«Զվարթնոցում» հացադուլ իրականացրած լրագրող Լեո Նիկոլյանը մեկնել է Ֆրանսիա
«Զվարթնոց» օդանավակայանում 41 օր հացադուլ արած ռազմական և հետաքննող ֆրանսահայ լրագրող  Լեո Նիկոլյանն արդեն Ֆրանսիայում է։
Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում նա հայտնել է, որ արդեն Փարիզում է ու շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր այդ ընթացքում աջակցել են իրեն։
Նա նշել է, որ Փարիզ հասնելուն պես իրեն դիմավորել են զինված ոստիկաններն ու բերման են ենթարկել։
Նիկոլյանը հայտնել է, որ էլեկտրասրտագրություն է անցել, պետք է սկսի սնվել, սակայն առայժմ միայն հեղուկներով։
«Իմ պայքարը լեգիտիմ է և  շարունակելու եմ այն մինչև իմ կյանքի վերջին օրը, մինչև մահը։ Լավանամ, սնվեն, առողջանամ, որ պայքարես շարունակեմ ձեզ հետ, թեկուզ մենակ»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ֆրանսահայ լրագրող Լեո Նիկոլյանին ապրիլի 22-ին Զվարթնոց օդանավակայանում թույլ չեն տվել մուտք գործել ՀՀ՝ պատճառաբանելով, թե իր մուտքը ՀՀ արգելված է։ Ի նշան բողոքի՝  Լեո Նիկոլյանը հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով, թե ինչ հիմքով է արգելվում իրեն մուտք գործել հայրենիք:

«Продолжу борьбу»: на 41-й день голодовки журналист Лео Николян вернулся во Францию
Французский военный журналист-расследователь армянского происхождения Лео Николян, проводивший голодовку в ереванском аэропорту «Звартноц» на протяжении 41 дня, вернулся во Францию.
В прямом эфире в соцсети Facebook он сообщил, что уже находится в Париже, поблагодарил всех, кто на протяжении всего этого времени поддерживали его.
Он отметил, что по прибытии в Париж его встретили вооруженные полицейские и подвергли приводу.
Николян сообщил, что ему сделали электрокардиограмму, он должен начать питаться.
«Моя борьба – легитимна, я продолжу ее до последнего дня своей жизни, до самой смерти. Поправлю здоровье, начну питаться, выздоровею, чтобы продолжать сражаться, даже если один», – сказал он.
Как известно, 22 апреля Лео Николяна не пустили в Армению, о чем он сообщил в своем видеообращении из «Звартноца». При прохождении паспортного контроля французскому журналисту  заявили, что въезд в Армению  ему запрещен. В знак протеста он остался в аэропорту и объявил голодовку.