Որտե՞ղ է կանգնելու մեր սահմանապահը. Կիրանցիները հարցեր են ուղղում գյուղ այցելած Սանոսյանին
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Գնել Սանոսյանն այցելել  է սահմանապահ Կիրանց գյուղ, որի բնակիչների տները, դպրոցը հայտնվում են թշնամու թիրախում սահմանազատման հետևանքով։
Լրագրող ԱՆի Գևորգյանի ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակումից տեղեկանում ենք, որ Կիրանցի բնակիչ տղամարդիկ հետաքրքրվում են, թե որտեղ են տեղակայվելու հայ սահմանապահները, քանի որ մինչ այս տեղակայման դիրքրեն անցել են Ադրբեջանին։
Հայաստանի նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, ուսումնասիրելով սահմանազատման հետևանքները, հայտարարել էր.
«Մեր ուսումնասիրությունների համաձայն՝ այս լուծումների արդյունքում, օրինակ, Կիրանցում ադրբեջանական վերահսկողությանն է ապօրինաբար հանձնվում 2 տուն և մոտ 57 հողամաս, որոնց նկատմամբ օրինական իրավունքներ ունեն Կիրանցի բնակիչները։
Մոտ 15 տուն հայտնվում է ադրբեջանական անմիջական դիտարկման ներքո և անմիջապես սահմանին։
Ադրբեջանական թիրախի ներքո է հայտնվում Աճարկուտ գյուղը և այլն:
Կառավարության ղեկավարի աշխատակազմի երեկվա հայտարարությունը մոլորեցնող է այն առումով, որ տպավորություն է ստեղծում, թե  ադրբեջանականից ՀՀ վերահսկողությանն է անցնում 25 հեկտար հողատարածք: Մինչդեռ, մեր պարզած ճշգրիտ տվյալներով՝ այդ հողատարածքն ի սկզբանե գտնվել է Հայաստանի վերահսկողության ներքո. այն պարզապես եղել է ականապատ տարածք»։

Armenian minister meets with border villagers affected by land surrender
Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan on Saturday travelled to the border village of Kirants in Tavush Province to meet with local residents strongly opposing the land handover to Azerbaijan.
Unlike several other Tavush villages affected by the territorial concessions as part of a border deal with Azerbaijan, Kirants would lose two of its houses and a bridge connecting it to the rest of Armenia apart from its agricultural lands.
Many other houses and the school in the village would be located a few dozen meters away from the new Azerbaijani border posts.
In a live social media video from Kirants posted by reporter Ani Gevorgyan, the village men can be heard asking the minister where the Armenian border guards will be deployed following the border demarcation with Azerbaijan.