Շարմազանով. Այսօր Ադրբեջանը բոլոր հնարավոր ու անհնարին մեղքերի մեջ մեղադրում է ՀՀ-ին, բայց նիկոլիստները վախենում են հակադադձել
10:22 04/06/2024
«Մեր ներկայությամբ ադրբեջանցի պատգամավորները մեկ անգամ՝ 2012-ին  Սանկտ Պետերբուրգում փորձեցին խոսել «Խոջալուից» ու փոշմանեցին։
2012-ի հոկտեմբերի 17-18-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ ԽՎ-ն կազմակերպել էր «Ընդդեմ նացիզմի եւ այլատյացության»միջխորհրդարանակն համաժողով։
ՀՀ -ն ներկայացնում էի ես եւ ԱՊՀ ԽՎ -ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը։
Երեւանից  պատրաստված մեկնել էինք։
Նախագահականի ու ԱԳՆ-ի գործընկերներիս հետ հաշվարկեցինք,որ ադրբեջանցիները կփորձեն խաղարկել «Խոջալուի քարտը» ու հակաքայլ պատրաստեցինք՝ Մութալիբովի հարցազրուցը Դանա Մազալովային՝ տպագրված 02.04.92 -ին «Независимая газета» թերթում։
Իսկ այդ հարցազրույցում Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Մութալիբովն ասել էր,որ Խոջալուի ողբերգության հետ հայերը կապ չունեն ,այն կազմակերպված է եղել Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի կողմից։
Իսկ նպատակը՝ իշխանափոխությունն  էր։
Մեր հակաքայլն աշխատեց։
Հենց ադրբեջանցի պատվիրակ Ռահիմ զադեն խոսեց Խոջալուից, ես նրան հակադարձեցի, ներկաներին ընթերցեցի Մութալիբովի խոսքերն ու հարցազրույցի պատճենները բաժանեցի Տավրիդյան պալատում հավաքված համաժողովի բոլոր մասնակիցներին։
Այլևս երբեք մեր ներկայությամբ ադրբեջանցիները չէին խոսում «Խոջալուի» մասին։
Իսկ այսօր Ադրբեջանը բոլոր հնարավոր ու անհնարին մեղքերի մեջ մեղադրում է ՀՀ-ին, բայց նիկոլիստները վախենում են հակադադձել։
Ինչու՞։
Որովհետև կապիտուլյանտ են»։

Эдуард Шармазанов: Сегодня Азербайджан во всех возможных и невозможных грехах обвиняет РА, и николисты боятся возразить
13:01 04/06/2024
Представитель Исполнительного органа Республиканской партии (РПА), бывший вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов на своей странице в Facebook пишет:
«В нашем присутствии азербайджанские депутаты однажды – в 2012 году в Санкт-Петербурге – попытались заговорить о «Ходжалу» и пожалели об этом.
17-18 октября 2012 года МА СНГ организовала в Санкт-Петербурге межпарламентскую конференцию на тему «Против нацизма и ксенофобии».
Армению представляли я и представитель НС РА в Межпарламентской Ассамблее СНГ Айк Чилингарян.
Из Еревана мы прибыли подготовленными.
Вместе с администрацией президента и коллегами из МИД мы просчитали, что азербайджанцы попытаются разыграть «ходжалинскую карту», подготовили контршаг: интервью бывшего президента Азербайджана Аяза Муталибова Дане Мазаловой, опубликованное 02.04.92 в «Независимой газете».
А в этом интервью тогдашний президент Азербайджана Муталибов заявил, что армяне не имеют никакого отношения к трагедии Ходжалу, она была организована Народным фронтом Азербайджана.
А целью являлась смена власти.
Наш контршаг сработал.
Как только азербайджанский делегат Рагимзаде поднял тему «Ходжалу», я отпарировал, зачитав присутствующим слова Муталибова. А после раздал копии интервью всем участникам конференции в Таврическом дворце.
И более никогда азербайджанцы в нашем присутствии не говорили о «Ходжалу».
А сегодня Азербайджан во всех возможных и невозможных грехах обвиняет РА, и николисты боятся возразить.