«Իմ քայլ» հիմնադրամին Զանգեզուրի ՊՄԿ-ի 270 մլն դրամ նվիրատվությունը բացասաբար կազդի Հայաստանի վարկանիշի վրա.Փորձագետ
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն Աննա Հակոբյանի «Իմ քայլ»-ը հիմնադրամին է փոխանցել 70 մլն դրամի նվիրատվություն և պարզաբանել էր, թե այդ գումարով կրթական ծրագիր են իրականացվել և կոռուպցիոն ռիսկ այդտեղ չկա։
Panorama.am-ի հետ զրույցում հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը հաստատեց իր` նախկինում արած հայտարարությունը, որ դեռևս 2019 թվին ԶՊՄԿ-ն «Իմ քայլ»-ը հիմնադրամին տվել էր 200 մլն դրամի նվիրատվություն
«Այդ հիմնադրամը բազմաթիվ դոնորներ ունի, որոնցից ամենախոշորներն անանուն են, և չգիտենք, թե դրանք ովքեր են։ Հնարավոր է, որ ԶՊՄԿ-ն իրեն էլի է գումար տվել և անանուն է մնացել։ Այդ 200 մլն դրամը հիմնադրամի հաշվետվություններում գրված էր անանուն, բայց ես ուրիշ աղբյուրից էի իմացել, որ կոմբինատն է այն տվել։ Իրենք գաղտնի էին ուզեցել պահել, որ ԶՊՄԿ-ն է տվել, բայց այլ տեղից տեղեկատվության արտահոսք է եղել»,-ասաց Էդգար Ղազարյանը։
Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք Էդգար Ղազարյանը դիմելու է իրավապահ համապատասխան մարմիններին կոռուպցիոն ռիսկերը հետաքննելու համար, ինչին ի պատասխան Ղազարյանն ասաց. «Այս պահին իմաստ չունի դիմելու որովհետև ոչ մի ընթացք չեն տա, երբ որ իշխանափոխություն կլինի, կարծում եմ, որ այդ հարցերը առանձին քննարկման առարկա կդառնան»։
Panorama.am-ը դիմեց նաև «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանին՝ պարզելու համար, թե արդյոք Զանգեզուրի ՊՄԿ-ի նման նվիրատվությունը միջազգային չափանիշներով գնահատվում է կոռուպցիոն երևույթ։
Վ. Հոկտանյան-Միջազգային չափանիշներով ցանկացած նման փոխանցում, իհարկե, պարունակում է կոռուպցիոն ռիսկ։ Ես երբեք դրական չեմ ընդունում, որ ընդհանրապես գործարարները փոխանցումներ են անում հիմնադրամների, որոնք ինչ-որ ձևով կապված են պետական պաշտոնյաների կամ նրանց հարազատների հետ։ Սա միջազգայնորեն ընդունված սահմանում է և նույնիսկ դրա հատուկ անվանումը կա՝ «Դու ինձ՝ ես քեզ»։
Այն սովորաբար ընտրությունների ժամանակ է արվում, բայց կարելի է տարածել նաև ոչ ընտրական փուլերի վրա, երբ ընտրական և ոչ ընտրական ժամաակահատվածում գործարարը նվիրատվություն է անում պետական պաշտոնյայի կամ կուսակցության նախընտրական հիմնադրամին, հետագայում, եթե այդ կուսակցությունը, քաղաքական ուժը գալիս է իշխանության, արդեն համապատասխան օրենսդրությամբ լավացնում է նրանց գործունեության պայմանները։ Սա բնականաբար քաղաքական կոռուպցիայի դրսևորում է։ Այն միանշանակ է միջազգային պրակտիկայում ընդունված է։
Panorama.am-Արդյո՞ք այս կոռուպցիոն երևույթը կազդի Հայաստանի միաջազգային վարկանիշի վրա։
Վ. Հոկտանյան-Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը, որը մեր կազմակերպությունը հաշվարկում է, զուտ էթիկական չափանիշներից ելնելով այն Հայաստանյան գրասենյակը, չի անում, այլ անում են ուրիշ կազմակերպություններ։ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի միջազգային կազմակերպության կենտրոնակայանում՝ քարտուղարությունում կա բաժին, որն այդ տվյալները հետո վերցնում մշակում է, դրանով հաշվարկում է մեր պետության կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը։ Բոլոր հարցերը չէ, որ մեր կազմակերպության հետազոտական խումբը նայում է և «Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը» ունի այդդ տիպի հարց։ Նրանք հարցումներ են անում փորձագետների, գործարարների շրջանում և այդ հարցումների հիման վրա են եզրակացություն տալիս։
Երբ 2022 թվականին Հայստանի ցուցանիշը վատացավ, որը մենք 2023 թվականի հունվարին հրապարակեցինք, հիմնականում դրա հետ էր կապված այդ նահանջը։ Ոչ միայն կոնկրետ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի դեպքն է, այլ դիտարկում են, որ ընդհանրապես կա այդպիսի երևույթ, երբ որ ուժեղ ազդեցիկ ֆինանսատնտեսական խմբավորումներն ազդում են կառավարության որոշումների գործողությունների վրա։ Եթե այն կա, ապա կա նաև նվիրատվությունների խնդիրը, որովհետև ձրի կառավարությունն այն չի անի։
2022 թվականին, նախորդ տարիների համեմատ այդ նահանջը, որ գրանցվեց, պայմանավորված էր դրանով։ Եթե ավելի մանրամասն ուսումնասիրվի այդ դեպքերը, ում հետ որ հարցազրույցներ են արվում, ինձ թվում է, ավելի շատ բան կհայտնաբերվի։ Նշեմ, որ այդ հարցում Հայստանի վիճակը 2023 թվականին չլավացավ։ Չմոռանանք նաև, որ այդ կոռուպցիոն համաթվերը համեմատական եղանակաով են նայում, որովհետև ցուցակում 180 երկիր է ներառված, այլ երկրներում կարող է այն շատ ավելի վատ լինի, մեր մոտ միջին մակարդակ է։ Միանշանակ է, որ խնդիր կա և դրանում որևէ կասկած չկա
Panorama.am-Ինչպես կգնահատեք, որ այս ամենին զուգահեռ կառավարությոնը ԶՊՄԿ-ու ունի 25 % բաժնեմաս։
Վ. Հոկտանյան-Անկախ նրանից, թե պետությոն ունի բաժնեմաս, թե ոչ՝ նման երևույթն իր մեջ ունի կոռուպցիոն ռիսկեր։

Expert: ZCMC's donation of 270 million drams to My Step Foundation damages Armenia's rating
Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) recently donated 70 million drams to the My Step Foundation run by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s spouse, Anna Hakobyan, stating that the sum was used to implement an educational program and ruling out any corruption risks associated with the donation deal.
Speaking to Panorama.am on Thursday, public and political activist Edgar Ghazaryan reiterated that back in 2019, ZCMC donated 200 million drams to the My Step Foundation.
"The foundation has numerous donors and the biggest of them are anonymous. Possibly, ZCMC gave more money to the fund and remained anonymous. The fund marked the 200 million drams as an anonymous donation, but I learned from another source that it was given by ZCMC. They wanted to keep ZCMC’s donation secret, but the information leaked out," Ghazaryan stated.
Asked whether Edgar Ghazaryan plans to apply to the competent law enforcement agencies to investigate corruption risks in the donation, the activist said: "At this point, it makes no sense because they will not take any action. When there is a change of power, I think that these issues will be discussed separately."
Panorama.am also reached out to Varuzhan Hoktanyan, programs director at the Transparency International's Armenian affiliate, the Anti-Corruption Center (ACC), to find out whether such a donation by ZCMC is considered a corruption offense according to international standards.
Varuzhan Hoktanyan: Internationally, any such transfer evidently poses corruption risks. I never approve donations to foundations somehow linked to government officials or their relatives by businessmen. This is an internationally accepted definition and is best described by the saying, "You scratch my back and I'll scratch yours."
It’s more common during elections, but it can also be observed in non-election periods, when an entrepreneur makes donations to the election campaign fund of an official or a party during election and non-election periods. Later, when the party comes to power, relevant laws are adopted to improve their business conditions. This naturally amounts to political corruption and is a common practice globally.
Panorama.am: Could this corruption phenomenon affect Armenia's international rating?
Varuzhan Hoktanyan: The Corruption Perception Index (CPI), which Transparency International calculates based on purely ethical norms, is not done by its Armenian affiliate, but by other organizations. The Transparency International HQ has a department which takes the data and processes it, thus calculating the CPI in our country. The research group of our organization does not look at all issues, and the World Economic Forum has a study of the kind. They conduct surveys among experts and businessmen and draw conclusions based on their outcomes.
Armenia’s slide in the global corruption rankings released in January 2023 was mainly attributed to it. It’s not only about the case involving Zangezur Copper Molybdenum Combine. Generally, they observed a phenomenon in which leading financial and economic groups influence the government decisions. Thus, there is also the problem of donations, because government would not do it for nothing.
The slide in 2022, compared to the previous years, was linked to it. If such cases are studied more comprehensively, I guess more will be discovered. Notably, Armenia did not improve its position in the corruption perceptions survey in 2023. Let's also not forget that corruption indices are considered in comparison, 180 countries are ranked and the situation in other countries may be much worse, it is moderate in our country. It’s beyond any doubt that a problem exists here.
Panorama.am: How do you view the fact that the government also owns a 25% stake in ZCMC?
Varuzhan Hoktanyan: Regardless of whether the state owns a share or not in the company, such a phenomenon includes corruption risks.