Ոստիկանությունն այսօր Օպերայի հարակից փողոցներում սահմանափակելու է մարդկանց և մեքենաների տեղաշարժը
«ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից ստացված հայտի հիման վրա՝ Ալ․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալիք EBRD միջազգային ֆորումի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառման առնչությամբ հասարակական կարգն ու անվտանգությունն ապահովելու նպատակով՝ մայիսի 15-ին, ժամը 15.00-ից 20.00-ն Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի հարակից փողոցներում սահմանափակվելու են երթևեկությունն ու քաղաքացիների տեղաշարժը։
Մասնավորապես փակ կլինի Տերյան փողոցը՝ Սայաթ-Նովայի պողոտա-Տերյան փողոց խաչմերուկից մինչև Տերյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկ, Թումանյան փողոցը՝ Թումանյան-Աբովյան փողոցների խաչմերուկից մինչև Մաշտոցի պողոտա-Թումանյան փողոց խաչմերուկ։
Պատճառվող անհարմարությունների համար հայցում ենք քաղաքացիների ներողամտությունը և խնդրում այդ ժամերին շրջանցել մայրաքաղաքի նշված հատվածները»:
Հիշեցնենք, որ Բագրատ Սրբազանը նախօրեին հայտարարել էր, որ այսօր ժամը 16-ին Օպերայի հրապարակում լինելու է բողոքի ակցիա, քանի որ ժամը 17-ին Օպերայի շենքում EBRD միջազգային ֆորումի շրջանակներում կայանալու է միջոցառում, որին մասնակցելու է  Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ազգային ճակատը» հայտարարություն է տարածել, որ  ժամը 15:30-ին չորս կետերից երթով շարժվելու են դեպի Օպերայի հրապարակ դրսևորելու քաղաքացիական խաղաղ անհամաձայնությունը.

На ведущих к зданию театра оперы в Ереване улицах полиция сегодня ограничит движение автомобилей и передвижение граждан
12:24 15/05/2024
Полиция МВД Республики Армения распространила заявление, в котором говорится:
«На основании полученной из министерства финансов Армении заявки в связи с предстоящим в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна в рамках Международного форума EBRD мероприятием, с целью обеспечения общественного порядка и безопасности, 15 мая с 15:00 до 20:00 будет ограничено движение и передвижение граждан на прилегающих к театру улицах.
В частности, будет закрыта улица Терьяна – от перекрестка проспекта Саят-Новы-улицы Терьяна до перекрестка улиц Терьяна-Туманяна, улица Туманяна – от перекрестка улиц Туманяна-Абовяна до перекрестка проспекта Маштоца-улицы Туманяна.
Приносим извинения гражданам за причиняемые неудобства и просим обходить упомянутые участки в указанное время».
Напомним, накануне возглавляющий движение «Тавуш во имя Родины» предстоятель Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Баграт Галстанян заявил: сегодня в 16:00 на площади Свободы, прилегающей к зданию Национального академического театра оперы и балета им. Спендиаряна, состоится акция протеста, поскольку в 17:00 в здании театра пройдет мероприятие в рамках международного форума EBRD, в котором примет участие и Никол Пашинян.
«Национальный фронт» в свою очередь сообщил, что в 15:30 с 4 точек шествиями направятся на площадь Свободы – демонстрировать мирное гражданское несогласие.