Վահե Հովհաննիսյան. Ստրատեգիական համբերության մասին
Շարժումը լավ ալիքի վրա է.  թակում է դռները, որոնք հերթով բացվում են։ Ժամանակի ու համբերության խնդիր է միայն, հերթով բոլորը ներսից բացվելու են։ Մարդիկ հոգնել են այսօրվա վիճակից։ Մարդիկ ուզում են լսել մարդու խոսք՝ կարեկից, մտահոգ, կիրթ, և այդ առաքելությունը փայլուն կատարում է Բագրատ Սրբազանը։ Մարդիկ ուզում են լսել վաղվա մասին հստակ խոսք, ինչը Սրբազանն արեց։
Մարդիկ հասկանում են, որ 1991 թվականի անկախ պետության բովանդակությունը ջարդվել է, և ուզում են հասկանալ, թե ի´նչ բարքերով և ի´նչ բովանդակությամբ է լինելու պետության շարունակությունը։ Շատ երկար տարիներ մեր երկրում մարդկանց հետ չեն խոսել. կա´մ խաբել են, կա´մ շահագործել, կամ էլ՝ երկուսը միասին։ Հիմա եկել է մի մարդ, ով իրենց հետ  խոսում է՝ պարզ, բայց շատ կարևոր բաների մասին ։ Մարդիկ ուզում են ապրել մարդու պես՝ զգալով իրենց հանդեպ հոգատարություն ու հարգանք, ու ոչ՝ մանիպուլյացիա և անվերջ ստորացում։
Սա շատ լավ պրոցես է, և եթե ասում ենք, որ գնում ենք երկրում խորքային, տևական փոփոխությունների, ապա դրանք ոչ մի օրո´ւմ են լինում, ոչ՝ մի շաբաթում։
«Ոստիկանը մերն է կարգախոսով» եկածը բոլորին բոլորի հետ թշնամացրեց։ Ոստիկաններին սարքեց սովորական մարդկանց թշնամի։ Ադրբեջանական բանակի հանդեպ այս օրերին այնքան չարություն չկա, որքան՝ հայ ոստիկանի. սա աննորմալություն է։ Ինչպե՞ս կարողացավ. ամեն մեկս պետք է էդ հարցը մեզ տանք՝ ոստիկան լինի, «մեծարգո» ասող լինի, հարթակում կամ հրապարակում կանգնած լինի. բոլորս էդ հարցը պետք է մեզ տանք։
Ինչպե՞ս ստացվեց, որ մեկ հոգին, մի անհասկանալի «վերապատրաստված» փոքր խմբով կարողացավ մի փոքր երկրի ներսում այսքան թշնամանք ու չարություն տարածել, ամեն ինչ խառնել իրար։ Որքան շարժումը թափ առնի, այնքան այս հարցը շատերն են տալու՝ հարյուր հազարներով, ու ավելի համառորեն։ Դրա համար մի փոքր ժամանակ է պետք։ Սա կոչվում է ստրատեգիական համբերություն։ Այս ժամանակահատվածի ամենակարևոր բառը պետք է լինի գրագիտությունը՝ գրագետ քայլեր, գրագետ լուծումներ, գրագետ պայմանավորվածություններ, գրագետ հաղթանակ։
Երկրում խորքային փոփոխությունները շատ կարևոր են, որպեսզի մենք սկսենք Ադրբեջանի և աշխարհի հետ իրոք բանակցել։ Կիրանցի գյուղամիջի, կամրջամիջի, դպրոցամիջի սյունը-սահմանը խոսում են մի բանի մասին՝ մեզ հետ այսօր չեն բանակցում։ Մեզ ընդամենը ստորացնելով պարտադրում են, որովհետև եթե բանակցող ունենայինք, նա այդ 50-100 մետրի հարցը կլուծեր»։

Эксперт: Столб-граница посреди села Киранц, моста и школы говорят об одном – с нами сегодня переговоров не ведут
13:55 21/05/2024
Самое главное оружие этого движения – терпение, написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Движение на хорошей волне: стучится в двери, которые открываются одна за другой. Это лишь вопрос времени и терпения, все они будут открыты изнутри один за другим. Люди устали от сегодняшней ситуации. Люди хотят услышать слова человека сострадательного, обеспокоенного, образованного, и возглавляющий движение «Тавуш во имя Родины» предстоятель Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Баграт Галстанян блестяще выполняет эту миссию. Люди хотят услышать конкретное слово о завтрашнем дне, что архепископ и сделал.
Люди понимают, что содержание независимого государства 1991 года уничтожено, и хотят понять, какими нравами и содержанием будет продолжение государства. Оченьдолгие годы в нашей стране с людьми не говорили: либо обманывали, либо злоупотребляли людьми, либо и то, и другое вместе.
Сейчас пришел человек, который говорит с ними – о простых, но очень важных вещах. Люди хотят жить по-человечески, ощущая заботу и уважение к себе, а не манипуляции и бесконечные унижения.
Это очень хороший процесс, и если мы говорим, что идем на глубокие, долгосрочные изменения в стране, то они произойдут не за день, не за неделю», – отметил эксперт.
«Пришедший с лозунгом «Полицейский – наш» сделал врагами друг с другом всех. Он сделал полицейских врагом простых людей. В эти дни к азербайджанской армии нет такой злобы, как к армянскому полицейскому: это ненормально. Как он смог этого добиться? Каждый из нас должен задать себе этот вопрос, будь то полицейский, или тот, кто говорит «уважаемый», или стоящий на трибуне или на площади: мы все должны задать себе этот вопрос.
Как так вышло, что один человек с непонятной «обученной» небольшой группой смог посеять столько вражды и зла внутри маленькой страны, перевернуть все с ног на голову? Чем больше движение будет набирать обороты, тем больше и настойчивее будут задавать этот вопрос сотни тысяч. Для этого нужно немного времени. Это называется стратегическим терпением. Самым главным словом этого периода должна быть грамотность: грамотные шаги, грамотные решения, грамотные договоренности, грамотная победа.
Глубинные изменения в стране очень важны для того, чтобы мы могли начать реальные переговоры с Азербайджаном и миром. Столб-граница посреди села Киранц, моста и школы говорят об одном: с нами сегодня переговоров не ведут. Они нас только принуждают, унижая, потому что, если бы у нас был переговорщик, он бы решил вопрос этих 50-100 метров», – резюмировал Ваге Оганнисян.