«Ինչ-որ կերպ մենք բոլորս պետք է ինքնե՞րս կռահենք»: Զախարովան՝ ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրներից Փաշինյանի դժգոհությունների մասին
16:14 23/05/2024
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մայիսի 23-ին կայացած ճեպազրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությունը, թե Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկու երկրներ օգնել են Ադրբեջանին 2020 թվականին ռազմական գործողությունների ժամանակ։
«Ճիշտն ասած, ինձ հետաքրքիր է, թե որ երկրների մասին էր խոսում Հայաստանի վարչապետը։ Ինչ-որ կերպ մենք բոլորս պետք է ինքնե՞րս հասկանանք դա: Թե՞ հետո մեզ կասեն։ Ինձ թվում է, որ դրանք բարձրաձայնելը միանգամայն տրամաբանական կլինի, եթե խոսքը նման լուրջ հայտարարությունների մասին է»,- նշել է ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության ներկայացուցիչը և հավելել .«Բայց սա թողնենք պաշտոնական Երևանին։ Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, նա արեց հնարավոր ամեն ինչ, և այդ մասին խոսեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Նա ռուսական հեռուստատեսությամբ այդ մասին խոսեց 2020 թվականի հոկտեմբերի 17-ին, ուղիղ մեջբերում նրա խոսքը՝ «Որպեսզի Հայաստանը իրեն լքված և մոռացված չզգա»։
«Ամեն ինչ արվեց, որպեսզի դա տեղի ունենա ճիշտ այնպես, ինչպես այդ մասին ասաց ՌԴ նախագահը։   Բառացիորեն զինված հակամարտության առաջին օրերից՝ 2020 թվականի աշնանը, ռուսական կողմը գործադրեց ամենաակտիվ քաղաքական և դիվանագիտական ջանքերը՝ հրադադարի հասնելու համար»,-ասաց նա։
Զախարովան  այդ ամենը մոռացողներին խորհուրդ տվեց այցելել ՌԴ Նախագահի և Արտաքին գործերի նախարարության կայքերը, որտեղ հրապարակվել է լրատվամիջոցների համար հայտարարությունների և հաղորդագրությունների ժամանակագրությունը, ինչպես նաև վերանայել պաշտոնական մեկնաբանությունները, այդ թվում՝ արտաքին գործերի նախարարության միջոցով։ Զախարովան նաև հիշեցրել է բազմաթիվ հեռախոսազրույցների մասին, որոնք տեղի են ունեցել ՌԴ նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի ու Հայաստանի վարչապետի միջև։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի կազմակերպած բանակցություններից հետո (10 հոկտեմբերի, 2020թ.) հայտարարվեց նախնական զինադադար։
Հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքման հնարավորությունն արդեն 2020 թվականի հոկտեմբերին էր, երբ Ռուսաստանի Ադրբեջանի նախագահին նախագահը համոզեց դադարեցնել պատերազմը, նա պատրաստ էր դա անել, բայց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Վովաևիչ Փաշինյանը պնդեց ռազմական գործողությունները շարունակելու մասին»,-ասաց Զախարովան՝ հավելելով. «Ինչի՞ հանգեցրեց սա. Դա հանգեցրեց Շուշիի գրավմանը, որը ճանապարհ բացեց դեպի Ստեփանակերտ։ Սա շատ լավ հիշում են բոլորը, և այս ամենը փաստագրված է։
Ռուսաստանի նախագահի անձնական ներգրավվածության շնորհիվ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին հնարավոր եղավ կողմերին բերել եռակողմ հայտարարության ստորագրմանը։ Այս համաձայնագիրը հայտարարում էր կրակի ամբողջական դադարեցման մասին։ Այս փաստաթղթերը և երեք երկրների ղեկավարների կողմից դրա մշակման ընթացքում ընդունված եռակողմ համաձայնագրերը, որոնք ձեռք են բերվել 2021-2023 թվականներին, մնում են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման կայուն գործընթացի միակ ճանապարհային քարտեզը»։

«Мы как-то все должны сами догадаться?» Захарова призвала Пашиняна огласить, к каким именно странам ОДКБ у него претензии
15:43 23/05/2024
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 23 мая прокомментировала вчерашнее заявление Никола Пашиняна о том, что две страны, входящие в состав Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), помогали Азербайджану во время военных действий в 2020 году.
«Я, честно говоря, заинтересована, о каких таких странах говорил премьер-министр Армении. Мы как-то все должны сами догадаться? Или нам потом расскажут? Мне кажется, вполне логичным было бы их озвучить, если речь идет о таких серьезных заявлениях», – отметила представитель российского дипведомства.
«Но оставим это официальному Еревану. Что касается России, она сделала все возможное, и об этом говорил президент России Владимир Путин, – он говорил об этом 17 октября 2020 года в эфире российского телевидения, прямая цитата: "Чтобы Армения не чувствовала себя брошенной и забытой"», – напомнила Захарова.
«Все было сделано для того, чтобы это произошло именно так, как об этом сказал президент РФ.  Буквально с первых дней вооруженного конфликта, осенью 2020 года, российская сторона предприняла самые активные политико-дипломатические усилия в целях добиться прекращения огня», – сказала она.
Тем, кто забыл, она посоветовала зайти на сайты президента и МИД РФ, где опубликована хронология заявлений и сообщений для СМИ, а также пересмотреть официальные комментарии, в том числе и по линии МИД. Захарова также напомнила о многочисленных телефонных разговоров президента России с президентом Азербайджана и премьер-министром Армении.
«После организованных главой МИД РФ Сергеем Лавровым переговоров с армянскими и азербайджанскими главами МИД (10 октября 2020 года) было объявлено первоначальное перемирие.
Возможность заключения соглашения о прекращении огня была еще в октябре 2020 года. Тогда президент России уговорил президента Азербайджана прекратить войну, тот готов был пойти на это, но премьер-министр Армении Никол Воваевич Пашинян настоял на продолжении боевых действий», – сказала Захарова.
«К чему это привело? Это привело к взятию Шуши, что открывало дорогу и на Степанакерт. Это тоже все прекрасно помнят, и все это документально зафиксировано.
Благодаря личной вовлеченности президента России удалось вывести стороны на подписание трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. В этом заявлении было объявлено о полном прекращении огня. Эти документы и принятые в его развитии трехсторонние договоренности лидеров трех стран, которые были достигнуты в период с 2021 по 2023 года, остаются безальтернативной дорожной картой устойчивого процесса армяно-азербайджанской нормализации», – отметила она.