превышении возглавляемой вице-премьером Мгером Григоряном Комиссией по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой своих полномочий.
«Комиссия по вопросам делимитации, созданная занимающим пост премьер-министра Республики Армения лицом, – всего лишь консультативный орган», – сказал в комментарии для Panorama.am координатор инициативы «АйаКве» Аветик Чалабян.
Он заявил, что указанная комиссия не обладает какими бы то ни было полномочиями для принятия окончательного решения, связанного с делимитацией и демаркацией государственной границы, являющегося обязательным для выполнения для Еревана.
«Комиссия, которая является всего лишь консультативным органом, 19 апреля подписала документ, который имеет обязательную силу. Между тем, этот консультативный орган не имеет права принимать обязательства от нашего имени. Мы сегодня представили соответствующее сообщение о преступлении (статья 441 УК Армении), согласно которому должностные лица, злоупотребив своими полномочиями, причинили Республике Армения существенный вред.
Генпрокуратура Армении должна изучить наше сообщение, дать ему ход. Мы проявим последовательность, чтобы на основании этого сообщения было возбуждено уголовное дело, а лица, которые за это ответственны, –  премьер, вице-премьер, другие члены комиссии, были привлечены к уголовной ответственности», – указал Аветик Чалабян.