Փաշինյանի հայտարարությունների շնորհիվ թուրքական գրեթե ողջ մեդիան ցնծության մեջ է. Վարուժան Գեղամյան
«Երեկվանից թուրքական գրեթե ողջ մեդիան ցնծության մեջ է: «Հայաստանը հրաժարվում է Մեծ Հայաստանի երազանքից», «Հայոց Ցեղասպանության հարցը փակված է» և նմանատիպ այլ վերնագրերով ողողված են Թուրքիայում գործող գրեթե բոլոր թերթերը, հեռուստաալիքները և համացանցը»,-նշում է պատմական գիտությունների թեկնածու, թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նա մանարամասնում է՝ առիթը Հայատանի դե-ֆակտո իշխանության կողմից շարունակաբար արվող թուրքամետ հայտարարություններն են:
«Ցնծության իրական պատճառը, սակայն, այն է, որ Թուրքիան տեսնում է հնարավորություններ վերջապես գրավել ողջ Հայաստանը, իսկ այս պահին մեր` հայերիս անունից արվող անօրինական զիջումները հեշտացնում և արագացնում են այդ նպատակի իրականացումը:
Պատահական չէ, որ արդեն նաև թուրքական սոցցանցերում մարդիկ Հայաստանի վարչապետի համար կիրառում են «Էրմենիսթանի մեր նահանգապետը» պիտակավորումը:
Փոխելու համար այս ապագան կիրակի` մայիսի 26-ին, ժամը 16:00-ին պետք է սատարել Բագրատ սրբազանին Հանրապետության հրապարակում: Ես այնտեղ եմ լինելու»,-գրում է պատմագետը։

Заявления Пашиняна привели в восторг турецкие СМИ – тюрколог Варужан Гегамян
«Со вчерашнего дня практически все турецкие СМИ ликуют: "Армения отказывается от мечты о Великой Армении", "Вопрос Геноцида армян закрыт" и другими подобными заголовками наводнены практически все газеты, телеканалы и Интернет в Турции», – обращает внимание кандидат исторических наук, тюрколог Варужан Гегамян.
Как поясняет Гегамян, причина – в постоянных протурецких заявлениях со стороны де-факто властей Армении.
«Реальная причина ликования, однако, состоит в том, что Турция видит возможности окончательно завоевать всю Армению, и в данный момент осуществляемые от имени армянского народа незаконные уступки облегчают и ускоряют реализацию этой цели.
Не случайно, что в турецком сегменте социальных сетей для премьер-министра Армении уже используют ярлык «наш губернатор Эрменистана».
Чтобы изменить это будущее, в воскресенье, 26 мая, в 16:00 нужно поддержать возглавляющего движение «Тавуш во имя Родины» архиепископа Баграта Галстаняна на площади Республики. Я буду там», – отмечает Гегамян.