«Իմ քայլ» հիմնադրամին Զանգեզուրի ՊՄԿ-ի 270 մլն դրամ նվիրատվությունը բացասաբար կազդի Հայաստանի վարկանիշի վրա.Փորձագետ
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն Աննա Հակոբյանի «Իմ քայլ»-ը հիմնադրամին է փոխանցել 70 մլն դրամի նվիրատվություն և պարզաբանել էր, թե այդ գումարով կրթական ծրագիր են իրականացվել և կոռուպցիոն ռիսկ այդտեղ չկա։
Panorama.am-ի հետ զրույցում հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը հաստատեց իր` նախկինում արած հայտարարությունը, որ դեռևս 2019 թվին ԶՊՄԿ-ն «Իմ քայլ»-ը հիմնադրամին տվել էր 200 մլն դրամի նվիրատվություն
«Այդ հիմնադրամը բազմաթիվ դոնորներ ունի, որոնցից ամենախոշորներն անանուն են, և չգիտենք, թե դրանք ովքեր են։ Հնարավոր է, որ ԶՊՄԿ-ն իրեն էլի է գումար տվել և անանուն է մնացել։ Այդ 200 մլն դրամը հիմնադրամի հաշվետվություններում գրված էր անանուն, բայց ես ուրիշ աղբյուրից էի իմացել, որ կոմբինատն է այն տվել։ Իրենք գաղտնի էին ուզեցել պահել, որ ԶՊՄԿ-ն է տվել, բայց այլ տեղից տեղեկատվության արտահոսք է եղել»,-ասաց Էդգար Ղազարյանը։
Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք Էդգար Ղազարյանը դիմելու է իրավապահ համապատասխան մարմիններին կոռուպցիոն ռիսկերը հետաքննելու համար, ինչին ի պատասխան Ղազարյանն ասաց. «Այս պահին իմաստ չունի դիմելու որովհետև ոչ մի ընթացք չեն տա, երբ որ իշխանափոխություն կլինի, կարծում եմ, որ այդ հարցերը առանձին քննարկման առարկա կդառնան»։
Panorama.am-ը դիմեց նաև «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանին՝ պարզելու համար, թե արդյոք Զանգեզուրի ՊՄԿ-ի նման նվիրատվությունը միջազգային չափանիշներով գնահատվում է կոռուպցիոն երևույթ։
Վ. Հոկտանյան-Միջազգային չափանիշներով ցանկացած նման փոխանցում, իհարկե, պարունակում է կոռուպցիոն ռիսկ։ Ես երբեք դրական չեմ ընդունում, որ ընդհանրապես գործարարները փոխանցումներ են անում հիմնադրամների, որոնք ինչ-որ ձևով կապված են պետական պաշտոնյաների կամ նրանց հարազատների հետ։ Սա միջազգայնորեն ընդունված սահմանում է և նույնիսկ դրա հատուկ անվանումը կա՝ «Դու ինձ՝ ես քեզ»։
Այն սովորաբար ընտրությունների ժամանակ է արվում, բայց կարելի է տարածել նաև ոչ ընտրական փուլերի վրա, երբ ընտրական և ոչ ընտրական ժամաակահատվածում գործարարը նվիրատվություն է անում պետական պաշտոնյայի կամ կուսակցության նախընտրական հիմնադրամին, հետագայում, եթե այդ կուսակցությունը, քաղաքական ուժը գալիս է իշխանության, արդեն համապատասխան օրենսդրությամբ լավացնում է նրանց գործունեության պայմանները։ Սա բնականաբար քաղաքական կոռուպցիայի դրսևորում է։ Այն միանշանակ է միջազգային պրակտիկայում ընդունված է։
Panorama.am-Արդյո՞ք այս կոռուպցիոն երևույթը կազդի Հայաստանի միաջազգային վարկանիշի վրա։
Վ. Հոկտանյան-Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը, որը մեր կազմակերպությունը հաշվարկում է, զուտ էթիկական չափանիշներից ելնելով այն Հայաստանյան գրասենյակը, չի անում, այլ անում են ուրիշ կազմակերպություններ։ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի միջազգային կազմակերպության կենտրոնակայանում՝ քարտուղարությունում կա բաժին, որն այդ տվյալները հետո վերցնում մշակում է, դրանով հաշվարկում է մեր պետության կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը։ Բոլոր հարցերը չէ, որ մեր կազմակերպության հետազոտական խումբը նայում է և «Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը» ունի այդդ տիպի հարց։ Նրանք հարցումներ են անում փորձագետների, գործարարների շրջանում և այդ հարցումների հիման վրա են եզրակացություն տալիս։
Երբ 2022 թվականին Հայստանի ցուցանիշը վատացավ, որը մենք 2023 թվականի հունվարին հրապարակեցինք, հիմնականում դրա հետ էր կապված այդ նահանջը։ Ոչ միայն կոնկրետ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի դեպքն է, այլ դիտարկում են, որ ընդհանրապես կա այդպիսի երևույթ, երբ որ ուժեղ ազդեցիկ ֆինանսատնտեսական խմբավորումներն ազդում են կառավարության որոշումների գործողությունների վրա։ Եթե այն կա, ապա կա նաև նվիրատվությունների խնդիրը, որովհետև ձրի կառավարությունն այն չի անի։
2022 թվականին, նախորդ տարիների համեմատ այդ նահանջը, որ գրանցվեց, պայմանավորված էր դրանով։ Եթե ավելի մանրամասն ուսումնասիրվի այդ դեպքերը, ում հետ որ հարցազրույցներ են արվում, ինձ թվում է, ավելի շատ բան կհայտնաբերվի։ Նշեմ, որ այդ հարցում Հայստանի վիճակը 2023 թվականին չլավացավ։ Չմոռանանք նաև, որ այդ կոռուպցիոն համաթվերը համեմատական եղանակաով են նայում, որովհետև ցուցակում 180 երկիր է ներառված, այլ երկրներում կարող է այն շատ ավելի վատ լինի, մեր մոտ միջին մակարդակ է։ Միանշանակ է, որ խնդիր կա և դրանում որևէ կասկած չկա
Panorama.am-Ինչպես կգնահատեք, որ այս ամենին զուգահեռ կառավարությոնը ԶՊՄԿ-ու ունի 25 % բաժնեմաս։
Վ. Հոկտանյան-Անկախ նրանից, թե պետությոն ունի բաժնեմաս, թե ոչ՝ նման երևույթն իր մեջ ունի կոռուպցիոն ռիսկեր։

Пожертвование ЗММК фонду «Мой шаг» в размере 270 млн драмов негативно скажется на рейтинге Армении – эксперт
15:26 23/05/2024
На днях стало известно, что Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК) перечислил крупную сумму, в размере 70 млн драмов, фонду супруги Никола Пашиняна Анны Акопян «Мой шаг». В ЗММК разъяснили, что на эти средства были реализованы образовательные программы, и заявили об отсутствии коррупционных рисков.
В беседе с корреспондентом Panorama.am общественно-политический деятель Эдгар Казарян подтвердил сделанное им ранее заявление о том, что еще в 2019 году ЗММК пожертвовал в фонд «Мой шаг» 200 млн драмов.
«У этого фонда множество доноров, крупнейшие из которых анонимны, и мы не знаем, кто они. Возможно, ЗММК перечислял фонду средства и ранее, просто оставался анонимным. В отчетах фонда не было указано, от кого поступили упомянутые 200 миллионов драмов, я узнал, что их предоставил комбинат, из другого источника. Они хотели сохранить этот факт в тайне, однако эта информация просочилась», – указал Эдгар Казарян.
В ответ на вопрос, намерен ли он обращаться в соответствующие правоохранительные органы для расследования коррупционных рисков, Эдгар Казарян отметил: «На данный момент нет смысла обращаться, потому что они не дадут хода делу. Когда произойдет смена власти, я думаю, что эти вопросы станут предметом для отдельного обсуждения».
За комментарием корреспондент Panorama.am обратился также к руководителю программ общественной организации «Антикоррупционный центр Transparency International» Варужану Октаняну, чтобы выяснить: расценивается ли такое пожертвование со стороны ЗММК как коррупционное явление в соответствии с международными стандартами?
В. Октанян: По международным стандартам любое подобного рода перечисление средств, конечно, содержит коррупционные риски. Я в целом не воспринимаю положительно то, что предприниматели перечисляют средства в фонды, которые каким-то образом связаны с государственными должностными лицами или их родственниками. Это общепринятое в мире определение, и у него даже есть специальное название: «Ты мне – я тебе».
Как правило, это делается во время выборов, но может быть распространено и на не выборный период, когда предприниматель делает пожертвование в предвыборный фонд государственного должностного лица или партии в предвыборный и не выборный период, а также в дальнейшем. А когда данная партия, политическая сила приходит к власти, уже соответствующим законодательством улучшаются условия его деятельности. Это, естественно, проявление политической коррупции. Это однозначно принято в международной практике.
Panorama.am: Отразится ли это коррупционное явление на международной репутации Армении?
В.Октанян: Индекса восприятия коррупции, который рассчитывает наша организация, армянский офис не представляет, исходя исключительно из этических норм. Это делают другие организации. В штаб-квартире международной организации Transparency International, в секретариате, есть отдел, который потом обрабатывает эти данные, рассчитывая тем самым индекс восприятия коррупции для нашего государства. Исследовательская группа нашей организации рассматривает не все вопросы, и на «Всемирном экономическом форуме» есть вопрос такого типа. Они проводят опросы среди экспертов и бизнесменов и на основании этих опросов составляют заключения.
Когда в 2022 году индекс Армении ухудшился, это падение было в основном связано с этим. Речь идет не только о конкретном случае с ЗММК. Они рассматривают наличие в целом такого явления, когда влиятельные финансово-экономические группы влияют на действия и решения правительства. Если такое явление существует, то налицо и проблема с пожертвованиями, потому что правительство этого не будет делать даром.
Ухудшение позиций в 2022 году, по сравнению с предыдущими годами, было обусловлено этим. Если подробнее будут изучены случаи, мне кажется, выяснится и больше. Должен отметить, что положение Армении в этом вопросе в 2023 году не улучшилось. Не будем также забывать, что коррупционные индексы рассматриваются в сравнении, в список включены 180 стран, в других странах ситуация может быть намного хуже, у нас – средний уровень. Но проблема есть, и сомнений в этом нет.
Panorama.am: Как вы оцениваете то, что параллельно со всем этим государство владеет 25% акций ЗММК?
В.Октанян: Независимо от того, есть ли у государства доля в предприятии, подобное явление содержит коррупционные риски.