ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն ցուցարարների հանդեպ վերաբերմունքի համար հարձակվում են վրացական իշխանությունների վրա, իսկ Հայաստանի համատեքստում դագաղային լռություն է.Զախարովա
13:57 15/05/2024
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մայիսի 15-ին կայացած ճեպազրույցում մեկնաբանել է վերջին օրերին Երևանում և Թբիլիսիում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաները և դրանց նկատմամբ ԱՄՆ-ի և ԵՄ արձագանքը։
«Մենք միշտ ասում ենք, որ կոնկրետ երկրում ներքաղաքական կյանքը ինքնիշխան պետության ներքին խնդիրն է։ Բայց այս դեպքում, իրոք, Արևմուտքի արձագանքը ցնցող է իր կայունությամբ։ Սա ևս մեկ երկակի ստանդարտ է, և այս օրինակը հիանալի կերպով ցույց է տալիս այդ ամենը»,-ասաց նա:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ և ԵՄ պաշտոնյաները բառացիորեն ամեն օր հարձակվում են վրացական իշխանությունների վրա՝ իբր ցուցարարներին վատ վերաբերմունք ցուցաբերելու համար։
«Ի՞նչ ենք մենք տեսնում Հայաստանի համատեքստում՝ Արևմուտքի դագաղային լռությունը Հայաստանում իրականացվող զանգվածային ձերբակալությունների ֆոնին։ Այնտեղ կիրառվում է նաև բիրտ ուժ։ Կարծես թե Արևմուտքին հանել են այս օրակարգից, միացրել են միայն մեկ նոտա, իսկ մնացած ամեն ինչ կարծես թե տեղի չի էլ ունենում»,-ասաց նա։
Զախարովան նաև մատնանշեց ԵՄ-ում և ԱՄՆ-ում ԶԼՄ-ների կողմից Վրաստանում ցույցերի խթանումը, երբ ցուցարարները բառացիորեն ներկայացվում են որպես հերոսներ։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանում բազմահազարանոց ցույցերին, ապա արևմտյան մեյնսթրիմը կարծես բառացիորեն կոծկում է դրանք՝  ձևացնելով, թե այնտեղ ոչինչ չի կատարվում։ Կա՛մ հայաստանյան իրադարձությունները արևմտյան լրատվամիջոցներում ներկայացվում են որպես «հայ ժողովրդի կամքը չարտացոլող», կա՛մ իբր դրսից կազմակերպված։ Սա զարմանալի է: Ինչպե՞ս կարող է նման բան լինել»,-ասել է Զախարովան։

Захарова: США и ЕС нападают на власти Грузии в вопросе обращения с демонстрантами, а в контексте Армении – гробовое молчание
13:38 15/05/2024
Официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге 15 мая прокомментировала протесты в Ереване и Тбилиси последних дней и реакцию на них США и ЕС.
«Мы всегда говорим, что внутриполитическая жизнь в той или иной стране – это внутреннее дело суверенного государства. Но в данном случае, действительно, реакция Запада поражает стабильностью. Это очередные двойные стандарты, вот этот пример как нельзя лучше все это демонстрирует», – сказала она.
Она отметила, что официальные представители США и ЕС буквально каждый день нападают на власти Грузии за якобы жестокое обращения с демонстрантами.
«Что мы видим в контексте Армении? Гробовое молчание Запада на фоне проводимых в Армении массовых задержаний. Там применяется в том числе и грубая сила. Как будто выключили Запад из этой повестки, включили только одну ноту, а все остальное как будто не происходит», – сказала она.
Захарова указала и на раскручивание демонстраций в Грузии со стороны СМИ в ЕС и США, в репортажах участники демонстраций буквально предстают как герои.
«Что касается многотысячных протестных акций в Армении, западный мейнстрим их как будто буквально затушовывает, как будто делает вид, что ничего там не происходит. Или подают этим события в Армении в западных СМИ как "не отражающие волю армянского народа" и якобы дирижируемые извне. Это же удивительно. Как так может быть?» – сказала Захарова.