Արդյո՞ք Վրաստանի վարչապետին սպառնալիք կար. Եվրահանձնակատարի պարզաբանումը
Ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվեր Վարհելին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ բացատրելով, թե ինչ նկատի ուներ՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին հիշեցնելով Սլովակիայի կառավարության ղեկավար Ռոբերտ Ֆիցոյի դեմ մահափորձի մասին։ Այդ մասին հայտնում է «Սպուտնիկ գրուզիան»։
Հինգշաբթի օրը, Կոբախիձեն հայտնել էր, որ եվրահանձնակատարներից մեկն իրեն սպառնացել է հեռախոսազրույցի ժամանակ։ Վարչապետի խոսքով՝ եվրահանձնակատարը թվարկել է այն միջոցները, որոնք կարող են ձեռնարկել արևմտյան քաղաքական գործիչները, եթե Վրաստանի խորհրդարանը հաղթահարի «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագծի վետոն և ավելացրել էր. Դուք տեսել եք թե ինչ է եղել Ֆիկոյի հետ, զգույշ եղեք»։
«Վկայակոչելով Վրաստանի վարչապետի՝ 2024 թվականի մայիսի 23-ի հայտարարությանը, ես ցանկանում եմ իմ ամենաանկեղծ ափսոսանքը հայտնել, որ իմ հեռախոսազրույցի որոշ հատվածներ դուրս են բերվել համատեքստից»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Նա ընդգծել է, որ օրինագծի ընդունումը կարող է հանգեցնել Թբիլիսիի փողոցներում անվերահսկելի գործընթացների։
«Լիովին տեղյակ լինելով վրացական հասարակության շատ ուժեղ եվրոպամետ տրամադրություններին, իմ հեռախոսազրույցի ընթացքում անհրաժեշտ եմ համարել վարչապետի ուշադրությունը հրավիրել այս օրենքի ընդունմամբ առանց այն էլ փխրուն իրավիճակը չսրելու կարևորության վրա, որը կարող է հանգեցնել հետագա բևեռացման և Թբիլիսիի փողոցներում հնարավոր անկառավարելի իրավիճակների»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Նա ընդգծեց, որ Ֆիցոյի դեմ մահափորձի մասին հիշատակումը կապված է հենց դրա հետ։
«Այս առումով Սլովակիայում տեղի ունեցած վերջին ողբերգական իրադարձությունը բերվեց որպես օրինակ և ցուցում, թե ինչի կարող է հանգեցնել հասարակության բևեռացման նման բարձր մակարդակը, նույնիսկ Եվրոպայում»,-ասվում է եվրահանձնակատարի հայտարարության մեջ:
Սլովակիայի վարչապետի դեմ մահափորձը, որը բազմիցս հանդես է եկել Ուկրաինային զենք մատակարարելու և ՆԱՏՕ-ին նրա անդամակցության դեմ, տեղի է ունեցել մայիսի 15-ին Գանդլովա քաղաքում կառավարության նահանջից հետո: Ֆիցոն մի քանի հրազենային վիրավորում է ստացել։

Была ли угроза премьеру Грузии? Еврокомиссар заявил о вырванных из контекста словах
Еврокомиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Оливер Вархей сделал заявление с объяснениями, что он подразумевал, напоминая премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе о покушении на главу правительства Словакии Роберта Фицо.Sputnik Грузия приводит подробности.
Ранее, в четверг, Кобахидзе заявил, что один из еврокомиссаров в ходе телефонного разговора пригрозил ему. По словам премьера, еврокомиссар перечислил меры, которые западные политики могут принять в случае преодоления парламентом Грузии вето на законопроект "О прозрачности иностранного влияния", и добавил: "Вы же видели, что случилось с Фицо, и вы должны быть осторожны".
"Ссылаясь на заявление премьер-министра Грузии от 23 мая 2024 года, я хотел бы выразить самое искреннее сожаление по поводу того, что определенная часть моего телефонного разговора была вырвана из контекста", – говорится в заявлении.
Он подчеркнул, что принятие законопроекта может привести к неконтролируемым процессам на улицах Тбилиси.
"Полностью осознавая очень сильные проевропейские настроения в грузинском обществе, во время моего телефонного разговора я счел необходимым обратить внимание премьер-министра на важность не усугублять и без того хрупкую ситуацию принятием этого закона, что может привести к дальнейшей поляризации и возможным неконтролируемым ситуациям на улицах Тбилиси", – сказано в заявлении.
Он подчеркнул, что упоминание покушения на Фицо было связанно именно с этим.
"В связи с этим последнее трагическое событие в Словакии было приведено в качестве примера и указания на то, к чему может привести столь высокий уровень поляризации в обществе даже в Европе", – говорится в заявлении еврокомиссара.
Покушение на премьер-министра Словакии, неоднократно выступавшего против поставок оружия Украине и ее членства в НАТО, произошло 15 мая после выездного заседания правительства в городе Гандлова. Фицо получил несколько огнестрельных ранений.