Անկարգություններից հետո իրավիճակը Նոր Կալեդոնիայում և դրա հետ Ադրբեջանի պահը
Նոր Կալեդոնիայի կառավարական ծառայությունները ուրբաթ օրը հայտնել են, որ չորրորդ գիշերը անկարգությունների սկսվելուց հետո, երբ Ֆրանսիան Նումեայում արտակարգ դրություն է հայտարարել «ավելի հանգիստ» է եղել: Փարիզը, որի անդրծովյան տարածքն է կղզին, հայտարարել էր անվտանգության լրացուցիչ ուժեր ուղարկելու մասին։ Այդ մասին հայտնում է euronews-ը։
Արտակարգ դրությունը կտևի առնվազն 12 օր, և նավահանգիստներն ու օդանավակայանները պաշտպանելու և շրջափակված ոստիկանական ստորաբաժանումներին օգնության հասնելու համար 1000 զինվորականներ կժամանեն Նոր Կալեդոնիա (ի լրումն Նոր Կալեդոնիայում արդեն տեղակայված 1700-ի):
Պարետային ժամը երկարացվել էր մինչև ուրբաթ առավոտ, ասել է արտասահմանյան տարածքի գերագույն հանձնակատար Լուի Լը Ֆրանկը։
Վերջին տվյալներով՝ երկուշաբթի օրվանից, երբ Էմանուել Մակրոնի կառավարության կողմից քվեարկության համակարգի առաջարկվող բարեփոխման դեմ Նոր Կալեդոնիայում բողոքի ցույցեր են սկսվել, մահացել է 5 մարդ, այդ թվում՝ երկու ժանդարմ։ Ըստ Լուի Լը Ֆրանկի՝ հինգշաբթի օրը ոստիկանության հետ բախումների, հրկիզումների և թալանի հետևանքով առնվազն 60 անվտանգության աշխատակից վիրավորվել են, և 214 մարդ ձերբակալվել է։
Հինգ մահացածների թվում են բնիկ Քանակ համայնքի երկու ներկայացուցիչներ, իր հերթին ճշտել է ՆԳ նախարարը։ Ըստ Ժերալդ Դարմանինի՝ 10 հոգի, ենթադրաբար, անկախության կողմնակից խմբից են, որը հայտնի է որպես Field Acton համակարգող խումբ, գտնվում են տնային կալանքի տակ: Ապրիլին խումբն աջակցել է կղզում ֆրանսիական իշխանությունների դեմ մի քանի բողոքի ցույցերի:
Կանակի առաջին ազգերի ղեկավարների ազգային խորհուրդը դատապարտել է «վանդալիզմի և հրազենային բռնության գործողությունները», սակայն հերքել է այն պնդումները, որ անկախության շարժումը ներգրավված է եղել մահացու բռնության մեջ:
Նախօրեին ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանինը հավաստիացրել էր, որ «խաղաղությունը» կվերականգնվի, և կառավարությունը «չի դիտարկում» սահմանադրական բարեփոխումները հետ կանչելու հնարավորությունը, որոնք առաջացրել են անկարգությունները։
Անկարգությունները սկսվել են այն ժամանակ, երբ Փարիզում Ֆրանսիայի օրենսդիր ժողովը քննարկում էր Ֆրանսիայի սահմանադրության փոփոխությունները Նոր Կալեդոնիայում ընտրական ցուցակները փոխելու համար: Չորեքշաբթի օրը Ազգային ժողովը հաստատեց մի օրինագիծ, որը, ի թիվս այլ փոփոխությունների, թույլ կտա 10 տարի Նոր Կալեդոնիայում բնակվող բնակիչներին քվեարկել նահանգային ընտրություններում:
Նախագծի հակառակորդներն ասում են, որ դա օգուտ կբերի Նոր Կալեդոնիայի ֆրանսիամետ քաղաքական գործիչներին և ավելի մարգինալացնելու Կանակներին, որոնք տարիներ շարունակ տուժել են տարանջատման և խտրականության հետևանքով:
Ի՞նչ կապ ունի Ադրբեջանը դրա հետ։
Ինչպես հաղորդում է AFP-ն, Դարմանենը հինգշաբթի ասել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները միջամտում են Նոր Կալեդոնիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
«Սա ֆանտազիա չէ. Ցավոք, որոշ անջատողականներ համաձայնության են եկել Ադրբեջանի հետ»,-ասել է ՆԳ նախարարը France 2-ին տված հարցազրույցում: Նա հավելել է, որ «նույնիսկ եթե միջամտության փորձեր լինեն, Ֆրանսիան դեռ պահպանում է ինքնիշխանությունը սեփական տարածքի նկատմամբ»:
Դարմանինը չի հստակեցրել, թե ինչ միջամտության մասին է խոսքը, սակայն ի պատասխան այս մեղադրանքի՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը հատուկ հայտարարություն է հրապարակել, որում «մերժում է ֆրանսիացի նախարարի անհիմն կարծիքները»։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հաղորդում է BBC-ն, ապրիլի վերջին ադրբեջանական պետական «Ազերթաջ» գործակալությունը հայտնել էր, որ Նոր Կալեդոնիայի խորհրդարանի անդամներից մեկը, որը ներկայացնում է բնիկ բնակչությունը, շնորհակալություն է հայտնել Բաքվին «իրենց ցուցաբերած աջակցության համար։ «Փաստ, որ Ադրբեջանը մեզ հետ է եղել գաղութատիրության դեմ մեր պայքարում, հանուն անկախության»,-ասել է նա Բաքվում, որտեղ անցկացվել է «Նոր Կալեդոնիա. պատմություն, ժամանակակից մարտահրավերներ և սպասվող ապագա» գիտաժողովը։
Այցի ընթացքում պատգամավոր Նեյսելին Օմայրան, ով գլխավորում է Նոր Կալեդոնիայի Կոնգրեսի ենթակառուցվածքների հանձնաժողովը, համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Ադրբեջանի հետ։
«Սա ներառում է քաղաքական աջակցություն։ Միևնույն ժամանակ, մենք կկարողանանք զարգացնել մեր համագործակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, մշակույթը և բնապահպանությունը։ Մեզ համար նոր էջ է բացվում, այսօր մենք երկու ժողովուրդների միջև նոր պատմության հիմքն ենք դնում»,-ադրբեջանական լրատվամիջոցները մեջբերում են Օմայրա ։
Ադրբեջանական APA գործակալությունը հայտնում է նաև, որ Ֆրանսիայի անդրօվկիանոսյան տարածքներում անկախության համար Նոր Կալեդոնիայում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ Բաքվի 14 շարժումների նախաձեռնող խումբը հայտարարություն է հրապարակել։
«Հայտարարությունը դատապարտում է Կանակի-Նոր Կալեդոնիայում ընտրական զանգվածի ընդլայնման օգտին ֆրանսիական կառավարության կողմից անօրինական փոփոխությունների հարկադիր իրականացումը, ինչպես նաև լիակատար աջակցություն է հայտնում Կանակի ժողովրդին»։

Ситуация в Новой Каледонии после беспорядков и при чем тут Азербайджан
Четвёртая с начала беспорядков ночь в Нумеа была "более спокойной" после того, как Франция ввела чрезвычайное положение, сообщили в пятницу государственные службы Новой Каледонии. Париж,чьей заморской территорией является остров, объявил об отправке дополнительных сил по обеспечению безопасности, передает euronews.
Чрезвычайное положение будет действовать как минимум 12 дней, в первую очередь прибывшее в Новую Каледонию подкрепление из 1000 военнослужащих (в дополнение к 1700, уже развёрнутым в Новой Каледонии) будет обеспечивать защиту портов и аэропортов, придёт на помощь осаждённым полицейским подразделениям.
Комендантский час продлён до утра пятницы, сообщил верховный комиссар этой заморской территории Луи Ле Франк.
По последним данным, 5 человек, включая двух жандармов погибли с понедельника, когда в Новой Каледонии начались протесты против предложенной правительством Эммануэля Макрона реформы системы голосования. По меньшей мере 60 сотрудников сил безопасности получили ранения, 214 человек были арестованы в четверг в ходе столкновений с полицией, поджогов и актов мародерства, по данным Луи Ле Франка.
Среди пятерых погибших двое представителей коренной общины канаков, уточнил в свою очередь министр внутренних дел. По словам Жеральда Дарманена, 10 человек, предположительно, из сторонников независимости, известного как координационная группа "Филд Эктон", находятся под домашним арестом. В апреле эта группа поддержала несколько акций протеста против французских властей на острове.
Национальный совет вождей коренного народа канаков осудил “акты вандализма и насилия с применением огнестрельного оружия”, но отверг утверждения о том, что движение за независимость было причастно к смертоносному насилию.
Премьер-министр Габриэль Атталь после встречи в Елисейском дворце заявил, что создан воздушный мост для снабжения архипелага, чтобы "гарантировать непрерывность оказания медицинских услуг и поставок продовольствия", нехватка которых чувствуется всё острее.
Накануне министр внутренних дел заверил, что "спокойствие" будет "восстановлено" и правительство "не рассматривает возможность отзыва" конституционной реформы, из-за которой начались беспорядки, добавил Жеральд Дарманен.
Беспорядки вспыхнули в связи с тем, что законодательное собрание Франции в Париже обсуждало поправки к конституции Франции, предусматривающие внесение изменений в списки избирателей в Новой Каледонии. Национальная ассамблея в среду одобрила законопроект, который, среди прочих изменений, позволит жителям, прожившим в Новой Каледонии в течение 10 лет, голосовать на выборах в провинциях.
Противники текста говорят, что это пойдет на пользу профранцузски настроенным политикам в Новой Каледонии и еще больше маргинализирует канаков, многие годы страдавших от сегрегации и дискриминации.
В последний раз Франция вводила чрезвычайные полномочия в заморских территориях в 1985 году.
При чем тут Азербайджан?
Как передает агентство AFP, в четверг Дарманен заявил, что в события в Новой Каледонии вмешиваются власти Азербайджана.
«Это не фантазии. К сожалению, некоторые сепаратисты договорились с Азербайджаном», — сказал министр внутренних дел в интервью телеканалу France 2. Он добавил, что «даже если и были попытки вмешаться, Франция все равно сохраняет суверенитет над собственной территорией».
О каком именно вмешательстве идет речь, Дарманен не уточнил, однако в ответ на это обвинение пресс-служба азербайджанского МИД опубликовала специальное заявление, где «полностью отвергает необоснованные мнения французского министра».
В то же время, как передает ВВС, в конце апреля азербайджанское государственное агентство «Азертадж» сообщило, что одна из депутатов парламента Новой Каледонии, представляющая коренное население, поблагодарила Баку «за оказанную нам поддержку, за то, что Азербайджан был с нами в нашей борьбе против колониализма, за независимость».
Она заявила об этом в Баку, где проходила научная конференция под названием «Новая Каледония: история, современные вызовы и ожидаемое будущее».
Во время визита депутат Нейсселин Омайра, которая возглавляет комитет Конгресса Новой Каледонии по инфраструктуре, подписала с Азербайджаном меморандум о сотрудничестве.
«Это включает в себя политическую поддержку. В то же время мы сможем развивать наше сотрудничество в таких областях, как экономика, культура, экология. Для нас открывается новая страница, сегодня мы закладываем фундамент новой истории между двумя народами», — цитирует Омайру Азертадж.
Азербайджанское агентство АПА также сообщает, что Бакинская инициативная группа из 14 движений, которые борются за независимость во французских колониях, опубликовала заявление в связи с событиями в Новой Каледонии.
«В заявлении осуждается принудительное проведение французским правительством незаконных изменений в пользу расширения избирательной массы в Канаки-Новой Каледонии, а также выражается полная поддержка канакскому народу в его справедливой борьбе за независимость», — передает агентство.
Кроме того, как передает Reuters, несколько лидеров стран Тихоокеанского региона, которым угрожает растущий уровень моря, на этой неделе посетили Азербайджан, который готовится принять климатическую конференцию COP29.