Զախարովա. Մոսկվան Հայաստանում բողոքի ցույցերը դիտարկում է որպես այդ պետության ներքին գործ
«Մենք դիտարկում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքների գործնական փուլի սկիզբը, դա կարևոր է տարածաշրջանային կայունության համար»,- այսօր ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը՝ ի պատասխան այն հարցին, թե ինչպե՞ս Հայաստանում բողոքի ցույցերը կարող են ազդել խաղաղ գործընթացի առաջընթացի վրա։
«Մենք աջակցում ենք սահմանազատման բոլոր հարցերի կարգավորմանը բացառապես քաղաքական և դիվանագիտական մեթոդներով։ Մենք ելնում ենք այն նախադրյալից, որ համաձայնագրերը պետք է լինեն կայուն, հավասարակշռված, փոխընդունելի և հիմք հանդիսանան տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար։
Մենք նաև հաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը, ինչպես դա անում ենք պարբերաբար, խորհրդատվական օգնություն տրամադրելու կողմերին սահմանազատման հարցում՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ համաձայնագրերի հիման վրա», - ասել է Զախարովան։
«Ինչ վերաբերում է Երևանում և հանրապետության մարզերում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին, ապա, որքան կարելի է դատել, ցուցարարների դժգոհությունը, ի թիվս այլ հարցերի, պայմանավորված է նրանով, որ, նրանց կարծիքով, անկլավային գյուղերի սահմանազատումը լիովին արդարացի չէ։ Ես ուղղակի մեջբերում եմ այս մասին բացահայտ խոսողների կարծիքը։ Ամեն դեպքում, մենք Հայաստանում քաղաքական գործընթացները համարում ենք այս երկրի ներքին գործը»,- նշել է Մարիա Զախարովան։

Мария Захарова: Москва рассматривает протесты в Армении как внутреннее дело этого государства
Отслеживаем начало практической фазы работы по делимитации госграницы между Азербайджаном и Арменией,она имеет важное значение для региональной стабильности, заявила на брифинге 30 мая официальный представитель МИД РФ в ответ на вопрос, как протесты в Армении могут отразиться на продвижения в мирном процессе.
«Мы поддерживаем урегулирование всех делимитационных вопросов исключительно политико-дипломатическими методами. Исходим из того, что договоренности должны носить устойчивый, сбалансированный, взаимоприемлемый характер и служить основой для достижения прочного мира в регионе.
А также мы подтверждаем готовность, как это делаем регулярно, оказывать сторонам консультативное содействие по делимитации на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении», – сказала Захарова.
«Что касается протестных акций в Ереване и регионах республики, то, насколько можно судить, недовольство протестующих, среди прочего, вызвано и тем, что, по их мнению, делимитация в части анклавных сел проходит не вполне справедливо. Я просто цитирую мнение тех, кто об этом открыто говорит. В любом случае, мы рассматриваем политические процессы в Армении как внутреннее дело этой страны.
Со своей стороны мы нацелены на развитие с народом Армении тех самых дружественных, полнокровных связей, которые в том числе проявляются, как сегодня я уже сказала, в виде помощи – настоящей, братской, которую мы оказываем моментально, как только соседнее государство оказалось в беде», – указала Мария Захарова..