Էժանագին շանտաժիստի կերպարի մեջ է մի ամբողջ կուսակցություն. Միքայել Սրբազանը՝ եկեղեցին հարկելու ՔՊ-ի առաջարկների մասին
«Շատ տգեղ են վարվել, տեղ են վարվում, Աստված տա, այևս այդպես չվարվեն»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը՝ խոսելով ոստիկանական բռնի գործողությունների մասին։
Միքայել Սրբազանի կարծիքով, ոստիկաններն այդպես են վարվում ուղիղ հրահանգով. «Բա ինչ, ինքնաբուխ են անո՞ւմ, կարծո՞ւմ եք։ Իհարկե, հրահանգ է, ո՞նց կարող է հրանագ չլինի»։
Թեև եկեղեցին հարկվում է, բայց ՔՊ-ականները խոսում են եկեղեցին հարկելու մասին դիտարկմանն ի պատասխան՝ Միքայել սրբազանն ասաց.
«Քմծիծաղ է հարուցում։ Իրենց ողորմելիության վրա եմ զարմանում, իրենց մանրության, փոքրոգության։ Էժանագին շանտաժիստի կերպարի մեջ է մի ամբողջ կուսակցություն ։ Էժանագին շանտաժիստներ են, որիշ ոչ մի բան։ Եթե կարծում են, թե դրանով պետք է «ահաբեկեն» եկեղեցուն, ապա իրենք եկեղեցին չեն ճանաչում և ցույց են տալիս, որ այդ եկեղեցուց չեն, այդ եկեղեցու անդամ չեն, որովհետև այդ եկեղեցու անդամը չի կարող մտածել իր մորը հարկելու մասին։ Դա նույնն է, որ ընտանիքում երեխաները մտածեն, որ մայրն իրենց հարկ չի վճարում և մորը հարկեն։ Կլինի՞»։

«Целая партия в образе дешевого шантажиста»: архиепископ Микаел Аджапахян о предложении властей по налогообложению Церкви
«Очень некрасиво поступали и поступают, Бог даст, более так поступать не будут», – сказал сегодня, 1 июня, в беседе с журналистами в Гюмри предстоятель Ширакской епархии ААЦ, архиепископ Микаел Аджапахян, говоря о действиях Полиции.
По его мнению, полицейские так поступают по прямому указанию: «А что? Вам кажется, стихийно это делают? Конечно, это приказ, как может не быть по приказу?»
В ответ на замечание о том, что партия власти «Гражданский договор» говорит о налогообложении Церкви, хотя церковь и так облагается налогом, архиепископ отметил:
«Вызывает усмешку. Удивляюсь тому, какие они жалкие, мелочные, малодушные. Целая партия вошла в образ дешевого шантажиста. Они просто дешевые шантажисты. Больше ничего. Если они считают, что смогут этим «запугать» Церковь, то они просто не знают Церковь и показывают, что они не из этой церкви, не являются членами этой Церкви... Это то же самое, как если бы в семье дети считали, что мать не платит им налог и обложили бы мать налогом. Как так?» – отметил он.