Մակույկները չմոռանաք. քաղաքապետարանից չեն բացառում, որ Երևանը կրկին ջրածածկ կլինի
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը կանխատեսել է՝ Միջերկրական ծովի շրջաններից ակտիվ ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ մայիսի 24-26-ին Երևանում հնարավոր են ինտենսիվ անձրևներ և կարկուտ։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հորդառատ անձրևների հետևանքով Երևանի փողոցներում իսկական գետեր էին առաջանում, մեքենաները, ավտոբուսները հայտնվում դրանց մեջ։
Ի՞նչ է անում Երևանի քաղաքապետարանը այս անգամ էլ քաղաքը նույն վիճակում չհայտնվելու համար, արդյո՞ք ջրահեռացման համակարգերը մաքրվել են այս օրերի ընթացքում։
Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հայկ Կոստանյանը Panorama.am-ին ասաց, որ  դա ամբողջությամբ «Վեոլիա Ջուր» ընկերության պարտականությունն է։
«Մի քանի օր առաջ Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը հանդիպել է «Վեոլիա Ջուր» ընկերության շահագործման տնօրենի հետ, հորդորվել է՝ խստորեն պահպանել կանոնները, հեղեղատար  համակարգն ամբողջությամբ մաքրել, «Վեոլիա»-ն էլ աշխատանքներ կատարում է»,- ասաց նա։
Հ. Կոստանյանը  նշեց, որ փոխքաղաքապետը որոշ հատվածներում շրջայց է իրականացրել։
««Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը, ըստ պայմանագրի, երկու անգամ են մաքրում հեղեղատար  համակարգը՝ գարնանը, աշնանը, բայց քանի որ հեղեղատար համակարգերի վիճակը վատ է, հորդորել ենք մաքրումները պարբերաբար անել։ Երբ մաքրումներն անում են, քաղաքապետարանի աղբահանության հիմնարկը դրան զուգահեռ աղբը հեռացնում է»,- ասաց Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակը։
Հարցին՝ առաջիկայում հորդառատ անձրևների դեպքում Երևանում չի՞ կրկնվի նախկին վիճակը, Հայկ Կոստանյանը պատասխանեց. «Չեմ կարող վստահորեն ասել՝ կկրկնվի, թե ոչ։ Ամեն դեպքում  «Վեոլիա Ջուր» ընկերության գործընկերներին ևս մեկ անգամ ասել ենք, որ իրենց աշխատանքը մաքսիմալ լավ անեն»։

Лодки не забудьте: в мэрии Еревана не исключают новые подтопления из-за дождей
В связи с проникновением активного средиземноморского циклона 24-26 мая на всей территории Армении время от времени ожидаются дожди и грозы, в отдельных районах, в том числе в Ереване, возможны интенсивные дожди и град, сообщили в ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга».
За последний месяц из-за обильных дождей улицы Еревана не раз превращались в бурные реки, в дождевой воде застревали автомобили и автобусы.
Какие шаги предпринимает мэрия Еревана, чтобы город не оказался в такой ситуации и в этот раз, были ли за эти дни очищены дренажные системы?
Пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян сообщил Panorama.am, что за это полностью отвечает компания Veolia Armenia.
«Несколько дней назад вице-мэр Еревана Левон Оганесян встречался с операционным директором компании "Веолиа джур", призвал строго соблюдать правила, полностью подготовить ливневые очистные сооружения, компания приступила к работе», – отметил он.
Костанян отметил, что заместитель мэра Еревана побывал на ряде участков лично.
«Компания Veolia Armenia по договору чистит водосточную систему дважды, весной и осенью, но, поскольку состояние системы плохое, мы призвали проводить очистку регулярно. Когда проводятся очистные работы, учреждение «Вывоз мусора и санитарная очистка Еревана» мэрии одновременно вывозит и мусор», – сказал пресс-секретарь мэра Еревана.
В ответ на вопрос, не повторится ли в Ереване описанная выше ситуация при новых обильных осадках, Айк Костанян указал: «Не могу с уверенностью сказать, повторится или нет. В любом случае, партнеров из Veolia Armenia мы еще раз призвали максимально хорошо выполнить свою работу».