ԱՆԻֆ-ում կոռուպցիոն չարաշահումների գործով որևէ մեղադրյալ չկա
ԱՆԻՖ-ում հայտնաբերված կոռուպցիոն չարաշահումների համար որևէ անձի նկատմամբ առ այս պահը հետապնդում չի իրականացվում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ Պետական վերահսկողական ծառայությունը (ՊՎԾ) ուսումնասիրություններ էր արել ԱՆԻՖ-ում ու պարզել, որ ընկերությունը պետությունից ստացած ֆինանսական միջոցները արդյունավետ չի օգտագործել։ ՊՎԾ ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը մանրամասնել էր, որ դրանք վերաբերում են ներկայացուցչություններում կամ կենտրոնական ապարատում որոշակի ծառայությունների ձեռքբերմանը, ներդրումների գործընթացներին, այդ թվում՝ նաև ղեկավար անձնակազմի աշխատավարձերի, պարգևավճարների, գործուղումային ծախսերի բաշխմանը, դրանց արձանագրմանը, ինչպես նաև այդ գործընթացների փաստաթղթավորմանը։
Ըստ ուսումնասիրությունների՝ արտասահմանյան խոշոր ներդրողներ վերջին տարիներին գրեթե չեն ներգրավվել, իսկ, ըստ վերահսկողական ծառայության, պետական միջոցներն էլ արդյունավետ չեն ծախսվել։ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ ՀՀ Պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների կողմից «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում կազմված տեղեկանքի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (Մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Թե կոնկրետ որ ժամանակահատվածում են հայտնաբերվել խախտումները՝ պատկան մարմինները դեռևս չեն մանրամասնում, միևնույն ժամանակ, կառավարությունը որոշում կայացրեց՝ կառույցը լուծարելու մասին՝ առանց հոդաբաշխ պարզաբանման։ Փաստացի՝ իշխանություններն ինքնին հաստատեցին՝ կառույցի աշխատանքի անարդյունավետությունը, որը պարզապես հարմար հարթակ էր՝ կոռուպցիոն տարբեր դրսևորումների համար։
«Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան Դատախազությունից հայտնեցին, որ քրեական վարույթի շրջանակներում հարցաքննվել են մի շարք անձինք։
«Նշված քրեական վարույթով ներկա պահին որևէ անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցված չէ, նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասել են դատախազությունից։

По делу о коррупционных злоупотреблениях в ANIF обвиняемых нет
За выявленные в Фонде государственных интересов Армении (ANIF) злоупотребления в отношении какого-либо лица до сего момента преследования не осуществляется. Об этом «Фактинфо» пишет со ссылкой на Генеральную прокуратуру Армении.
Напомним, Государственная контрольная служба (ГКС) Армении провела исследования в Фонде государственных интересов Армении (ANIF) и выяснила, что компания использовала полученные от государства финансовые средства неэффективно. Глава ГКС Армении Романос Петросян пояснил, что речь о приобретении определенных услуг в представительствах или центральном аппарате, инвестиционных процессах, в том числе и о распределении зарплат, премий, командировочных расходов руководящего состава, а также о документировании этих процессов.
Судя по результатам исследования, в последние годы крупные иностранные инвесторы практически не привлекались, а государственные средства, по данным  ГКС, расходовались неэффективно.
Из Генпрокуратуры Армении ранее в ответ на письменный запрос «Фактинфо» сообщили, что на основании справки, составленной в результате проведенного сотрудниками ГКС Армении в ANIF исследования, в Управлении по расследованию дел по особым поручениям СК Армении  инициировано уголовное производство по п.3 ч.3 ст.256 и п.2. ч.2. ст.277 УК РА.
О том, конкретно в какой период были выявлены нарушения, компетентные органы пока не предоставляют подробностей. В то же время правительство Армении приняло решение об упразднении ANIF – без каких-либо внятных разъяснений. Фактически, сами власти подтвердили неэффективность работы структуры, которая была просто удобной платформой для различных коррупционных проявлений.
В ответ на вопросы «Фактинфо» из Генпрокуратуры Армении сообщили, что в рамках уголовного производства допрошен ряд лиц.
«По указанному уголовному производству на данный момент в отношении какого-либо лица публичного уголовного преследования не возбуждено, предварительное расследование продолжается», – сообщили в прокуратуре.