Մայիսի 26-ին կլինի մեր կարևոր հանրահավաքը. Բագրատ Սրբազան
Մշակութային գործիչների հետ հանդիպմանը ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն առաջարկեց մտավորականներին՝ ցանկանցողները խումբ կազմեն և այցելել Տավուշի մարզ՝ Կիրանց՝ բնակիչներին  աջակցելու համար, նաև այլ մարզեր։
Բագրատ Սրբազանը հայտարարեց, որ հաջորդ շաբաթ ևս ունենալու են  հանդիպումներ, իսկ մայիսի 26-ին կլինի կարևոր հանրահավաք։
«Հաջորդ շաբաթ կունենանք տարբեր հանդիպումներ, կիրակի՝ մայիսի 26-ին, կլինի մեր կարևոր հանրահավաքը։ Ամսի 27-ին կմեկնարկեն մեր կոնկրետ նախաձեռնությունները»,- հայտարարեց Բագրատ Սրբազանը՝ ընդգծելով, որ մայիսը լավ ամիս է։

Senior cleric announces rally in Yerevan on May 26
Archbishop Bagrat Galstanyan, the leader of the Tavush for the Homeland movement opposing the Armenian government’s unilateral territorial concessions to Azerbaijan, says the movement will hold its next rally in Yerevan on May 26.
"We will hold various meetings next week before a crucial rally on Sunday 26 May. On May 27, we will embark on the implementation of specific measures," he said at a meeting with cultural figures in Yerevan on Saturday.
The senior cleric urged intellectuals to visit the border village of Kirants in Armenia’s Tavush Province to express support to the local residents hit hardest by the land surrender to Azerbaijan as part of a border delimitation deal, as well as other provinces.