monumentwatch.org-ի արձագանքը՝ Խոջալուի դամբարանադաշտի և իսլամական դամբարանի «ավերման» մասին ադրբեջանական մեղադրանքներին
15:51 29/05/2024
«2024 թվականի մայիսի 22-ին ադրբեջանական AZTV հեռուստաալիքով հեռարձակված ռեպորտաժում նշվում է, թե հայկական կողմը ավերել է Խոջալուի դամբարանադաշտը՝ մեծ վնաս հասցնելով դամբարաններին, կուրգաններին և հնագիտական նյութերին: Տեսանյութում նաև նշվում է, թե իբր հայերը վնասել են նաև Խոջալուի մահմեդական դամբարանը՝ պոկելով դրա երեսպատման քարերը։
Ադրբեջանական կողմին հիշեցնենք, որ խորհրդային տարիներին ներկայիս Խոջալուի դամբարանադաշտի մոտ եղել է ադրբեջանական բնակավայր, որի բնակիչները այդ տարածքներում իրականացրել են գյուղատնտեսական գործունեություն, իրենց տների շինարարության համար այդ տարածքներից քար են վերցրել, ինչով և զգալի վնասվել էին դամբարանդաշտը:
Դամբարանադաշտին վնաս է հասցրել այդտեղ կառուցված օդանավակայանը, որը կառուցվել է խորհրդային տարիներին՝ հենց ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: Դամբարանադաշտին վնաս է հասցրել նաև 1980-ականների վերջին իրականացված մեծ շինարարությունը, երբ զգալիորեն ընդլայնվել և մեծացվել է Խոջալու գյուղը, ուր բնակեցվել են թուրք-մեսխետինցիներ:
2000-ական թվականներին օդանավակայանի վերականգնման ժամանակ ընդարձակված թռիչքուղու շինարարությունը, ցավոք, ևս որոշակի վնասներ է հասցրել, ինչի մասին ահազանգել են հայ մասնագետները:
Խոջալուի դամբարանադաշտը որոշակի վնասներ է կրել նաև, երբ այդտեղ տեղակայվել են ռուսական ուժերը, ովքեր որոշ կուրգանների վրա դիտակետեր էին հարմարեցրել: Այս խնդիրը բարձրաձայնվել է Monument Watch թիմի կողմից, որի ներկայացուցիչները հանդիպել են ռուսական կողմի հետ:
Ինչ վերաբերում է իսլամական դամբարանին, ապա վերջինս առանց երեսպատման քարերի է շատ վաղուց, ինչի մասին կվկայեն խորհրդային տարիներին արված լուսանկարները (նկ. 1): Անկախության տարիներին այն ներառված էր Արցախի պատմա-մշակութային հուշարձանների ցանկում, պահպանվում էր պետության կողմից և մնացել է նույն՝ մինչպատերազմյան վիճակում (նկ. 2)»։

Реакция monumentwatch.org – на азербайджанские обвинения в «разрушении» Ходжалинского некрополя
«22 мая 2024года в репортаже азербайджанского телеканала AZTV отмечалось, что армянская сторона якобы разрушила Ходжалинского некрополя, нанеся большой ущерб могилам, курганам и археологическим материалам. В видео также указывается, что армяне якобы повредили исламский мавзолей, оторвав облицовочные камни.
Напоминаем азербайджанской стороне, что в советские годы рядом с нынешним Ходжалинским некрополем располагался азербайджанский населенный пункт, жители которого вели на этих территориях сельскохозяйственную деятельность, для строительства своих домов брали камни с этой территории, чем и существенно повредили некрополь.
Построенный там в советские годы именно азербайджанскими властями аэропорт также нанес ущерб некрополю. Ему был нанесен ущерб также в результате проведенного в конце 1980-х годов масштабного строительства, когда село было значительно расширено, туда заселились  турки-месхетинцы.
В 2000-ые годы строительство взлетно-посадочной полосы при восстановлении аэропорта, к сожалению, также причинило определенный ущерб, к чему привлекали внимание армянские специалисты.
Некрополь также пострадал, когда там разместились российские силы, которые на некоторых курганах установили наблюдательные посты. Этот вопрос поднимала команда Monument Watch, ее представители встречались с российской стороной.
Что касается исламского мавзолея, то последний без облицовочных камней очень давно, о чем свидетельствуют фотографии, сделанные в советские годы (снимок 1).
В годы независимости он был включен в список памятников истории и культуры Арцаха, охранялся государством и оставался в том же довоенном состоянии (снимок 2)».