ՌԴ ԱԳՆ. Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ի ֆինանսավորման դադարեցումը ողբերգություն չէ
Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ի ֆինանսավորման դադարեցումը ողբերգություն չէ, կազմակերպությունը շարունակում է աշխատել։ Այս մասին «Ռուսաստան-Իսլամական աշխարհ. Կազանֆորում» համաժողովի շրջանակներում լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։
«Սա ողբերգություն չէ, կազմակերպությունը շարունակում է աշխատել»,-ասել է նա՝ պատասխանելով Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ի գործունեության ֆինանսավորումը դադարեցնելու մասին հարցին։
Ալեքսանդր Պանկինը նաև նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) մասնակցությունը շահավետ է Հայաստանի համար։
«Ես Հայաստանի ղեկավարության փոխարեն չեմ կարող որոշել, թե ինչ են ուզում անել ապագայում, ինչ շահերով են առաջնորդվում, բայց այն, որ սա փոխշահավետ գործընթաց է և նախագիծ։ Այն վիճակագրորեն հաստատվում է Հայաստանի տնտեսության աճի տարբեր ցուցանիշներով, ապրանքաարտադրական կոոպերացիաներում նրա ներգրավվածությամբ»,-ասել է փոխնախարարը՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին, թե Երևանի՝ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու հավանականությունը որքան է։

МИД РФ: Приостановка финансирования Арменией ОДКБ не трагедия
Прекращение Арменией финансирования ОДКБ - не трагедия, организация продолжает работу. Об этом заявил журналистам замглавы МИД РФ Александр Панкин на полях форума "Россия - Исламский мир: KazanForum".
"Это не трагедия, организация продолжает работу", - сказал он, отвечая на вопрос о прекращении Арменией финансирования деятельности ОДКБ.
Александр Панкин отметил также, что участие в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) выгодно Армении.
"Я не могу за руководство Армении решать, что они хотят делать в будущем, какими интересами руководствуются, но то, что это взаимовыгодный процесс и проект, это однозначно. [Это] статистически подтверждено различными показателями роста экономики Армении, ее вовлеченностью в потоки товарной производственной кооперации", - сказал замминистра, отвечая на вопрос ТАСС о вероятности выхода Еревана из ЕАЭС.