Բելոուսով. Երևանին ու Բաքվին առաջարկվում  են Արևմուտքի թելադրանքով խաղաղության պայմանագիր ստորագրել
Տարաձայնությունները լուծելու համար Հայաստանին և Ադրբեջանին միջնորդական ծառայություններ են պարտադրվում։ Այդ մասին ուրբաթ ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Անդրեյ Բելոուսովը, որի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Առաջարկվում է խաղաղության պայմանագիր կնքել բացառապես արևմտյան հարթակներում և թելադրանքով»,-ասել է Բելոուսովը՝ ուրբաթ օրը Ալմաթիում ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստում։
Նրա խոսքով, «առանձնապես մտահոգիչ են Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ծրագրերը՝ անվտանգության և պաշտպանության ամրապնդման պատրվակով մեր հայ գործընկերներին իրենց շահերի ոլորտ ներգրավելու համար»։
ՌԴ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության կուրսը Ռուսաստանի հետ առճակատման ուղղությամբ լարվածության աճ է առաջացնում ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության գոտու մի շարք շրջաններում։

Глава Минобороны РФ Белоусов: Еревану и Баку предлагается подписать мирный договор под диктовку Запада
Армении и Азербайджану для урегулирования противоречий навязываются посреднические услуги, заявил в пятницу министр обороны РФ Андрей Белоусов. Его слова приводит ТАСС.
«Предлагается подписать мирный договор исключительно на западных площадках и под диктовку», – сказал Белоусов, выступая в пятницу на заседании Совета министров обороны ОДКБ в Алматы.
По его словам, «особую обеспокоенность вызывают планы Вашингтона и Брюсселя под предлогом укрепления безопасности и обороны вовлечь наших армянских партнеров в сферу своих интересов».
Министр обороны России подчеркнул, что курс НАТО и Европейского союза на конфронтацию с Россией вызывает рост напряженности в ряде регионов коллективной безопасности ОДКБ.