Կոնստանտին Զատուլին. Փաշինյանի իշխանությունն այսօր Հայաստանում հիմնված է երկու բանի վրա
«Ինձ թվում է, որ մարդիկ ապրում են նախորդ օրով՝ չհասկանալով, որ այսօր Փաշինյանն այլևս չի կարող համոզել իր կողմնակիցներին», -մայիսի 30-ին Մոսկվայում կայացած «Լազարևսկի ակումբի» 6-րդ հանդիպմանը «Ո՞ւր ես գնում. Հայաստանի և Ռուսաստանի խաչի մասին» խորագրով քննարկման ժամանակ ասել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ և հայրենակիցների հետ հարաբերությունների հարցերով եվրասիական հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Անգամ խելագարն է իրադարձությունները տեսնում». Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններն արդեն պարզ են նույնիսկ նրանց համար, ովքեր նախկինում ինչ-որ պատրանքներով էին տարված։ Այսօր Հայաստանում Փաշինյանի իշխանությունը հիմնված է երկու բանի վրա՝ ռեպրեսիաների, որոնք կապված են մեծ թվով իրավապահների ներկայության հետ, և այն վախի վրա, որ նրանք փորձում են սերմանել հայ ժողովրդի մեջ՝ «եթե ոչ Փաշինյանը, ապա պատերազմ» բանաձևով»,- նշել է նա։
Նա նաև ուշադրություն հրավիրեց, թե ինչպես են այսօր Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի տարածքում վերանվանվում եկեղեցիները և յուրացվում հայկական եկեղեցու անցյալը։
«Տեսություն է առաջ քաշվում, թե դրանք ոչ թե հայկական, այլ ալբանական եկեղեցիներ են։ Իսկապես, ժամանակին եղել է ալբանական եկեղեցի, որը եղել է հայկական եկեղեցու մաս, իսկ ուդիները մոտ տասը հազար են, այսօր նրանց փորձում են ներկայացնել որպես այս եկեղեցիների օրինական ժառանգորդներ, որոնք իբր հայկական չէ»,- նշել է Զատուլինը և հավելել. «Ժամանակին, երբ 2020 թվականին մեր խաղաղապահները մտան Ղարաբաղ, հայկական կողմի խնդրանքով Դադիվանքի վանքում ստեղծվեց առանձին տեղամաս, որը չէր մտնում պատասխանատվության գոտում, բայց ստեղծվել էր, քանի որ Հայկական կողմը պնդել է այս վանքի պահպանման կարևորությունը։ Այսօր, գիտեք, այնտեղ ոչ մի հենակետ չկա, և այս վանքն արդեն անվանափոխվել է, ադրբեջաներեն տառադարձությամբ այլ անունով է գրվում։ Սա ուղղակի հանցագործություն է մշակութային և պատմական ժառանգության դեմ, և ես կարծում եմ, որ սա անպայման պետք է ներառվի մեր վերջնական հայտարարության մեջ»,-ասաց Զատուլինը։

Константин Затулин: Сегодня власть Пашиняна в Армении держится на двух вещах
«Мне кажется, люди живут вчерашним днем, не понимая, что сегодня Пашинян уже не может убедить своих сторонников», – заявил депутат Госдумы РФ, первый зампред Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин на проходящем 30 мая в Москве 6-м заседании «Лазаревского клуба» на тему: «Куда идешь? О кресте Армении и кресте России».
«"События зрит и безумный". События, происходящие в Армении уже понятны даже тем, кто раньше предавался каким-то иллюзиям. Сегодня власть Пашиняна в Армении держится на двух вещах – на репрессиях, связанных с наличием большого количества правоохранителей, и на страхе, который пытаются внушить армянскому народу, "если не Пашинян — то война"», – отметил он.
Он обратил также внимание на то, как сегодня на территории оккупированного Азербайджаном Арцаха переименовываются монастыри и присваивается прошлое Армянской Церкви.
«Выдвинута теория о том, что это вовсе не армянские, а албанские монастыри. Действительно, существовала когда-то албанская церковь, которая была частью Армянской церкви и есть порядка десяти тысяч удин — их сегодня пытаются выставить как бы законными наследниками этой церкви, которая якобы не армянская», – отметил Затулин.
«В свое время, когда наши миротворцы вошли в Карабах в 2020 году, по просьбе армянской стороны был выставлен отдельный пост, в монастыре Дадиванк, который не входил в зону ответственности, но был выставлен потому, что армянская сторона настаивала на важности сохранения этого монастыря. Сегодня, вы знаете, никакого поста там нет, и этот монастырь уже переименован, проходит под другим названием в азербайджанской транскрипции. Это прямое преступление против культурного и исторического наследия, и я думаю, что это обязательно должно войти в наше итоговое заявление», – указал Затулин.