Գրեթե 100 տոկոսով վստահ եմ՝ նոր իշխանությունները կարողանալու են հարցն ապօրինի ճանապարհից բերել օրինական դաշտ. Սերժ Սարգսյան
17:38 31/05/2024
«Եթե որևէ մեկը կարծում էր, որ սահմանազատման ապօրինի գործընթացից հետո   ադրբեջանցիներն ասելու են՝ ապրեն հայերը և ամեն ինչը նորմալ է, այդ մարդիկ միամիտ են»,- դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Հարցին՝ այսինքն խաղաղություն չի՞ լինի, ինչպես քարոզում են իշխանությունները, նա պատասխանեց. «Խաղաղությունը հարաբերական հասկացողություն է։ Ի՞նչ է նշանակում խաղաղություն չի լինի։ Եթե Ադրբեջանն այսօր հայտարարի, որ ամեն ինչ լավ է ընթանում, արդյո՞ք դա երաշխիք է, որ վաղը չէ մյուս օրը կարծիքը կարող է չփոխել։ Այդպիսի բաների երաշխիք չկա։ Խաղաղության երաշխիք միայն, մեծ մասամբ նկատի ունեմ, կախված է այդ երկրի ունակությունից՝ ապահովելու իր քաղաքացիների անվտանգությունը։ Այդքան մի բան»։
Սերժ Սարգսյանն ասաց, որ կապիտուլացված ղեկավարը չի կարող բանակցություններ վարել. «Դրա համար եմ ասում՝ չգիտեմ, որտեղով են մտածում, որ այդպես են անում»։
Հարցին՝ Դուք ինչպե՞ս կլուծեիք այս խնդիրը, որը ծագել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, ՀՀ երրորդ նախագահը պատասխանեց. «Շատ  պարզ լուծվելիք խնդիր է. կա միջազգային փորձ, կան միջազգային ատյաններ։ Եթե Հայաստանը չհրաժարվեր այս երկու հանգամանքից, ապա  բոլորովին այլ կերպ կլիներ։
Չի կարող Եվրոպայի խորհուրդը կամ Եվրոպական միությունը իր նշած ստանդարտներից կամ ցած իջնել կամ վեր բարձրանալ։ Ես ասել եմ՝ անմիտություն է առանց միջնորդների վարել բանակցություններ»։
Սերժ Սարգսյանը վստահ է, որ եթե  լինեին միջնորդներ, Տավուշում սահմանազատումն այլ ճանապարհով կլիներ. «Կընթանար հետևյալ կերպ. նախ կունենայինք հստակ դիրքորոշում, ինֆորմացիա, թե ինչի հիման վրա են անում սահմանազատումը, սահմանագծումը»։
Հարցին, եթե լինի իշխանափոխություն, հնարավո՞ր է նոր իշխանությունները վիճարկեն արդեն տեղի ունեցած գործընթացները, օրինակ, հանել սահմանասյուները,  Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց. «Դա չափազանց բարդ կլինի անել, բայց այս դեպքում էլ լուծումներ կան։ Չխոսենք այդ մասին, բայց գրեթե 100 տոկոսով վստահ եմ, որ նոր իշխանությունները կարողանալու են հարցն ապօրինի ճանապարհից բերել օրինական դաշտ։ Կարողանալու են՝ խաղաղ ճանապարհով»։
Հարցին՝ ինչո՞ւ դա չի անում Նիկոլ Փաշինյանը, նա պատասխանեց․ «Որովհետև նա կապիտուլյանտ է։ Ձեռքերը բարձրացրել, հանձնվել է, դիմացինն էլ պահանջում է»։

Серж Саргсян: Почти на 100% уверен, что новые власти смогут вывести вопрос из незаконного русла и перевести его в правовое поле
18:00 31/05/2024
«Наивно полагать, что после этого незаконного процесса делимитации границы азербайджанцы скажут, мол, какие армяне молодцы, все нормально», – сказал журналистам 31 мая после заседания суда третий президент Армении Серж Саргсян.
На уточняющий вопрос, означают ли его слова, что мира не будет вопреки утверждениям властей Армении, Серж Саргсян ответил: «Мир – понятие относительное. Что значит – мира не будет? Если сегодня Азербайджан заявит, что «все идет хорошо», является ли это гарантией того, что он не передумает на следующий день? Таких гарантий не существует. Гарантия мира во многом зависит от способности страны обеспечить безопасность своих граждан. Вот и все».
Серж Саргсян заявил, что капитулировавший руководитель не может вести переговоры: «Вот почему я говорю: не знаю, чем они думают, поступая так».
На вопрос о том, как бы он сам решил проблему между Арменией и Азербайджаном, третий президент Республики Армения ответил: «Это проблема решается очень просто: есть международный опыт, есть международные инстанции. Если бы Армения не отказалась от этих двух факторов, все было бы совсем иначе.
Совет Европы или Европейский Союз не могут снизить или превысить установленные ими стандарты. Я уже говорил: неразумно вести переговоры без посредников».
Серж Саргсян уверен, что, если бы были посредники, делимитация границы в Тавуше происходила бы иначе. «Во-первых, у нас была бы четкая позиция, информация о том, на основании чего проводится делимитация/демаркация», – добавил он.
Что касается того, смогут ли новые власти обжаловать уже произошедшие процессы, например, убрать установленные столбы, Серж Саргсян ответил: «Сделать это будет крайне сложно, но и в этом случае есть решения. Не будем об этом говорить, но я почти на 100 процентов уверен, что новые власти смогут вывести вопрос из незаконного русла и перевести его в правовое поле. Они смогут сделать это мирным путем».
На вопрос, почему же Никол Пашинян этого не делает, он ответил: «Потому что он – капитулянт. Он поднял руки, сдался, а Азербайджан предъявляет все новые требования».