Փաստաբանների գործադուլին միանալու ենք մասնակիորեն. Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնություն
Այսօր՝ մայիսի 21-ին, տեղի է ունենալու փաստաբանների գործադուլ՝ ի նշան փաստաբանությանը վերաբերող օրենսդրական խայտառակ փոփոխությունների դեմ բողոքի:
Ի թիվս այլ անընդունելի չարեփոխումների՝ իշխող ուժը ցանկանում է հարկ սահմանել փաստաբանների կողմից անվճար ծառայությունների մատուցման վրա։ Դա լրացուցիչ խոչընդոտ կստեղծի քաղաքական ճնշումների ենթարկվող մեր հայրենակիցներին անշահախնդիր իրավական օգնության կազմակերպման համար։
«Ամբողջությամբ կիսելով թե՛ գործադուլի նպատակը և թե՛ ընտրված միջոցը՝ մենք հայտարարում ենք, որ գործադուլին միանալու ենք մասնակիորեն։ Բացառություն են կազմելու քաղբանտարկյալների ու քաղաքական ճնշումների ենթարկվող այլ անձանց գործերը, որոնցով մենք չենք հրաժարվելու աշխատանքից»,-հայտնում է «Հինգ իրավապաշտպանների» նախաձեռնությունը։
Հիշեցնենք, որ այսօր ժամը 14:30-ին, Երևանի քրեական դատարանի Ավան նստավայրում (Գյուլիքևխվյան 20) տեղի կունենան քաղբանտարկյալներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի գործով («Իմնեմնիմի»-ի գործ) նախնական դատալսումները։

К забастовке адвокатов присоединимся частично – инициатива «Пять правозащитников»
Сегодня, 21 мая, состоится забастовка адвокатов – в знак протеста против позорных законодательных изменений, связанных с адвокатской деятельностью.
Среди других неприемлемых «реформ» правящая власть хочет ввести налог на предоставление бесплатных юридических услуг адвокатами. Это создаст дополнительное препятствие для организации бесплатной юридической помощи нашим соотечественникам, находящимся под политическим давлением.
«Полностью разделяя как цель забастовки, так и выбранный способ, мы заявляем, что присоединимся к забастовке частично. Исключением будут дела политзаключенных и других подвергающихся политическому давлению лиц, по которым мы от работы не откажемся», – говорится в заявлении инициативы «Пять правозащитников».
Напомним, что сегодня в 14:30 в Уголовном суде Еревана (резиденция в Аване) состоятся предварительные слушания по делу арестованных оппозиционных деятелей, соавторов и ведущих подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна. Судебное заседание пройдет в открытом режиме.