Միգուցե դրսից թելադրել են, որ չես գնալու. Բագրատ Սրբազանը՝ Փաշինյանի՝ Սարդարապատ չայցելելու մասին
«Ամեն բանական մարդ էլ կարող է այդպես մտածել։ Ինձ շատ հետաքրքիր չէ, մենք եկել ենք երեկ գիշերվանից։ Ուխտագնացություն է մեզ համար»,- Սարդարապատի հուշահամալիրում ասաց «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդ  Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը՝  պատասխանելով հարցին, որ երեկ կանխատեսվում էր Նիկոլ Փաշինյանը այսօր կայցելի, իսկ այսօր նախնական տեղեկատվությամբ չի այցելելու։
Հարցին՝ ինչո՞ւ  Նիկոլ Փաշինյանի այցի մասին տեղեկություն չկա, վարչապետ ընտրվելուց հետո առաջին անգամ է, որ այս տոնին այստեղ չէ, Բագատ Սրբազանը պատասխանեց. «Երկու պատճառ կա. մեկը՝ նա այլևս որևէ ձևով կապ չունի մեր երկրի, մեր խորհրդանիշների հետ։ Ինքը հռչակել է պատմական ու իրական Հայաստանների մասին աբսուրդը։ Սա երևի իր մտքի մեջ պատմական Հայաստանի մաս է ու իրական Հայաստանի հետ կապ չունի։
Երկրորդ. միգուցե  դրսից թելադրել են, որ չես գնալու»։
Ճշտող հարցին՝ «դրսից՝ որտեղի՞ց»,  Սրբազանը պատասխանեց. «Այս սահմանից այն կողմ, երկիր կա»։
Դիտարկմանը՝ նախապես բեմ էր տեղադրված, ամբիոն, ենթադրվում էր, որ եղել է  գալու մտադրություն, Բագրատ Սրբազանն ասաց. «Այս գեղեցիկ, հաղթանակի, պետականության օրն ակնկալում եք, որ ես այս ատիճանի բաներ խոսե՞մ։ Եկեք ուրիշ կերպ մոտենանք։ Փաստն արձանագրենք, որ այստեղ չէ, անցնենք առաջ։
Իսկ եթե գար, որպես քաղաքացի կհարցնեի՝ ինչո՞ւ է եկել այստեղ, ի՞նչ կապ ունի»։
Հարցին՝ իրավիճակը հանգուցալուծելու համար եթե իշխանությունը դիտարկի արտահերթ ընտրությունները, Ձեզ համար ընդունելի՞ կլինի այն, Բագրատ Սրբազանն ասաց. «Մենք հիմա նման բան չենք դիտարկում։ Կարիք չկա դրա մասին նույնիսկ խոսելու, որովհետև դա այս փուլում օրակարգի հարց չէ»։
Նշեք, որ սովորաբար վարչապետն ու կառավարության անդամները Սարդարապատի հուշահամալիր են այցելում առավոտյան։ Այսօր նրանք դեռևս Սարդարապատում չեն։ Լրատվամիջոցները գրում են, որ Փաշինյանն այսօր չի գնալու Սարդարապատ։

Archbishop Bagrat comments on Pashinyan's move to avoid travel to Sardarapat
Archbishop Bagrat Galstanyan, the leader of the Tavush for the Homeland protest movement, named two reasons why Prime Minister Nikol Pashinyan did not visit the Sardarapat Memorial on Republic Day marked on May 28.
Protesters led by Galstanyan spent the night there to celebrate the 106th anniversary of the establishment of the first independent Armenian republic in 1918. The senior cleric called the gathering a pilgrimage in which the participants laid flowers at the memorial, said a prayer and sang the country's national anthem.
Traditionally, the Armenian government members led by the prime minister visited the Sardarapat Memorial early on May 28 to attend official ceremonies marking the public holiday. Media reports suggest that Pashinyan has decided to skip a trip to the memorial today.
“There can be two reasons. First, he has nothing to do with the country and its symbols any longer. He has separated “real Armenia” from “historical Armenia,” and, apparently, this holiday is a part of “historical Armenia” for him,” Galstanyan told reporters at the memorial.
“The second reason is that Pashinyan could have been told from outside not to come here,” he added, pointing to Turkey.