Հանդիպել եմ Վեհափառի, սրբազանների հետ, խոսակցություններ են եղել Շարժման մասին. Բագրատ Սրբազան
«Այո, սպասելիքները շատ մեծ են, և մենք մտնում ենք որոշակիացման փուլ։ Կխոսենք օրակարգի մասին, թե ինչ օրակարգով ենք շարժվելու, նաև շարժման տրամաբանության մասին, մարդիկ կլինեն բեմի վրա, կտեսնեք տարբեր ոլորտներից»,-24news-ի հաղորդմամբ, այսօր լրագրողներին ասել է «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ, ՀԱԵ Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը՝ խոսելով մայիսի 26-ին սպասվող հանրահավաքի մասին։
Անդրադառնալով անցած օրերին տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներին՝ Սրբազանն ասաց. «Ահռելի ներուժ կա։ Ուրախ եմ, որ այդքան դրական արձագանքներ են իրենց կողմից եկել, պատրաստակամություններ, գաղափարներ, հայեցակարգեր, ծրագրեր։ Պարզ է՝ բոլորը չէ, որ կյանքի կոչվելու իրավունք ունեն, բայց ահռելի թվով էլ կան, որոնք նպաստելու են մեր կյանքի զարգացմանը»։
Ինչ վերաբերում է հարցին՝ կհայտարարվի՞ վարչապետի թեկնածուի անունը հանրահավաքի ժամանակ, Սրբազանը պատասխանեց․ «Չեմ բացառում, բայց դա արդեն երևի թե հրապարակում ամեն ինչ պարզ կլինի։ Դա որքան էլ կոնկրետ օրակարգ է, բայց ամենաառաջնայինը չէ։ Հաշվի առնելով հանգամանքները, ընդհանուր դաշտը, ժողովրդի տրամադրությունները՝ դա չէ առաջնայինը»։
Հարցին՝ հանդիպե՞լ է նախօրեին Վեհափառ Հայրապետի հետ, Բագրատ Սրբազանը պատասխանեց․ «Ես միայն Վեհափառի հետ չեմ հանդիպել, սրբազաններն են եղել, խոսակցություններ են եղել ամբողջ շարժման տրամաբանության, անելիքների մասին, թե օրակարգն ինչ է»։
Պատասխանելով հարցին՝ կհաջողվի՞ ի վերջո հեռացել այս իշխանությանը, Բագրատ Սրբազանը պատասխանեց․ «Միանշանակ, հաջողվելու խնդիր չկա, անհրաժեշտություն կա»։

Архиепископ Баграт Галстанян: Встречался не только с Его Святейшеством, там были архиепископы, состоялась беседа о логике всего движения
16:44 24/05/2024
«Да, связываемые ожидания – очень большие, и мы вступаем в стадию определенности. Поговорим о том, какой повесткой будем руководствоваться, а также о логике движения. С трибуны выступят представители различных сфер», – заявил Возглавляющий движение «Тавуш во имя Родины» предстоятель Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Баграт Галстанян, говоря о предстоящем 26 мая на площади Республики в Ереване митинге. Его слова приводит 24news.
Касаясь проведенных за эти дни встреч с представителями различных сфер, архиепископ сообщил:
«Существует колоссальный потенциал. Я рад, что было получено столько положительных откликов, идей, концепций, планов. Очень многое из этого может поспособствовать развитию нашей жизни».
На вопрос, будет ли объявлено имя кандидата от оппозиции на пост премьер-министра Армении на митинге 26 мая, архиепископ Баграт Галстанян ответил: «Не исключаю, но это, наверное, будет ясно уже на площади. Это, конечно, конкретная повестка, но не приоритет. Принимая во внимание обстоятельства, общее поле, настроения людей, не это главное».
Что касается того, встречался ли он вчера с Католикосом всех армян, архиепископ Баграт Галстанян ответил: «Я встречался не только с Его Святейшеством, там были архиепископы, состоялась беседа о логике всего движения, о том, что нужно делать, какова повестка дня».
Отвечая на вопрос, удастся ли в итоге добиться отстранения действующих властей, архиепископ Баграт Галстанян отметил: «Однозначно, ибо это необходимость».