Որպես դաշնակիցներ՝ մենք միշտ պատրաստ ենք մեր ուսը դեմ տալ՝ ելնելով Երևանի կարիքներից.Զախարովա
Բոլոր առաջարկները, որոնք արվել են, տեղին են և օրախնդիր, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե արդկո՞ք Հայաստանը արձագանքե՞լ է աղետալի ջրհեղեղի հետ կապված ՌԴ-ի՝ օգնության առաջարկին։
«Մենք դրական արձագանք ենք տեսել և կրկնում ենք, որ բոլոր առաջարկները, որոնք արվել են, տեղին են և ակտուալ։ Եվ, որպես դաշնակիցներ, մենք միշտ պատրաստ ենք մեր ուսը դեմ տալ՝ ելնելով Երևանի կարիքներից։ Հիշեցնեմ, որ Մարդասիրական արձագանքման ռուս-հայկական կենտրոնն անմիջապես միացել է հետևանքների վերացման աշխատանքներին և անհրաժեշտ տեխնիկան փոխանցել է Հայաստանի ՆԳՆ Փրկարար ծառայությանը։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստակամություն է հայտնել օգնություն ցուցաբերել 102-րդ բազայի ուժերի և ռեսուրսների ներգրավմամբ։ Օգնության տրամադրման հարցը քննարկում են նաև Հայաստանում գործող մի շարք ռուսական ընկերություններ, մասնավորապես, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն, որը սպասարկում է Երևան-Թբիլիսի երթուղին և այս օրերին ակտիվորեն զբաղված է երկաթուղային տրանսպորտի  վերագործարկմամբ, որն ընդհատվել է ջրհեղեղի պատճառով։
Այնտեղ են գործուղվել մեր տարբեր պրոֆիլների մասնագետները։ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ միասին ենթակառուցվածքների վերականգնման առումով բարդ խնդիրների համար լուծումներ են փնտրում ։
Մեկ անգամ ևս մեր ցավակցությունն ենք հայտնում աղետի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին և ընկերներին, իսկ վիրավորներին մաղթում շուտափույթ ապաքինում։ Մենք կտրամադրենք նաև ողջ անհրաժեշտ օգնությունը Հայաստանի ջրհեղեղից տուժած շրջաններում բնականոն կյանքը վերականգնելու համար»,-նշել է Զախարովան։

МИД РФ: Как союзники, мы всегда готовы подставить плечо, исходя из потребностей Еревана
Все предложения, которые были сделаны, актуальны, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, отреагировала ли Армения не предложение о помощи в связи с катастрофическим наводнением.
«Мы видели позитивную реакцию и вновь повторяем, что все предложения, которые были сделаны, актуальны. И, как союзники, мы всегда готовы подставить плечо, исходя из потребностей Еревана. Напомню, к работам по ликвидации последствий сразу подключился Российско-Армянский центр гуманитарного реагирования, передал Спасательной службе МВД Армении необходимое оборудование.
Готовность оказать содействие с привлечением сил и средств 102-й базы выразило МО РФ. Вопрос предоставления помощи рассматривает также ряд действующих в Армении российских компаний, в частности, ЗАО «ЮКЖД», которая обслуживает маршрут Ереван-Тбилиси, активно в эти дни занимается перезапуском железнодорожного сообщения. Оно было прервано в результате подтоплений.
Наши специалисты различного профиля командированы на место. Вместе с министерством территориального управления и инфраструктур они ищут решения непростых проблем в плане восстановления инфраструктуры.
Мы еще раз выражаем наши соболезнования родным и близким погибших в результате разгула стихии и желаем скорейшего выздоровления пострадавшим. Также будем оказывать все необходимое содействие для восстановления нормальной жизни затронутых наводнением регионов в Армении», – отметила Захарова.