Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի կողմից օկուպացված է 208 քառակուսի կիլոմետր. ՔՊ-ական
«Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր է։ Հայաստանի, իմ նշած ինքնիշխան տարածքից, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված է 208 քառակուսի կիլոմետր»,- ԱԺ նիստում հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը։
Նա նշեց, որ դրա մի մասը Արծվաշենով և որոշ այլ տարածքներով օկուպացվել է դեռևս 1990-ականներին, և մոտ 139 քառակուսի կիլոմետր օկուպացվել է 2021 թվականի մայիսից սկսած:
Դիմելով ընդդիմադիր պատգամավորներին՝ ասաց. «Ձեր հարցի պատասխանը հետևյալն է, այո, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր է, որից 208 քառակուսի կիլոմետրը օկուպացված է:
Բայց նույնիսկ այս պատասխանը տալուց հետո դուք էլի չեք կարողանալու այդ հարցին պատասխանել, որովհետև դուք քաղաքական հայդուկներ եք, որովհետև ձեզ պետք չէ կոնկրետություն, լեգիտիմություն»։

Pro-government MP: 208 sq. km of Armenian territory occupied by Azerbaijan
A total of 208 square kilometers of Armenia's territory remains occupied by Azerbaijan, pro-government MP Hayk Konjoryan said on Wednesday.
“Armenia’s sovereign territory includes 29,743 square kilometers. 208 sq. km of the sovereign Armenian territory is occupied by Azerbaijan,” he said at a parliament sitting, responding to his opposition colleagues.
Konjoryan, who leads the ruling Civil Contract party's parliamentary faction, recalled that a part of that territory was seized by Azerbaijan back in the 1990s, while an area of around 139 square kilometers was occupied as of May 2021.