Սերժ Սարգսյան. Վստահ եմ՝ պետությունը և եկեղեցին դարձյալ մնալու են իրենց առաքելությանը հավատարիմ
Ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր ազգային գիտակցության, պատմական պատասխանատվության և անձնազոհ խիզախության ժամանակն է:
Հայ ժողովրդի նվիրյալ զավակները 1918 թվականի մայիսյան հերոսամարտերը մղեցին, որ հետագա բոլոր սերունդներն ապրեն աստվածապարգև իրենց Հայրենիքում, ապրեն  արժանապատիվ՝ ազատ ու անկախ, խոսեն հայերեն, հաճախեն հայոց եկեղեցի, սովորեն հայոց պատմություն:
Հավերժ փա´ռք բազում այն երախտավորներին, ովքեր անձնուրացաբար կերտեցին Մայիսի 28-ը` փայլուն հաղթանակներ տարած հայ զինվորներին, զորահրամանատարներին, հոգևորականներին և բոլոր նրանց, ովքեր նախընտրեցին պատվով ապրելը:
Հնազանդվելու, նվաստացուցիչ պայմաններով խաղաղություն մուրալու, թուրքական հպատակության տակ գոյությունը քարշ տալու կոչեր անողները, ինչպես երեկ, այնպես էլ այսօր չունեին և չունեն ազգային հավաքական իրավունքները, շահերն ու վտանգները գիտակցելու, իրականությանը ուղիղ նայելու և գործելու խիզախություն:
Պատմությունը վկա՝ հաղթանակը տրվում է արժանիներին, և այսօր՝ մայիսյան հերոսամարտերից ավելի քան մեկ դար անց, յուրաքանչյուրիս ընտրությունն է՝ լինել արժանի՞, թե՞  արժանանալ նզովքի:
Վստահ եմ՝ պետությունը և եկեղեցին դարձյալ մնալու են իրենց առաքելությանը հավատարիմ, և ճակատագրական այս օրերին Սարդարապատի խորհրդանշական զանգերը ղողանջելու են ի նշան ճշմարտության և արժանապատվության հաղթանակի»:

Serzh Sargsyan: It's time for national self-conscientiousness and selfless courage
Third Armenian President Serzh Sargsyan issued a message on Republic Day marked on May 28. The full message is provided below.
Just like 106 years ago, today too, it is time for national self-conscientiousness, historical responsibility, and selfless courage.
In May 1918, the devoted sons of the Armenian nation fought victorious battles so that all successive generations could live in their God-given Homeland, live with dignity, free and independent, speak Armenian, go to the Armenian Church, and learn the Armenian history.
Eternal glory to countless devotees who had created the May 28 through self-sacrifice, to the Armenian warriors, who held splendid victories, to the commanders, the clergy, and all those who had chosen to live with dignity.
Those, who are making calls to give in, who are begging for peace on humiliating terms, who are calling to subsist under the Turkish vassalage today, just as yesterday, possess no ability to understand collective national rights, interests and threats, or courage to see the reality and act with valor.
History proves that victory comes to the worthy and today, over one hundred years after the May victories, it is our individual choice to be worthy or to be cursed.
I am confident that the State and the Church will remain true to their mission and in these faithful days the symbolic bells of Sardarabat will toll for the victory of truth and dignity. "