Անկարգություններ Նոր Կալեդոնիայում. Ֆրանսիան Ադրբեջանին մեղադրում է միջամտության մեջ
Նոր Կալեդոնիայում երկուշաբթի օրվանից մինչ օրս հինգ մարդ է սպանվել, 64 ոստիկան ու ժանդարմ է վիրավորվել, մոտ 200 ապստամբ ձերբակալվել են։ Արշիպելագում անկարգությունների երրորդ գիշերն է՝ չնայած արտակարգ դրությանը։ Փարիզը հայտարարել է Կանակամի-անջատողականների և Բաքվի միջև «գործարքի» մասին։ Այդ մասին հայտնում  է euronews-ը։
Նոր Կալեդոնիան՝ Փարիզից 17,000 կմ հեռավորության վրա գտնվող արշիպելագը, որն ունի մեծ ինքնավարություն՝ իր սեփական ինստիտուտներով և քաղաքական համակարգով, ներքաշվել է անկարգությունների մեջ, որոնք արդեն հինգ մարդու կյանք են խլել, այդ թվում՝ երկու ժանդարմ:
Զինվորականներից առաջին զոհի մասին հայտնի է դարձել, որ նա 22 տարեկան էր. Հինգշաբթի օրը իշխանությունները հայտարարեցին, որ ևս մեկ ժանդարմ է զոհվել «պատահական կրակոցից»՝ ընդգծելով, որ «դա թշնամու կրակոց չի եղել»:
Վերջին տվյալներով՝ երկուշաբթի օրվանից այստեղ վիրավորվել է ավելի քան 60 իրավապահ, իսկ անկարգությունների 200-ից ավելի մասնակիցներ բերման են ենթարկվել։ Նոր Կալեդոնիայում Ֆրանսիայի Գերագույն հանձնակատարը մայրաքաղաք Նումեայի տարածքում հասցված վնասը անվանել է «զգալի»՝ հավելելով, որ այն կազմում է հարյուրավոր միլիոն եվրո կամ տասնյակ միլիարդավոր խաղաղօվկիանոսյան ֆրանկ։
Չորեքշաբթի երեկոյից խաղաղօվկիանոսյան արշիպելագում արտակարգ դրություն է գործում։ Վարչապետ Գաբրիել Աթալը հայտարարել է նավահանգիստների և օդանավակայանի պահպանության համար բանակի տեղակայման, ինչպես նաև TikTok-ի արգելափակման մասին։
Ելիսեյան պալատից հայտնում են, որ Էմանուել Մակրոնը հինգշաբթի օրը առաջարկել է «վիդեոկոնֆերանս անցկացնել» Նոր Կալեդոնիայի ընտրված ներկայացուցիչների հետ։
Անկախության կողմնակիցներ տասն արմատական տնային կալանքի են ենթարկվել։
«Ես ստորագրել եմ արմատական և բռնությանը հակված առաջնորդներին տնային կալանքի տակ դնելու առաջին հրամանները», -գրել է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանինը X սոցիալական ցանցում:
«Իմ հանձնարարությամբ ոստիկանությունն անհապաղ վարչական խուզարկություններ կանցկացնի»,-ավելացրել է նա:
Նոր Կալեդոնիայում արդեն մոտ 1800 ոստիկան ու ժանդարմ կա։ Ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ առաջիկա ժամերին արշիպելագ կժամանեն անվտանգության ևս 500 ուժեր։
Անկարգությունների պատճառը ՏԻՄ ընտրություններում ընտրազանգվածն ընդլայնելու մասին Ֆրանսիայի սահմանադրական օրինագծի դեմ բողոքն էր։
Երեքշաբթի լույս 14-ի լույս չորեքշաբթի՝ մայիսի 15-ի գիշերը Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունեց սահմանադրական փոփոխություն, որն այնքան դատապարտվեց անկախության կողմնակիցների կողմից: Տեքստին կողմ է քվեարկել 351 պատգամավոր, դեմ՝ 153-ը։
Անկախության կողմնակիցների կարծիքով՝ բարեփոխումը ծառայում է «հավատարիմների»՝ հիմնականում մեգապոլիսից ներգաղթյալների և նրանց ժառանգների շահերին: Կանաքասը վախենում է, որ իրենք կհայտնվեն «մարգինալ» վիճակում։
Ներքին գործերի նախարարության ղեկավարը մեղադրել է Ադրբեջանին միջամտության մեջ.
«Սա ֆանտազիա չէ, սա իրականություն է։ Անկախության որոշ կողմնակիցներ գործարքի են գնացել այս երկրի հետ»,-ասել է ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանինը:
Ապրիլի կեսերին անկախության կողմնակից Նոր Կալեդոնիայի ընտրված ներկայացուցիչը Բաքվում համագործակցության հուշագիր է ստորագրել արշիպելագի Կոնգրեսի և Մեջլիսի միջև։
Ֆրանսիայի հայամետ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հանգեցրեց Փարիզի և Բաքվի հարաբերությունների սառեցմանը, ինչը շոշափելի հետևանքներ ունեցավ (դիվանագետների վտարում, Փարիզի օլիմպիական խաղերի դեմ արշավ, Բաքվի ֆրանսիական լիցեյի հայտարարված փակումը):
Ըստ Le Monde-ի՝ հինգշաբթի օրը՝ մայիսի 16-ին, Բաքվի նախաձեռնող խմբի գործադիր տնօրեն Աբբաս Աբասովն ասել է. «Այսօր մենք նկատում ենք, որ Ֆրանսիայի Սենատը և Ազգային ժողովը առաջարկել են անօրինական սահմանադրական փոփոխություններ Նոր Կալեդոնիայի համար, և որ Ֆրանսիայի կառավարությունը  ձգտում է պահպանել իր նեոգաղութային քաղաքականությունը գաղութացված շրջաններում»:

Беспорядки в Новой Каледонии: Франция обвинила во вмешательстве Азербайджан
В Новой Каледонии с понедельника убиты пять человек, ранены 64 полицейских и жандармов и арестованы около 200 участников беспорядков. Это уже третья ночь беспорядков на архипелаге, несмотря на чрезвычайное положение. Париж заявил о "сделке" между сепаратистами-канаками и Баку, передает euronews.
Новую Каледонию, архипелаг в 17 000 км от Парижа, пользующийся большой автономией, со своими институтами и политической системой, охватили беспорядки, жертвами которых уже стали пять человек, в том числе два жандарма.
О первой жертве среди военнослужащих известно, что погибшему было 22 года, он получил пулю в голову. В четверг власти заявили, что в результате  "случайного выстрела" погиб ещё один жандарм, подчеркнув, что "это был не вражеский огонь".
По последней информации, с понедельника здесь пострадали более 60 стражей правопорядка, более 200 участников беспорядков были задержаны. Верховный комиссар Франции в Новой Каледонии назвал ущерб в районе столицы Нумеа "значительным", добавив, что он исчисляется сотнями миллионов евро или десятками миллиардов тихоокеанских франков.
С вечера среды на тихоокеанском архипелаге действует чрезвычайное положение. Премьер-министр Габриэль Атталь объявил о развёртывании армии для охраны портов и аэропорта, а также о запрете TikTok.
Эммануэль Макрон предложил провести "обмен мнениями в режиме видеоконференции" с избранными представителями Новой Каледонии в четверг, говорится в сообщении Елисейского дворца.
Десять радикальных активистов, выступающих за независимость, помещены под домашний арест.
"Я подписал первые распоряжения о помещении под домашний арест радикальных и склонных к насилию лидеров", – написал глава МВД Франции Жеральд Дарманен в социальной сети X. "По моему указанию полиция немедленно проведёт административные обыски", – добавил он.
Как сообщаются, речь идёт о членах Ячейки координации действий на местности (CCAT) – наиболее радикальной части Социалистического фронта освобождения канаков (FLNKS), т. е. альянса левых партий, добивающихся "деколонизации" Новой Каледонии.
Дарманен назвал CCAT "мафиозной и жестокой" организацией, "занимающейся грабежами и убийствами", а не "политической" деятельностью.
В Новой Каледонии уже находится около 1800 полицейских и жандармов. Министерство внутренних дел объявило, что в ближайшие часы на архипелаг прибудут ещё 500 силовиков.
Поводом для беспорядков стал протест против французского конституционного законопроекта о расширении избирательного корпуса на местных выборах.
По нынешним законам, правом голоса обладают только граждане и их дети, внесенные в списки избирателей на момент заключения Нумейского соглашения 1998 года, который расширил автономию заморской территории с особым статусом. Заморозка избирательных списков должна была носить переходный характер, но в итоге затянулась.
После того, так в Новой Каледонии трижды провалились референдумы о независимости, Париж намерен разрешить голосовать всем, кто проживает на архипелаге более десяти лет. Это расценивается как шаг в сторону большей интеграции во французскую политическую систему.
В ночь со вторника 14 на среду 15 мая французский парламент принял конституционную поправку, которую так осуждали сторонники независимости. Текст поддержал 351 депутат, 153 проголосовали "против".
По мнению сторонников независимости, реформа служит интересам "лоялистов" – в основном переселенцев из метрополии и их потомков. Канаки опасаются, что окажутся в "маргинальном" положении.
Глава МВД обвинил во вмешательстве Азербайджан.
«Это не фантазия, это реальность. Некоторые сторонники независимости заключили сделку с этой страной», – заявил  министр внутренних дел Жеральд Дарманен.
В середине апреля избранный представитель Новой Каледонии, выступающая за независимость, подписала меморандум о сотрудничестве между Конгрессом архипелага и парламентом в Баку.
Проармянская позиция Франции по Нагорному Карабаху привела к охлаждению отношений между Парижем и Баку, что имело ощутимые последствия (высылка дипломатов, кампания против парижской Олимпиады, объявленное закрытие французского лицея в Баку).
В июле 2023 года в Баку была создана т. н. инициативная группа для "поддержки борьбы с колониализмом и неоколониализмом".
Как сообщает издание Le Monde, в четверг, 16 мая, исполнительный директор Бакинской инициативной группы Аббас Аббасов заявил: "Сегодня мы наблюдаем, что Сенат и Национальное собрание Франции предложили незаконные конституционные поправки по Новой Каледонии, и что французское правительство [... ] стремится сохранить свою неоколониальную политику в колонизированных регионах".